Reklama

Polska

Bp Kasyna: nie możemy się odwracać od świata, jego zagrożeń i trudności

Nie możemy się odwracać od świata, od zagrożeń i trudności - powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna 25 października w Konarzynach koło Chojnic podczas inauguracji Dni Społecznych Akcji Katolickiej Diecezji Pelplińskiej.

[ TEMATY ]

bp Ryszard Kasyna

www.diecezja.gda.pl

Bp Ryszard Kasyna

Bp Ryszard Kasyna

XVIII Dni Społeczne Akcji Katolickiej Diecezji Pelplińskiej zainaugurowano w Konarzynach koło Chojnic, gdzie przy parafii św. Piotra i Pawła działa jeden z oddziałów tegoż stowarzyszenia.

Nawiązując do hasła tegorocznych spotkań poświęconych świętości, bp Kasyna powiedział w homilii: „o ile krótsza byłaby litania do Wszystkich Świętych, gdybyśmy sądzili tylko po swojemu, po ludzku”. Hierarcha stwierdził, że „zapewne zabrakłoby w tejże litanii św. Marii Magdaleny, Dobrego Łotra, może nie byłoby św. Pawła, bo prześladował chrześcijan, nie byłoby św. Augustyna, bo w młodości nie był on taki święty”.

Reklama

„Bóg jest Ojcem miłosierdzia, Tym, który czeka cierpliwie na nasze nawrócenie”, mówił biskup, dodając, że „Bóg nie czeka na nasz upadek, żeby nas skarcić, ukarać”. Hierarcha podkreślił, że „czas dany przez Boga jest naszym skarbem, aby się nawrócić i wydać dobre owoce”.

Zwracając się do członków Akcji Katolickiej, bp Kasyna apelował, by budzili w ludziach nadzieję. Ich działania mają być „zwiastunem czegoś dobrego, zwiastunem wiosny przez formowanie własnego życia i dojrzewanie we wierze”. Kaznodzieja podkreślił, że „siłą Akcji Katolickiej jest to, że nie boi się życia i podejmuje wyzwania czasów, także te najtrudniejsze, gdyż bierze na siebie zadania z miłości do Chrystusa i do człowieka”.

Biskup pelpliński nawiązując do założeń stowarzyszenia, przypominał, że „o jej przydatności i żywotności decyduje wierność eklezjologii soborowej”. Z tychże założeń biskup diecezjalny wyróżnił kościelność AK, obecność świeckich katolików w jej działalności, organiczność działania i współpraca z hierarchią.

Reklama

Za Janem Pawłem II, bp Kasyna zaznaczył, że świeccy mają również „sięgać po świętość i dbać o nią w swoim życiu”. Hierarcha apelował również „o miłość do Kościoła mimo słabości jego członków, także biskupów i kapłanów”.

Bp Kasyna zachęcał do sięgania po zdrową eklazjalność, która „potrafi odróżnić Piotra od Judasza i gotowa jest, wraz z Chrystusem, przebaczyć pokutującemu Piotrowi”.

Kaznodzieja podkreślił, że Akcję Katolicką powinna cechować dojrzała obecność w świecie, czyli każdy jej członek „powinien kochać swoją rodzinę, swoje otoczenie i być solidnym w swojej pracy”.

Bp Kasyna apelował o aktywność na różnych płaszczyznach życia Kościoła, życia rodzin, a także w przestrzeni publicznej, gdyż „są to miejsca, gdzie Pan Bóg pragnie działać przez człowieka”. Trzeba „stawać się człowiekiem miłości” na wzór św. Jana Pawła II czy Sługi Bożego bp. Konstantyna Dominika – wzywał.

Po Mszy św. w miejscowym Domu Kultury odbyło się sympozjum poświęcone kandydatowi na ołtarze z diecezji pelplińskiej, słudze Bożemu bp. Konstantynowi Dominikowi, który jako biskup pomocniczy chełmiński zmarł w 1942 r. w opinii świętości.

2014-10-25 19:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sobotę ingres biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny

[ TEMATY ]

ingres

bp Ryszard Kasyna

www.diecezja.gda.pl

Bp Ryszard Kasyna

Bp Ryszard Kasyna

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w sobotę 8 grudnia, odbędzie się ingres nowego biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Uroczystość ingresu rozpocznie się o godz. 11 procesją nowego pasterza diecezji pelplińskiej z budynku seminarium duchownego do bazyliki katedralnej, gdzie będzie sprawowana Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję