Zakończyła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji. 28 listopada w Szprotawie odbyły się procesja i uroczysta Msza św., którym przewodniczył bp Stefan Regmunt
Ostatnią parafią naszej diecezji, którą nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego, była parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Uroczystość rozpoczęła procesja ulicami miasta. Uczestniczyli w niej biskupi naszej diecezji, księża, siostry zakonne oraz wierni świeccy, którzy podążając za obrazem, odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz przeżywali Drogę Światła – spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem. Następnie odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. – Możemy śmiało powiedzieć, że tylko Bóg zna owoce tej peregrynacji. Jej celem było stworzyć możliwość, aby spotkać się osobiście z Jezusem Miłosiernym, otworzyć się na Jego dary i doświadczyć miłości Boga. W czasie peregrynacji mieliśmy podejmować wysiłek, aby zacząć bardziej modlić się osobiście i podjąć wysiłek modlitwy do Jezusa Miłosiernego w rodzinie, by po prostu ożywić naszą rodzinę. (...) Za chwilę rozpocznie się Rok Miłosierdzia, który da nam szansę otrzymania dodatkowych łask. To będzie wielki rok. Będziemy jeszcze bardziej pogłębiać w sobie prawdę o Bożym Miłosierdziu – mówił Ksiądz Biskup.
Podczas Eucharystii zawierzenia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Jezusowi Miłosiernemu dokonał biskup nominat Tadeusz Lityński. Następnie za szczególne oddanie i zaangażowanie w życie naszego lokalnego Kościoła odznaczenia otrzymali księża pallotyni – prowincjałowie z prowincji poznańskiej i warszawskiej, którzy odpowiadali za przygotowanie i przeprowadzenie peregrynacji. Z kolei dyplomy otrzymali księża, którzy w czasie peregrynacji głosili rekolekcje, pomagali odnawiać i często inicjować modlitwę w naszych rodzinach oraz inspirowali do zakładania w parafiach Ognisk Miłosierdzia.
Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpoczęła się 30 kwietnia 2011 r. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Odbywała się pod hasłem: „Ożywmy modlitwę w rodzinie”. Obraz nawiedził 259 parafii i ponad 700 kościołów. Peregrynację prowadzili księża pallotyni z prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu i prowincji Chrystusa Króla z Warszawy.
W naszej archidiecezji rozpoczęła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego i relikwii Drzewa Krzyża. Jako pierwsza krzyż przyjęła parafia archikatedralna
Uroczyste powitanie krzyża przed archikatedrą lubelską odbyło się w sobotę 8 marca. Na znak miłości i zbawienia oczekiwali kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz świeccy, w tym ekipa ewangelizacyjna prowadząca pierwsze rekolekcje z serii „Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych”. Po powitaniu krzyża został on uroczyście wniesiony przez kapłanów do świątyni. Obrzęd nawiązuje do paschalnych tradycji; krzyż wnoszony jest do kościoła na wzór Paschału, z trzykrotnym wezwaniem: „Oto drzewo krzyża”. Później, w obecności znaku odkupienia, dokonuje się wybór Jezusa na jedynego Pana i Zbawiciela; jest to kulminacyjnym momentem rekolekcji, które rozpoczynają się trzy dni wcześniej. Krzyż pozostaje w parafii przez tydzień, by wierni mieli możliwość osobistej i wspólnotowej adoracji. W archikatedrze czuwanie przy krzyżu przygotowali przedstawiciele poszczególnych rejonów parafii. Wieczornym Liturgiom towarzyszyły rozważania darów Wieczernika: Eucharystii, kapłaństwa oraz wspólnoty zjednoczonej w Duchu Świętym. Ponadto wszyscy chętni mogli oddać cześć relikwiom Drzewa Krzyża przez ucałowanie. Tygodniowe czuwanie zakończyło się w sobotę 15 marca uroczystą Eucharystią połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania.
W kolejnym europejskim kraju gwałtownie przybywa dorosłych, wstępujących do Kościoła katolickiego: według oficjalnych statystyk Kościoła katolickiego w Holandii, liczba konwertytów wzrosła w 2024 r. o 40 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Liczby te obejmują zarówno nowo ochrzczonych, jak też tych, którzy przechodzą na katolicyzm z innych wspólnot chrześcijańskich - wyjaśnia Vatican News.
O fenomenie pisze portal zenit.org, powołując się na dane holenderskiego Katolickiego Instytut Statystyki Kościelnej (KASKI). W ich świetle okazuje się, że Holandia, uważana za symbol europejskiej sekularyzacji i przekształcania przestrzeni sakralnych na komercyjne, przeżywa duchowe przebudzenie, które prowadzi ludzi do Kościoła katolickiego.
Największym wrogiem woli Bożej jest nasze ego – niczym król samozwańczy, który próbuje zasiąść na tronie należącym jedynie do Boga. To ego jest niczym rozkapryszone dziecko, które tupie nogą w świątyni serca, domagając się, by wszystko było po jego myśli.
Nieustannie chce udowadniać, pouczać, stawiać na swoim, wykrzykując jak bęben wojenny jedno słowo: „JA!”. Bunt, jeśli się w Tobie pojawia, jest jak fala sztormowa, która uderza o brzegi Twojej duszy, burzy pokój serca, mąci wiarę, zaciemnia widzenie. Rodzi się z niezrozumienia, dlaczego Twoje życie toczy się tak, a nie inaczej. I chociaż zdaje Ci się, że dryfujesz po ciemnym morzu zdarzeń bez latarni i bez kompasu, to właśnie wtedy ufność w Bożą mądrość jak kotwica rzucona w głębię pozwala zatrzymać się i odnaleźć punkt oparcia. Bo Boża mądrość to nie wąska uliczka naszego logicznego rozumu, ale piękna polna droga pośród wiosennych kwiatów i błękitu nieba, na której poruszają się aniołowie i święci. Nie zawsze wiesz, dokąd prowadzi, ale gdy nią idziesz, w Twojej duszy zaczyna kiełkować pokój jak źródło bijące na pustyni walki wewnętrznej.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.