Reklama

Niedziela Częstochowska

Poniedziałki kulturalne w „Niedzieli”

Szukanie Boga w sercu

W księgarni „Niedzieli” 14 marca br. w ramach „Poniedziałków kulturalnych” drugi już raz spotkali się członkowie Nieoficjalnej Akademii Miłośników Polskiej Kultury – bo w końcu po burzliwych dysputach taką ostatecznie przyjęli nazwę. A jako że spotkanie przypadało w środku Wielkiego Postu, zajęto się Drogą Krzyżową w poezji Ernesta Brylla

Niedziela częstochowska 13/2016, str. 2

[ TEMATY ]

kultura

Grażyna Kołek

Ks. Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, zachęcał, by wiara, oparta na uczuciach i emocjach, miała poparcie w intelekcie i zrozumieniu

Ks. Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, zachęcał, by wiara, oparta na uczuciach i emocjach, miała poparcie w intelekcie i zrozumieniu

Nad każdym przedsięwzięciem, by wypaliło, musi ktoś czuwać, a to wiąże się ni mniej, ni więcej – z pracą, którą trzeba weń włożyć. Jeśli chodzi o inicjatywę w „Niedzieli”, tą scalającą osobą jest Barbara Popiołek z częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

To ona proponuje tematy spotkań, zaprasza gości, angażuje zaprzyjaźnione panie w organizację i zachęca do wzięcia w nich czynnego udziału. Ale oprócz duchowych wrażeń i uczty intelektualnej – niewątpliwych zalet „Poniedziałków kulturalnych” nie do przecenienia jest rodzinny charakter tych spotkań. Widać, że wszyscy ich uczestnicy lubią przebywać ze sobą i nie liczą wspólnie spędzonych godzin.

W poetycko-intelektualnym duchu

Tym razem, by było nastrojowo, bo rzecz tyczyła się poezji, choć nie tylko, p. Barbara zadbała o wystrój. Na przybranym fioletowymi obrusikami stole zapaliła świece, również tego wielkopostnego koloru, przyniosła też ze sobą przywiezioną 20 lat temu z Ziemi Świętej gałązkę z krzewu, z którego 2 tys. lat temu upleciono koronę cierniową na głowę Jezusa.

Na początku spotkania zebrani wysłuchali z płytki prelekcji o. Stanisława Rudzińskiego OSPPE, jasnogórskiego historyka, która dotyczyła stacji Drogi Krzyżowej na Jasnej Górze w plenerze. Dowiedzieli się stąd m.in., że zieleń okalająca każdą ze stacji była indywidualnie zaprojektowana, a drzewa i krzewy były dobierane pod kątem określonej symboliki, np. stację XIV zdobią grupy brzóz, a stacje III, IV i V – czerwone owoce jarzębiny. Nic tu bowiem nie pozostawiono dziełu przypadku – uzasadniał prelegent.

Nim stricte zajęto się poezją Ernesta Brylla, a w zasadzie 18 wierszami – poetyckimi ujęciami stacji Drogi Krzyżowej, jedna z obecnych na spotkaniu pań – Emilia Kolega przybliżyła postać wybitnego malarza, pochodzącego z Częstochowy Jerzego Dudy-Gracza, autora słynnej „Golgoty Jasnogórskiej” – 18 obrazów przedstawiających mękę Pańską, uzupełnioną o obrazy przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie Apostołów oraz Wniebowstąpienie. Cykl ten, dar wotywny dla Sanktuarium Jasnogórskiego, dojrzewał w świadomości malarza blisko 20 lat, by ostatecznie powstać z okazji 2 tys. lat chrześcijaństwa. Pracę malarską Duda-Gracz zakończył 15 marca 2001 r. (obrazy umieszczono na górnej kondygnacji wejściowej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w tzw. przybudówce). I do tych właśnie obrazów Bryll napisał 18 wierszy (notabene wraz z 18 reprodukcjami wspomnianych obrazów można je znaleźć w albumie „Golgota Jasnogórska”).

Reklama

Modlitewnie i refleksyjnie

„O wierze i życiu powinno się rozmawiać za pomocą poezji” – te słowa Ernesta Brylla wybrzmiały przy okazji pochylenia się nad osobą poety. Jego sylwetkę w obrazowy sposób przedstawiła Gabriela Żyła.

W kolejnej części wiersze Brylla posłużyły za podkład do odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Poszczególne wiersze stacje czytały obecne na spotkaniu panie, przeplatały je śpiewem i zwyczajowymi w takich razach modlitwami: „Któryś za nas cierpiał rany” i „Ty, któraś współcierpiała”.

Podsumowaniem była prelekcja Elżbiety Imach na temat Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w naszej archidiecezji. Całość zwieńczyła zaś wspólna modlitwa w redakcyjnej kaplicy „Niedzieli”, a także zapowiedź kolejnego spotkania już w kwietniu. Gościem specjalnym będzie dr Barbara Kubicka-Czekaj. Temat: „W przyjaźni” będzie poświęcony m.in. korespondencji ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej, z Antonim Optołowiczem.

Warto dodać, że na spotkaniu byli obecni ks. Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, i ks. Mariusz Frukacz, kapelan częstochowskiego KiK-u, a zarazem redaktor tygodnika (w swoim przedłożeniu skupił się m.in. na szeroko pojętej tematyce Triduum Paschalnego). Ks. Jerzy powitał zaś zebranych w imieniu redaktor naczelnej Lidii Dudkiewicz i życzył, by nasza wiara, oparta na uczuciach i emocjach, miała poparcie w intelekcie i zrozumieniu – co niewątpliwie udało się osiągnąć i co przyświeca inicjatorom „Poniedziałków kulturalnych” organizowanych w księgarni „Niedzieli”.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15. Noc Kulturalna w Częstochowie

[ TEMATY ]

kultura

Marcin Szczygieł

Muzyka, literatura i teatr, film, sztuki wizualne - wszystko to propozycje na 15. Noc Kulturalną w Częstochowie. Z 15 na 16 września miasto będzie żyć kolejną jej edycją.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję