Reklama

Niedziela Lubelska

Seminarium – dom ziarna

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie oficjalnie rozpoczęło nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się w niedzielę, 25 października. Kolejny etap formacji kleryckiej rozpoczęło 75 alumnów archidiecezji lubelskiej oraz 14 alumnów obrządków wschodnich

Niedziela lubelska 45/2015, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Marek Kuś

Podczas inauguracji

Podczas inauguracji

Seminarium nazywamy często domem ziarna, bo tu rozwijają się i dojrzewają ziarna powołań kapłańskich zasiane w sercach młodych ludzi ręką Boskiego Siewcy – mówił do alumnów abp Stanisław Budzik. W słowie skierowanym do wspólnoty seminaryjnej Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że seminarium jest źrenicą oka, czymś bardzo delikatnym, cennym i wrażliwym na wiele czynników. – Nie wystarczy troska samych wychowawców i profesorów, ale winno być ono źrenicą oka całego Kościoła lokalnego, jego biskupa, kapłanów i wiernych. Od seminarium zależą przyszłe losy ewangelizacji i wiary – mówił Pasterz.

Reklama

Tradycyjnie już uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego zaplanowano tydzień później niż na KUL-u. Ks. prof. Jarosław Marczewski, nowy rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego, podkreślał wzajemne związki między obiema instytucjami. W przemówieniu akcentował pilną potrzebę podnoszenia poziomu edukacji wśród przyszłych duchownych. Jako historyk Kościoła zauważył ścisłe powiązanie między niskim stanem wiedzy duchowieństwa a negatywną kondycją Kościoła. – Wszyscy odczuwamy skutki słabszej kondycji absolwentów szkół średnich w zakresie wiedzy ogólnej, co ma bezpośrednie przełożenie na proces dydaktyczny w obszarze humanistyki, w tym także filozofii i teologii – mówił ks. Marczewski. Aby temu zaradzić, wychowawcy zaproponowali zmiany w programie dnia lubelskich kleryków: codzienna medytacja słowa Bożego przeniesiona została z godzin wczesnoporannych na popołudniowe, zwrócono też uwagę na pogłębienie formacji intelektualnej w seminaryjnej bibliotece. – Seminarium jest uczelnią specyficzną. Taką, w której w najczystszej postaci jest obecna czysta relacja, która znika z pejzażu akademickiego świata. Tutaj jest nadal obecna relacja ucznia z mistrzem, i to Boskim Mistrzem – podkreślał Ksiądz Rektor. Władze seminarium zdecydowały się także na kolejny etap remontu gmachu, głównie w pokojach alumnów. Krokiem zmierzającym do poprawieniu kondycji zdrowotnej kleryków jest wprowadzenie nowego menu w seminaryjnej stołówce.

Podczas inauguracji Ksiądz Rektor odczytał list napisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tekst zawierał wspomnienie sylwetek osób duchownych, które odegrały ważną rolę w dziejach naszej ojczyzny. Zebrani usłyszeli wykład światowej sławy polskiego kosmologa ks. prof. Michała Hellera, laureata nagrody Templetona przyznawanej za wkład na rzecz budowania porozumienia między światem nowoczesnej nauki a obszarem refleksji teologicznej. Wystąpienie zatytułowane „Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?” było próbą wyjaśnienia dlaczego zło stało się możliwe. – Jeżeli zło byłoby niemożliwe, niemożliwe byłoby także dobro. Lepiej więc dopuścić zło, a tym samym umożliwić dobro, niż zabrać człowiekowi wolności wyboru – przekonywał ks. prof. Michał Heller.

Wśród zaproszonych gości ze środowisk kościelnych, edukacyjnych oraz samorządowych znaleźli się m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp Jan Martyniak, bp Mieczysław Cisło, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. Inauguracji towarzyszył śpiew kleryckiego chóru pod przewodnictwem ks. Tomasza Lisieckiego.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ćwierćwiecze poświęcenia seminarium

Niedziela częstochowska 33/2016, str. 5

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum seminarium

Ojciec Święty wpisuje się do kroniki seminaryjnej

Ojciec Święty wpisuje się do kroniki seminaryjnej

Dwadzieścia pięć lat temu, 15 sierpnia 1991 r., św. Jan Paweł II dokonał poświęcenia nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. To był szczególny dzień, który zapisał się na kartach kronik seminaryjnych i w dziejach Kościoła częstochowskiego

Kiedy ponadmilionowa rzesza młodych z całego świata, uczestników VI Światowego Dnia Młodzieży, opuszczała jasnogórskie błonia, św. Jan Paweł II przybył na ul. św. Barbary, by zrealizować jeszcze jeden ważny punkt swojego pobytu w Częstochowie i poświęcić nowy gmach seminarium duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

Belgijski historyk: w Niemczech embrion kurzy cieszy się większą ochroną niż ludzki

2021-06-17 20:14

[ TEMATY ]

embrion

Niemcy

Pixabay

W Niemczech embrion kurczaka cieszy się większą ochroną życia niż embrion ludzki - komentuje na Twitterze belgijski historyk i filozof prof. David Engels, odnosząc się do przyjętego w maju przez Bundestag prawa zakazującego w Niemczech zabijania piskląt tuż po wykluciu.

"Jeśli embrion kurzy korzysta z większej ochrony życia niż ludzki, wiadomo, że znaleźliśmy się w najlepszej Europie wszystkich czasów" - napisał w środę na Twitterze Engels.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję