Reklama

Niedziela Podlaska

Spotkanie ludzi kultury u Biskupa Drohiczyńskiego

7 kwietnia do Drohiczyna przybyli ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej na spotkanie, którego gospodarzem był bp Tadeusz Pikus. Obecni byli na nim dyrektorzy placówek kultury z różnych miejscowości. Zaprezentowali oni swoje ośrodki oraz czym jest Stowarzyszenie „Podlaskie Dziedzictwo Kultury” scalające działania przedstawicieli środowisk, instytucji i organizacji kulturalnych, artystów oraz osób działających na rzecz kultury w regionie historycznego Podlasia w celu kształtowania i wzmacniania jego tożsamości historyczno-kulturowej

Niedziela podlaska 17/2016, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

kultura

Ks. Artur Płachno

Ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej przybyli na spotkanie z bp. Tadeuszem Pikusem

Ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej przybyli na spotkanie z bp. Tadeuszem Pikusem

Pasterz diecezji podziękował za gościnność, jakiej doświadcza od przedstawicieli tego środowiska podczas różnych spotkań i uroczystości. Złożył również świąteczne życzenia zarówno katolikom, którzy mają już okres Wielkanocny, jak i obecnym na spotkaniu prawosławnym, którzy się do niego przygotowują. Powiedział również, odnosząc się do korelacji cywilizacji, kultury i religii, że cywilizacja to jest praca człowieka na naturze, czyniąc sobie ziemię poddaną. Kultura to jest uprawa samego siebie, żeby wydobyć talenty, rozwinąć i dzielić się nimi. Religia zaś to „uprawianie na Bogu”. – Kult i kultura mają jedno pochodzenie tego słowa. Elementy kultury są obecne w przypadku religii. Widać to podczas nabożeństw, gdy występują zespoły, wyglądają one bogato, daje to radość ludziom, a jeżeli jest w tym kult, również stanowi chwałę Boga – mówił Ksiądz Biskup.

Poświęcił on też wiele uwagi bieżącym sprawom życia Kościoła w Polsce oraz w diecezji drohiczyńskiej. Poruszając zagadnienie przeżywania Roku Miłosierdzia, powiedział że pokazuje on potrzebę rozwijania miłości Bożej, która przekracza i pokonuje miłość ludzką, która bywa ułomna. Podkreślił jednak, że miłosierdzia nie można nigdy rozumieć jako tolerancji jakiegokolwiek zła. Przypominając o 1050. rocznicy Chrztu Polski, podkreślił, że powinna ona być inspiracją do przeżywania tajemnicy własnego chrztu jako początku naszej drogi do życia wiecznego.

W diecezji drohiczyńskiej obchody jubileuszowe będą trwać od 5 do 10 czerwca i zakończą się w Dniu Podlasia, który w tym roku upamiętnia również 17. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie. W niedzielę 5 czerwca we wszystkich parafiach diecezji drohiczyńskiej podczas Mszy św. będzie przypominanie wiernym o powołaniu diecezji drohiczyńskiej, odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” oraz zbiórka do puszek na dzieła Caritas w Roku Miłosierdzia. W Drohiczynie tego dnia o godz. 18 będzie celebrowana przez bp. Tadeusza Pikusa Eucharystia, po której procesja uda się na lądowisko papieskie, gdzie zostanie poświęcona kaplica – pomnik Jezusa Miłosiernego.

Reklama

W pozostałe dni do 10 czerwca w organizację obchodów jubileuszowych włączą się Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, wspólnoty neokatechumenalne, Odnowa w Duchu Świętym, kółka Żywego Różańca, Ruch Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz inne wspólnoty i organizacje. Główne uroczystości 25-lecia diecezji drohiczyńskiej odbędą się w piątek 10 czerwca przy Krzyżu św. Jana Paweł II w Drohiczynie. Program ich będzie następujący: o godz. 15 rozpocznie się program artystyczny przygotowany przez KSM, w tym występy laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” i finał konkursu religijnego „Jan Paweł II – Apostoł Miłosierdzia”. O godz. 17 będzie wjazd na plac motocyklistów i zabytkowych aut, po nim przygotowanie modlitewne Koronką do Miłosierdzia Bożego, zaś o godz. 18 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Celestino Migliorego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, z udziałem biskupów z kilku diecezji Polski, z zagranicy oraz kapłanów z homilią bp. Antoniego Dydycza. Na zakończenie odbędą się koncert Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej i młodzieżowy Apel Jasnogórski.

Ksiądz Biskup powiedział, że ta uroczystość stanowić będzie bliższe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej, które mają być przeżywane przez naszą młodzież nie tylko w roli gospodarzy, ale także uczestników. Do organizacji obchodów jubileuszowych zostaną przygotowane pomoce liturgiczne, w tym szczególne rozważanie na nabożeństwa majowe.

Obecny na spotkaniu dyrektor administracyjny WSD w Drohiczynie ks. Piotr Jurczak podziękował za włączenie się samorządów i innych instytucji w przygotowanie obchodów 25. rocznicy diecezji drohiczyńskiej oraz prosił o przekazanie zaproszenia wytwórcom i artystom do zaprezentowania się podczas uroczystości 10 czerwca w Drohiczynie.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja potrzebuje waszej modlitwy

[ TEMATY ]

spotkanie

Archiwum ks. Krzysztofa Wąchały TChr

W niedzielę 5 października w Sanktuarium NSPJ w Szczecinie gościliśmy Magdalenę Buczek - założycielkę Podwórkowy Kół Różańcowych Dzieci, która już jako dziewięciolatka założyła dla dzieci pierwsze Podwórkowe Kółko Różańcowe - wraz z mamą, p. Pelagią Buczek.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję