Prezydent Iranu u papieża Franciszka
Wartość dialogu międzyreligijnego
Papież Franciszek przyjął 26 stycznia br. prezydenta Islamskiej Republiki Iranu Hasana Rouhaniego. Ich rozmowa trwała 40 minut. Rouhani spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietrem Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami abp Paul Gallagher.
W komunikacie watykańskiego biura prasowego podkreślono, że w trakcie serdecznych rozmów mowa była o wspólnych wartościach duchowych oraz o dobrych relacjach między Stolicą Apostolską i Iranem, o życiu Kościoła w tym kraju, a także o działaniach Stolicy Apostolskiej na rzecz promowania godności osoby ludzkiej i wolności religijnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Omówiono rezultaty i wcielanie w życie porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Podkreślono też ważną rolę Iranu i innych państw regionu w zakresie wspierania „właściwych rozwiązań politycznych” w związku z konfliktami na Bliskim Wschodzie. Wskazano konieczność przeciwdziałania szerzeniu się terroryzmu i handlu bronią. W tym kontekście „przypomniano znaczenie dialogu międzyreligijnego i odpowiedzialności wspólnot religijnych w promowaniu pojednania, tolerancji i pokoju”.
KAI
Orędzie na Wielki Post
Dzieła miłosierdzia i rozesłanie misjonarzy miłosierdzia
Reklama
Do pełnienia uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy wzywa papież Franciszek w swym orędziu na Wielki Post 2016 r. Zapowiada także rozesłanie misjonarzy miłosierdzia, „aby byli dla wszystkich żywym znakiem Bożego przebaczenia i bliskości”. Orędzie nosi tytuł „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary (Mt 9, 13). Dzieła miłosierdzia na drodze jubileuszu”.
Papież zwraca uwagę, że „nasza wiara wyraża się w konkretnych, codziennych uczynkach, które mają pomagać naszemu bliźniemu” w zaspokajaniu jego potrzeb. Widzi w tym „sposób na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także na wchodzenie coraz głębiej w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani przez Boże Miłosierdzie”.
Reklama
Ojciec Święty przypomina, że miłosierdzie Boże jest „przesłaniem skierowanym do świata, ale każdy chrześcijanin jest powołany do tego, by sam go doświadczył”. Wskazuje, że ono „zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia”. Ojciec Święty pisze w orędziu o zaślepieniu wobec zła. Towarzyszy temu „pełne pychy delirium wszechmocy, w którym rozlegają się złowieszczo szatańskie słowa: «Będziecie jak Bóg», będące źródłem każdego grzechu. To delirium może przyjąć formę społeczną i polityczną, jak pokazały systemy totalitarne XX wieku i jak pokazują dzisiaj ideologie promujące jedyną słuszną myśl oraz techno-naukę, dążące do tego, by Bóg stał się nieistotny, a człowiek został sprowadzony do masy, którą można posługiwać się w sposób instrumentalny. Obecnie mogą to pokazywać także struktury grzechu związane z modelem fałszywego rozwoju, opartego na kulcie pieniądza, który zobojętnia na los ubogich bogatsze osoby i społeczeństwa, które zamykają przed nimi drzwi, odmawiając nawet ich zobaczenia” – podkreśla Papież.
KAI
Audiencja generalna
Misja wszystkich chrześcijan
O zbawczej obecności Bożego Miłosierdzia w dziejach Izraela mówił papież Franciszek 27 stycznia br. podczas audiencji generalnej w Watykanie. Zaznaczył, że Boże Miłosierdzie jest obecne w całej historii ludu Izraela pomimo ludzkich słabości.
RV
Ojciec Święty do Polaków
Bądźcie świadkami Bożej miłości
Witam przybyłych na tę audiencję pielgrzymów polskich. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia zaprasza nas, byśmy otworzyli serca na dary Bożego Miłosierdzia: nawrócenie, przebaczenie grzechów, odnowę ducha, miłość i pokój. Umocnieni tymi darami pamiętajmy, że Bóg nieustannie nas kocha, słucha, oczekuje naszej wierności przymierzu, które zawarł z nami w dniu naszego chrztu świętego. Bądźmy dla bliźnich i świata całego świadkami Jego miłości. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Audiencja generalna, 27 stycznia 2016 r.
RV
Z okazji roku jubileuszowego
Pierwsza sobotnia audiencja
Pierwsza nadzwyczajna sobotnia audiencja z okazji Roku Świętego Miłosierdzia odbyła się 30 stycznia br. na Placu św. Piotra w Rzymie i zgromadziła ponad 20 tys. wiernych. Papież Franciszek przypomniał, że jako chrześcijanie mamy obowiązek bycia misjonarzami Ewangelii. Zwrócił uwagę, że w dniu chrztu każdy z nas w pewnym sensie otrzymuje nowe imię, oprócz tego, które nadają nam rodzice. A tym imieniem jest „Cristoforo”, co oznacza: „Ten, który niesie Chrystusa”. – Każdy chrześcijanin przynosi Chrystusa! – podkreślił Ojciec Święty i wskazał na współdziałanie między miłosierdziem a misją. – Życie miłosierdziem czyni nas misjonarzami miłosierdzia, a bycie misjonarzami pozwala nam wzrastać coraz bardziej w miłosierdziu Boga. Dlatego traktujmy poważnie nasze bycie chrześcijanami i zróbmy wszystko, aby żyć jak ludzie wierzący, bo tylko wtedy Ewangelia może poruszyć ludzkie serca i otworzyć je na przyjęcie łaski miłości – powiedział Ojciec Święty.
KAI
Z twittera papieża Franciszka
Jako chrześcijanie nie możemy być zamknięci w sobie, ale zawsze otwarci na innych i dla innych.