Reklama

Niedziela Częstochowska

Poniedziałki kulturalne w „Niedzieli”

Szukanie Boga w sercu

W księgarni „Niedzieli” 14 marca br. w ramach „Poniedziałków kulturalnych” drugi już raz spotkali się członkowie Nieoficjalnej Akademii Miłośników Polskiej Kultury – bo w końcu po burzliwych dysputach taką ostatecznie przyjęli nazwę. A jako że spotkanie przypadało w środku Wielkiego Postu, zajęto się Drogą Krzyżową w poezji Ernesta Brylla

Niedziela częstochowska 13/2016, str. 2

[ TEMATY ]

kultura

Grażyna Kołek

Ks. Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, zachęcał, by wiara, oparta na uczuciach i emocjach, miała poparcie w intelekcie i zrozumieniu

Ks. Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, zachęcał, by wiara, oparta na uczuciach i emocjach, miała poparcie w intelekcie i zrozumieniu

Nad każdym przedsięwzięciem, by wypaliło, musi ktoś czuwać, a to wiąże się ni mniej, ni więcej – z pracą, którą trzeba weń włożyć. Jeśli chodzi o inicjatywę w „Niedzieli”, tą scalającą osobą jest Barbara Popiołek z częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

To ona proponuje tematy spotkań, zaprasza gości, angażuje zaprzyjaźnione panie w organizację i zachęca do wzięcia w nich czynnego udziału. Ale oprócz duchowych wrażeń i uczty intelektualnej – niewątpliwych zalet „Poniedziałków kulturalnych” nie do przecenienia jest rodzinny charakter tych spotkań. Widać, że wszyscy ich uczestnicy lubią przebywać ze sobą i nie liczą wspólnie spędzonych godzin.

W poetycko-intelektualnym duchu

Tym razem, by było nastrojowo, bo rzecz tyczyła się poezji, choć nie tylko, p. Barbara zadbała o wystrój. Na przybranym fioletowymi obrusikami stole zapaliła świece, również tego wielkopostnego koloru, przyniosła też ze sobą przywiezioną 20 lat temu z Ziemi Świętej gałązkę z krzewu, z którego 2 tys. lat temu upleciono koronę cierniową na głowę Jezusa.

Na początku spotkania zebrani wysłuchali z płytki prelekcji o. Stanisława Rudzińskiego OSPPE, jasnogórskiego historyka, która dotyczyła stacji Drogi Krzyżowej na Jasnej Górze w plenerze. Dowiedzieli się stąd m.in., że zieleń okalająca każdą ze stacji była indywidualnie zaprojektowana, a drzewa i krzewy były dobierane pod kątem określonej symboliki, np. stację XIV zdobią grupy brzóz, a stacje III, IV i V – czerwone owoce jarzębiny. Nic tu bowiem nie pozostawiono dziełu przypadku – uzasadniał prelegent.

Nim stricte zajęto się poezją Ernesta Brylla, a w zasadzie 18 wierszami – poetyckimi ujęciami stacji Drogi Krzyżowej, jedna z obecnych na spotkaniu pań – Emilia Kolega przybliżyła postać wybitnego malarza, pochodzącego z Częstochowy Jerzego Dudy-Gracza, autora słynnej „Golgoty Jasnogórskiej” – 18 obrazów przedstawiających mękę Pańską, uzupełnioną o obrazy przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie Apostołów oraz Wniebowstąpienie. Cykl ten, dar wotywny dla Sanktuarium Jasnogórskiego, dojrzewał w świadomości malarza blisko 20 lat, by ostatecznie powstać z okazji 2 tys. lat chrześcijaństwa. Pracę malarską Duda-Gracz zakończył 15 marca 2001 r. (obrazy umieszczono na górnej kondygnacji wejściowej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w tzw. przybudówce). I do tych właśnie obrazów Bryll napisał 18 wierszy (notabene wraz z 18 reprodukcjami wspomnianych obrazów można je znaleźć w albumie „Golgota Jasnogórska”).

Reklama

Modlitewnie i refleksyjnie

„O wierze i życiu powinno się rozmawiać za pomocą poezji” – te słowa Ernesta Brylla wybrzmiały przy okazji pochylenia się nad osobą poety. Jego sylwetkę w obrazowy sposób przedstawiła Gabriela Żyła.

W kolejnej części wiersze Brylla posłużyły za podkład do odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Poszczególne wiersze stacje czytały obecne na spotkaniu panie, przeplatały je śpiewem i zwyczajowymi w takich razach modlitwami: „Któryś za nas cierpiał rany” i „Ty, któraś współcierpiała”.

Podsumowaniem była prelekcja Elżbiety Imach na temat Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w naszej archidiecezji. Całość zwieńczyła zaś wspólna modlitwa w redakcyjnej kaplicy „Niedzieli”, a także zapowiedź kolejnego spotkania już w kwietniu. Gościem specjalnym będzie dr Barbara Kubicka-Czekaj. Temat: „W przyjaźni” będzie poświęcony m.in. korespondencji ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej, z Antonim Optołowiczem.

Warto dodać, że na spotkaniu byli obecni ks. Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, i ks. Mariusz Frukacz, kapelan częstochowskiego KiK-u, a zarazem redaktor tygodnika (w swoim przedłożeniu skupił się m.in. na szeroko pojętej tematyce Triduum Paschalnego). Ks. Jerzy powitał zaś zebranych w imieniu redaktor naczelnej Lidii Dudkiewicz i życzył, by nasza wiara, oparta na uczuciach i emocjach, miała poparcie w intelekcie i zrozumieniu – co niewątpliwie udało się osiągnąć i co przyświeca inicjatorom „Poniedziałków kulturalnych” organizowanych w księgarni „Niedzieli”.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyże i kapliczki bliskie naszym sercom

[ TEMATY ]

sztuka

Jasna Góra

kultura

festiwal Sancta Maria

Maciej Orman/Niedziela

Pod takim hasłem przebiegał Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”, którego gala finałowa odbyła się 29 maja w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

W ramach festiwalu odbyły się konkursy: literacki, plastyczny i muzyczny. Grand prix otrzymali: Robert Purgał z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie (konkurs literacki), Maja Legęza ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie (konkurs plastyczny) oraz Kinga Kipigroch z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach (konkurs muzyczny). Jury wyłoniło 180 laureatów.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję