Reklama

Jasna Góra

Młodzież wierna Chrystusowi

Hasłem szóstej debaty z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”, która odbyła się 21 lutego br. w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, były słowa: „Młodzież wierna Chrystusowi”. Celem comiesięcznych dysput jasnogórskich jest duchowe przygotowanie wiernych do godnego przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski i 60. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu przygotowanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego

Niedziela Ogólnopolska 9/2016, str. 12-13

[ TEMATY ]

debata

raport

raport jasnogórski

debata jasnogórska

Marian Sztajner/Niedziela

Jasnogórska Sala Rycerska co miesiąc staje się miejscem ważnych dysput Polaków

Jasnogórska Sala Rycerska co miesiąc staje się miejscem ważnych dysput Polaków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dysputę poprzedziła koncelebrowana Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. W nawiązaniu do niedzielnej Ewangelii o przemienieniu Pana Jezusa na górze Tabor, powiedział, że „w każdej Eucharystii dokonuje się przemiana, by dać nam światło wiary”.

– Dzisiaj Chrystus prowadzi nas do innego świata. Prowadzi na górę, by wyrwać nas z poukładanego świata i aby się modlić. Modli się tak intensywnie, że Jego wygląd ulega zmianie. Trudno nam opisać, co tam się wydarzyło. Pan przez zadziwienie chce zbliżyć się do mojego wnętrza, pozwala, by ujawniło się światło Jego chwały. Ona ma dotknąć i ogarnąć nasze serca – mówił o. Waligóra. - Trzeba nam dziękować za nasze małe góry Tabor – podkreślił. – Tam Pan nas umacnia i chce nam pokazać swój blask. Mamy się w Nim zanurzyć, a nie tylko w swoich sprawach. Jasna Góra i Kaplica Cudownego Obrazu niesie w sobie górę przemienienia, bo wielu tutaj, u stóp Matki Bożej, doświadcza przemiany – zwrócił uwagę przeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sala Rycerska wypełniona po brzegi

Reklama

Debatę prowadził, jak zwykle, red. Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta. Wzięli w niej udział: ks. Artur Godnarski, sekretarz Biura Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji i organizator Przystanku Jezus; Iwona Czarcińska, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego; Barbara Pospieszalska, maturzystka, niezwykle uzdolniona muzycznie, która występuje na wielu prestiżowych scenach, m.in.: w Filharmonii Narodowej, w Teatrze Wielkim, Operze i Filharmonii Podlaskiej, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie; Katarzyna Kucik, koordynator wolontariatu tegorocznych Światowych Dni Młodzieży; Mateusz Ochman, bloger, youtuber i dziennikarz Stacji7; Kalikst Nagel, koordynator XIII i XIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000; oraz Szymon Grzelak, ministerialny ekspert i prezes Zarządu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.

Wśród przysłuchujących się debacie byli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przedstawiciele Ojców Paulinów na czele z o. Arnoldem Chrapkowskim, generałem Zakonu Paulinów, oraz o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry. Przybyli również przedstawiciele świata polityki, w tym parlamentarzyści, oraz wielu innych znamienitych gości zarówno duchownych, jak i świeckich.

Głosy w jasnogórskiej debacie

Dyskusja toczyła się wokół fragmentu Jasnogórskich Ślubów Narodu z 26 sierpnia 1956 r.: „Przyrzekamy Ci umacniać w rodzinach królowanie Syna Twego Jezusa Chrystusa, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii i miłości ku Tobie, strzec prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i ojczystych. Przyrzekamy Ci wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić je przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opieką rodzicielską”.

Reklama

Ks. Artur Godnarski w swoich wypowiedziach stwierdził m.in., że młodzi ludzie są „depozytariuszami dziedzictwa i wiary”. – Młodzi rosną na miarę swojego pokolenia – powiedział. Za papieżem Franciszkiem podkreślił, że zadaniem młodych katolików jest wychodzenie do innych. – Istotne jest nastawienie na misyjność, na wzór misjonarzy miłosierdzia. Chronienie dobra i wiary dziś nie wystarczy. Trzeba iść do ludzi. I nie wolno nam bać się znaków miłosierdzia – mówił ks. Godnarski. Zaznaczył też, że w związku z ŚDM po raz pierwszy w historii powstało Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji.

Iwona Czarcińska przypomniała zebranym twórcę Jasnogórskich Ślubów Narodu – sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Wspominała go jako wielką osobowość, którą cechowała wyjątkowa szlachetność. – Był bardzo wrażliwy na młode pokolenie. Umiał rozmawiać z młodymi – mówiła. Przypomniała za kard. Wyszyńskim, że młodzi muszą być jako orły. Mówił on: „Tylko orły szybują nad granicami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz”. Pani Czarcińska przyniosła prezent od Prymasa Tysiąclecia – egzemplarz Pisma Świętego z jego dedykacją i podpisem. Wspomniała też o drugim darze, którym był różaniec.

Barbara Pospieszalska mówiła m.in. o tym, jak w szkołach wyglądają dziś lekcje religii. – Bardzo wiele zależy od tego, kto prowadzi katechezę. To musi być przewodnik duchowy, który ma czas dla młodych – zauważyła. Opowiadała również o środowisku artystycznym, w którym na co dzień się obraca. – Artystów zazwyczaj sprawy religijne nie interesują. Oni żyją swoją sztuką – mówiła. Podkreśliła, że sama stara się ewangelizować swoją chrześcijańską postawą, choć to nie jest łatwe. Mówiła również o modlitwie i wierności Panu Bogu „przez muzykę”.

Reklama

Katarzyna Kucik zauważyła m.in., że „ludzie młodzi są odbiciem poprzednich pokoleń”. – Dziś nie jest łatwy czas dla młodzieży, by pokazać swoją wiarę. Młodzi mają mętlik w głowie – zdiagnozowała obecną sytuację młodzieży. Opowiadała też o swojej pracy jako wolontariuszki oraz o działalności w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. – Wolontariat to służba – podsumowała swoją pracę w kontekście ŚDM. – Wśród wolontariuszy są nawet ludzie niewierzący, ale bardzo angażują się w przygotowanie lipcowego spotkania z papieżem Franciszkiem.

Mateusz Ochman, który na co dzień ma do czynienia z mediami elektronicznymi, zauważył: – Od młodzieży zależy wszystko, co będzie się działo w przyszłości. Jeśli dobrze się ją ukształtuje, to będzie dobrze, jeśli nie – może być różnie. Sporo miejsca w swoich wypowiedziach poświęcił posłudze ewangelizacyjnej w Internecie. Opowiada w nim o Panu Bogu, używając współczesnych mediów, z którymi był związany od dzieciństwa. – Ludzi interesują blogi o wierze. W Internecie są tak naprawdę żywi ludzie i trzeba do nich dotrzeć. Trzeba ich przyciągnąć do Pana Boga – zaakcentował. Zwrócił też uwagę na znajomość praw rządzących „nowym kontynentem”, jakim jest Internet.

Kalikst Nagel wspominał niedawno zmarłego o. Jana Górę, dominikanina, twórcę fenomenu spotkań lednickich. – Był dla nas ojcem. Zrodził nas do wiary. Miał zawsze czas dla młodych. Kochał św. Jan Pawła II – stwierdził. Mówił o tym, że w Lednicy „wiara jest przekładana na kulturę” i trzeba „być całym dla Jezusa”. – Przekaz wiary musi mieć w sobie coś z uroku, a sercem Lednicy jest wybór Chrystusa – zauważył. – Jesteśmy mocni świadomością celów i zadań, a młodym trzeba przekazać motywy życia i nadziei, sens życia – podsumował.

Reklama

Szymon Grzelak opowiadał m.in. o początkach swojego nawrócenia ku Chrystusowi. Wspominał swoją babcię i otrzymaną od niej Biblię. – Jej zawdzięczam swoją wiarę – zaznaczył. Mówił o odkrywaniu Pana Boga wraz ze swoją małżonką. Przywołał podróż do Efezu i znajdujący się tam Dom Maryi i św. Jana w kontekście koincydencji dat, miejsc i wydarzeń związanych ze swoim małżeństwem. – Moja żona tworzy piękno – wyznał z rozbrajającą szczerością. Odnosząc się natomiast do prowadzonych przez siebie badań naukowych, podkreślił znaczenie roli Kościoła w tradycji rodzinnej. – Etos wychowania chrześcijańskiego to autorytet ojca, matki i dziadków – wyjaśnił.

Zebrani mogli też wysłuchać świadectwa wiary o. Adam Czuszela, paulina, którego wypowiedź nagrano wcześniej i odtworzono podczas debaty. Spotkanie w Sali Rycerskiej zakończyło się błogosławieństwem abp. Wacława Depo, poprzedzonym jego słowem nawiązującym do poematu „Stanisław” Karola Wojtyły i „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II na temat dziedzictwa i następcach wielkich ludzi w sztafecie pokoleń.

Uczestnicy dysputy, jak zwykle, wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, który prowadziła młodzież lednicka i o. Nikodem Brzózy. Podobnie jak miesiąc wcześniej zostało odczytane rozważanie, które na ten wieczór zdążył przygotować o. Jan Góra, założyciel Lednicy.

Kolejne odsłony jasnogórskich spotkań

Patronat honorowy nad cyklem spotkań „Raport Jasnogórski 2016” objął m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. Głównym patronem medialnym jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”, a Studio Telewizyjne „Niedzieli” nagrywa kolejne spotkania, które można zobaczyć m.in. na stronach: www.niedziela.pl ; www.raport.jasnagora.pl ; www.jasnagora.pl . Transmisje debat przeprowadza na żywo Radio Jasna Góra.

Organizatorami dysput ze strony Jasnej Góry są: o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, i o. Michał Legan, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Kolejne debaty będą miały miejsce: 20 marca, 17 kwietnia i 1 maja 2016 r.

2016-02-24 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież wierna Chrystusowi

Tytuł to jednocześnie hasło szóstej już debaty z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”, która odbyła się 21 lutego br. Spotkania mają miejsce w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, a poprzedza je Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Ich celem jest duchowe przygotowanie wiernych do godnego przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski i 60-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu autorstwa Prymasa Tysiąclecia.
CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris wygrywa w sądzie z posłanką Lewicy Anną Marią Żukowską

2025-01-09 13:25

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Adobe Stock

Po niemal 4 latach procesu, Sąd Okręgowy w Warszawie zakończył postępowanie w sprawie o ochronę dóbr osobistych Instytutu Ordo Iuris przeciwko Annie Marii Żukowskiej - informuje Ordo Iuris.

Prawnicy Ordo Iuris wystąpili z powództwem przeciwko posłance Lewicy - Annie Marii Żukowskiej, która podczas manifestacji przed siedzibą Instytutu w 2020 r. podnosiła szereg fałszywych oskarżeń pod adresem Ordo Iuris, określając go mianem „instytutu kultury faszystowskiej”. Poważnych naruszeń renomy Fundacji dopuściła się także za pośrednictwem prowadzonych przez siebie profili na portalach społecznościowych, gdzie zarzuciła Ordo Iuris „wprowadzanie polityki nienawiści i wykluczenia” oraz „ingerowanie w pracę samorządów” w celu rzekomego wdrażania dyskryminujących uchwał. Instytut domagał się od Anny Marii Żukowskiej złożenia oświadczenia z przeprosinami. Ordo Iuris żądało również opublikowania przeprosin na Twitterze (obecnie X) i Facebooku, a także zapłaty zadośćuczynienia.
CZYTAJ DALEJ

Panie, udziel nam łaski, byśmy odkryli w sobie moce, których udzielasz nam w sakramencie chrztu!

2025-01-09 14:39

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Dzisiejsza niedziela jest mocnym wołaniem o nawrócenie. Kiedy św. Jan Chrzciciel rozpoczął działalność, zwracał się do słuchaczy: „Wydajcie więc owoce godne nawrócenia” (Łk 3, 8-9). Były to ostre słowa. Nie brzmiały miło wtedy i niemiło ich słuchać dzisiaj. A jednak są ciągle aktualne.

Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem». Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję