Reklama

Do Brata Radość przyszła Siostra Śmierć

Jakie życie, taka śmierć. To znane powiedzenie możemy połączyć z odejściem do Pana radosnego kapucyna o. Jana Marii Sochockiego. Pożegnaliśmy go 10 listopada 2015 r. w kościele pw. św. Antoniego w Nowej Soli podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 28-29

Marian Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Jan Uśmiechnięty – tak nazywaliśmy o. Jana Marię Sochockiego OFMCap. Odszedł do wieczności podczas służby Bożej świadczonej bliźnim – wczesnym rankiem 6 listopada br., gdy niósł na swoim sercu Pana Jezusa do chorych. Zmarł po wejściu na trzecie piętro do mieszkania chorej parafianki, gdy zaczął odmawiać „Pod Twoją obronę...”. – Podczas służby kapłańskiej wśród chorych, gdy niósł Najświętszy Sakrament drugiemu człowiekowi, wtedy zamknęła się księga jego życia – podkreślił bp Lityński.

Wszystko mi dałeś, co dać mogłeś, Panie

Podczas ostatniego pożegnania o. Jana M. Sochockiego świątynia była szczelnie wypełniona na wszystkich kondygnacjach wokół ołtarza. – To parafialna La Scala – jak mawiał Ojciec Jan Uśmiechnięty, gdy radośnie machał rękoma do parafian, pozdrawiając wszystkich zgromadzonych w górze na balkonach, i śpiewał swoim koncertowym głosem na Bożą chwałę – zauważył ojciec gwardian Grzegorz Marszałkowski OFMCap. Ten przepiękny kościół w stylu neoromańskim zachwyca rajskim wnętrzem, gdzie w prezbiterium króluje Matka Boża Jasnogórska. Odbiera tam cześć patron świątyni – św. Antoni, któremu towarzyszą na malowidłach m.in.: św. Franciszek z Asyżu, pośród zieleni rozmawiający z ptakami, św. Brat Albert, który habit zakonny otrzymał w kaplicy Loretańskiej kościoła Ojców Kapucynów w Krakowie, o czym Ojciec Jan nieraz z dumą wspominał, oraz o. Maksymilian M. Kolbe. W wywiadzie udzielonym niedawno ks. Ireneuszowi Skubisiowi Ojciec Jan wspomniał, że przed święceniami kapłańskimi skorzystał z sakramentu pokuty u kapłana, który kiedyś spowiadał się u św. Maksymiliana M. Kolbego. Spowiednik dał mu wówczas cenne wskazówki: „Bądź dobry dla ludzi i nie gorsz się ich grzechami – wszystko powierzaj Bożemu miłosierdziu. Każdą Mszę św. sprawuj z taką pobożnością, jak Mszę św. prymicyjną”. Ojciec Jan Uśmiechnięty przez całe życie był wierny tym wskazówkom spowiednika i słowom umieszczonym na swoim prymicyjnym obrazku: „Wszystko mi dałeś, co dać mogłeś, Panie”. A obdarowany został wieloma charyzmatami i talentami. Wyliczał je Ojciec Gwardian, zwracając uwagę na duszę franciszkańską pokornego Zakonnika, który kochał całą przyrodę i każdego człowieka z osobna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Radośnie służył Bogu i Ojczyźnie

Pochwalony bądź, Panie mój,/przez naszą siostrę śmierć cielesną,/ której żaden człowiek żywy uniknąć nie może./ Biada tym, którzy umierają w grzechach śmiertelnych;/ Błogosławieni ci,/ których śmierć zastanie/ w Twej najświętszej woli,/ albowiem śmierć druga/ nie wyrządzi im krzywdy (por. Ap 2, 11; 20, 6). Słowami św. Franciszka z Asyżu z „Pieśni słonecznej” rozpoczął kazanie ojciec prowincjał Tomasz Żak OFMCap, minister prowincjalny, który zwrócił uwagę na piękną i wymowną śmierć o. Jana M. Sochockiego, w czasie porannej kapłańskiej posługi chorym. Przybliżył kolejne etapy jego ziemskiej wędrówki. Podkreślił postawę służby najbardziej potrzebującym, gorliwość zakonną i kapłańską pasję. Zgodnie z głębokim przekonaniem, że sakrament pokuty daje nowe życie, Ojciec Jan doskonale pełnił posługę w konfesjonale jako mediator – jak to określił bp Lityński – między grzesznym człowiekiem a miłosiernym Ojcem. Ten gorliwy, rozmodlony Zakonnik zwykle pierwszy pojawiał się nie tylko w swoim obleganym przez wiernych konfesjonale, ale również w chórze, na zakonnych modlitwach.

Ojciec Jan był młody duchem, co przejawiało się nie tylko w spontanicznej radości, w nieustannym pośpiechu, ale przede wszystkim w ciągłym planowaniu na przyszłość. Ostatnio natychmiast odpowiedział na apel papieża Franciszka i zgłosił się do o. Tomasza Żaka z prośbą „o wyrażenie zgody na pełnienie przez niego posługi misjonarza miłosierdzia w Roku Łaski od Pana”. Oczywiście, taką zgodę uzyskał i już zaplanował na 6 lutego 2016 r. pielgrzymkę do Rzymu na spotkanie Grup Modlitwy Ojca Pio. A pragnieniem Ojca Prowincjała było, aby o. Jan M. Sochocki znalazł się w Rzymie na rozesłaniu misjonarzy miłosierdzia przez papieża Franciszka. „Jeśli to będzie możliwe” – napisał w liście do Ojca Jana.

Reklama

Podczas ostatniego pożegnania zwracano uwagę na patriotyczny rys osobowości zmarłego Zakonnika kapucyńskiego. Okazuje się, że miał już przygotowane kazanie na 11 listopada 2015 r. , w którym zawarł słowa św. Jana Pawła II: „Nie bądź chrześcijaninem byle jakim. Być chrześcijaninem – to zobowiązuje”. I swoją ręką dopisał do tych słów: „Być Polakiem – to zobowiązuje”. Wielki patriota nie zdążył wygłosić tego kazania.

Kochał cały świat

Ks. Ireneusz Skubiś zwrócił uwagę, że o. Jan M. Sochocki dobrze znał i kochał Kościół, kochał zakon, potrafił łączyć ludzi, docierał do bliźnich, odnajdywał tych zapomnianych przez innych. Prowadził ludzi do Boga przez Maryję, którą czcił szczególnie w Jej Jasnogórskim i Ostrobramskim wizerunkach. Ileż razy docierał do Częstochowy, aby stawić się na Apel Jasnogórski! Pokonywał ponad 700 km w obie strony w ciągu doby, bo już następnego dnia rano był przy ołtarzu w kościele w Nowej Soli. To wymowny dowód miłości do Matki Bożej i wierności Jasnej Górze.

Na pożegnanie Ojca Jana, oprócz kapucynów, kapłanów diecezjalnych i rodziny, przybyli przyjaciele z wielu miejsc z Polski i zza wschodniej granicy. Wszyscy opowiadali, jak potrafił obdarowywać posługą kapłańską i swoją osobą. Dziwili się, że ubogi zakonnik potrafił tak dużo ofiarować. Od jednych brał, drugim dawał. Z naszej redakcji zwykle brał krówki z napisem „Niedziela”, które zazwyczaj miał w kieszeni i wszędzie rozdawał, nawet przy konfesjonale w Nowej Soli. Na jego habicie i na trumnie spoczywała stuła „Niedzieli” z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami: „Mater Verbi”. Posługę pełnił zawsze z tą stułą na ramionach. Był wielkim apostołem „Niedzieli” oraz Telewizji Trwam i Radia Maryja.

Reklama

Boży maratończyk

Przebiegł swoje życie, a w ostatnich latach przejechał na rowerze w takim tempie, że habit nie mógł za nim nadążyć – jak się wyraził ks. kan. Józef Adamczyk z parafii św. Józefa Robotnika w Nowej Soli. Podczas sprawowanej Mszy św. przy trumnie w przeddzień pogrzebu zdradził, jak to często bywało, że Ojciec Jan zatrzymywał się na drodze czy w lesie i słuchał ptaków, a potem sam śpiewał swoim mocnym głosem, wychwalając piękno Stworzenia, i zbierał polne kwiaty.

Ks. Ireneusz Skubiś nazwał pogrzeb o. Jana M. Sochockiego pielgrzymką do trumny świątobliwego Zakonnika, który pokazał, jak żyją i umierają święci. Można powiedzieć, że Franciszkańska radość rozpierała serce Ojca Jana Uśmiechniętego, które nagle przestało bić w pierwszy piątek listopada 2015 r.

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Lubi grać w tenisa i biegać. Wziął nawet udział w biegu w Wiecznym Mieście. Doświadczenie i codzienne życie w Gwardii Szwajcarskiej są według Jana Wettera bardzo zróżnicowane. "Jestem bardzo wysportowany, kiedy jestem poza domem", mówi Radiu Watykańskiemu. Wieczorem lubi wyjść "na posiłek, z przyjaciółmi, do baru, klubu".

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Mendyk w Nowej Rudzie. Trzymajcie się blisko Jezusa

2024-05-06 20:00

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

bierzmowanie

Nowa Ruda

Marek Krukowski

Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

W liturgiczne wspomnienie świętych apostołów Filipa i Jakuba w kościele parafialnym św. Mikołaja, biskup świdnicki zachęcał do naśladowania Chrystusa jako drogi, prawdy i życia.

Wizyta biskupa związana była z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży z trzech parafii noworudzkiego dekanatu, w tym z parafii św. Barbary w Nowej Rudzie - Drogosławiu, św. Piotra Kanizjusza we Włodowicach oraz miejscowej parafii św. Mikołaja. W ten szczególny poniedziałkowy wieczór 6 maja, cała wspólnota modliła się o prowadzenie Ducha Świętego dla młodych stawiających ważny krok na swojej duchowej drodze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję