Reklama

Niedziela Częstochowska

Klimatyczna szkoła

O Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie z jego dyrektorem Maciejem Trzmielem rozmawia ks. Jacek Molka

Niedziela częstochowska 18/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

szkoła

Krzysztof Klamka

Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych

Maciej Trzmiel,
dyrektor Zespołu Szkół
Ekonomicznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. JACEK MOLKA: – Dlaczego Ekonomik to wyjątkowa szkoła?

DYR. MACIEJ TRZMIEL: – To szkoła o wyjątkowym klimacie, wyróżniająca się na mapie szkół ponadgimnazjalnych w Częstochowie. To szkoła z 65-letnią tradycją, jedna z najstarszych szkół w mieście, której pierwsze oddziały powstały w połowie września 1950 r. i nosiły nazwę Zakładów Kształcenia Handlowego. Początkowo szkoła była prywatną instytucją Stowarzyszenia Kupców Polskich, a od 1951 r. została przejęta przez państwo. Zespół Szkół Ekonomicznych to szkoła menedżerów i przedsiębiorców. Młodzież przygotowywana jest tu do aktywnego życia we współczesnym świecie poprzez kształtowanie przedsiębiorczości, poczucia odpowiedzialności za własne życie i swoją przyszłość, szczególną rolę przykłada się tu do rozwijania wrażliwości artystycznej uczniów.

– Artysta raczej kojarzy się z popularnym częstochowskim Plastykiem...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Mnie nie chodzi o sztukę jako taką. Mnie chodzi o szeroko rozumianą kulturę. To tu otwarto pierwsze w Częstochowie Szkolne Centrum Kultury, w którym młodzież rozwija własne zainteresowania, takie jak: teatr, taniec, dziennikarstwo radiowe czy telewizyjne. W 2004 r. zainicjowano projekt „Kontrolowane Gadu-Gadu”, który zakładał cykliczne spotkania młodzieży ze znanymi ludźmi estrady, mediów, sportu. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, o. Leon Knabit, Szymon Hołownia, prof. Marian Zembala, zespoły Perfect i Budka Suflera, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Hołowczyc, Artur Barciś, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski, a także Krzysztof Kolberger.
Tradycją spotkań było odciskanie dłoni gości w gipsie, z których to powstała szkolna „Aleja Gwiazd”, prezentowana na ścianach korytarza szkolnego. Wszyscy uczestnicy spotkań pozostawiali po sobie także różne pamiątki, które zlicytowano podczas uroczystości jubileuszowych 60-lecia ZSE, a dochód z nich przeznaczono na cele charytatywne, np. pomoc ciężko choremu 5-letniemu dziecku. Prawie 10-letnią przyjaźń częstochowskiego Ekonomika i zespołu Budka Suflera uwieńczyło nadanie głównemu korytarzowi szkolnemu imienia tego właśnie zespołu. W ten sposób powstała pierwsza w Polsce „Aleja Budki Suflera”. Pojawiła się ławeczka, na której można posłuchać dyskografii formacji – prezent rockmanów.

– Czy szkoła może pochwalić się innymi osiągnięciami?

– Oczywiście, że tak. ZSE był organizatorem szkolnego widowiska poświęconego wspomnieniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas uroczystości, której honorowym gościem był kard. Stanisław Dziwisz, wystawiony został „Tryptyk Rzymski” w interpretacji młodzieży, a Krzysztof Kolberger odczytał testament Ojca Świętego. To tu zorganizowano 3. Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży Turystycznej, w których uczestniczyli przedstawiciele 20 miast w Polsce. Uwieńczeniem spotkań były występy gwiazd, m.in.: T.Love, Stanisława Sojki, Janusza Yaniny Iwańskiego, Bogdana Smolenia i Zofii Bigosowej.
W marcu 2014 r. udało się pobić rekord Guinnessa w dominie ułożonym z 4988 książek, a także zorganizować akcję, której celem było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Zaproszenie do udziału w tej akcji przyjęło wiele osób związanych ze światem kultury Częstochowy i to właśnie one odczytały fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa. W ZSE zorganizowano dla zainteresowanych uczniów zajęcia z kultury i języka chińskiego, które prowadzi rodowita Chinka. Od wielu lat szkoła współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, lokalnymi mediami (TV Orion, Radio Katowice), a także ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Gaude Mater.

Reklama

– Można zatem powiedzieć, że w tej szkole, poza tradycyjnym nauczaniem, sporo się dzieje...

Ekonomik to miejsce, w którym zawsze dużo się działo. Podejmowano się realizacji wielu inicjatyw, m.in. tu organizowano Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Bierzemy udział w akcjach poboru krwi, Światowym Dniu Turystyki, Światowym Dniu Walki o Otyłością, Marszu Różowej Wstążki, akcji Strajk Żywności, Światowym Dniu Zdrowia , akcji „Tak dla Transplantologii” i innych.

– Słowem, troszczycie się o bliźniego...

– Uwrażliwieniu na sprawy drugiego człowieka służą m.in. spotkania edukacyjne w miejskim hospicjum, podczas których młodzież zapoznaje się z bardzo trudnymi zagadnieniami związanymi z opieką paliatywną. Szkoła utrzymuje również kontakty z innymi szkołami za granicą i prowadzi wymianę uczniów, co sprzyja integracji europejskiej, a także stwarza możliwość odbycia praktyk zagranicznych, m.in. we Francji, Włoszech. Uczniowie uczestniczą w międzynarodowych stażach w ramach programu Leonardo da Vinci, a obecnie Erasmus +.
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w spotkaniach z uczniami z niemieckiej szkoły z Ludwigshafen, BBS Wirtschaft I w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Cel spotkań w Krzyżowej to: wzbudzanie ciekawości i chęci poznania innych, poszukiwanie podobieństw i dążenie do zrozumienia różnic, a także uczenie otwartości i umiejętności komunikacji.

– Co Ekonomik może zaoferować gimnazjalistom?

– Szkoła wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnej edukacji, która ma zapewnić uczniom przygotowanie do życia zawodowego, bo zadaniem szkoły jest uczyć, wychowywać, ale nade wszystko zapewnić absolwentom pracę w przyszłości. W tym celu powstał Kącik Pracodawcy. Jest to miejsce, gdzie cyklicznie, raz do roku, pracodawcy zainteresowani najaktywniejszymi absolwentami ZSE mogą prezentować swoje firmy, a uczniowie klas maturalnych mają możliwość pozyskania informacji o specyfice pracy w konkretnym zawodzie, niezbędnych umiejętnościach do jej wykonywania oraz o ewentualnych miejscach pracy. W szkole zawodowej ma to ogromne znaczenie.

– Jaka jest oferta edukacyjna szkoły, w której jest Pan dyrektorem?

– Oferta edukacyjna szkoły dostosowana jest do zmieniających się preferencji zawodowych młodzieży, która może się tutaj kształcić w następujących zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik obsługi turystycznej (pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Turystyki, Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu). W nowym roku szkolnym zostanie dla „turystów” uruchomiona druga innowacja pedagogiczna, czyli obsługa transportu lotniczego. Będą to zajęcia przygotowujące do pracy stewardesy i stewardów oraz pracowników naziemnych lotów. ZSE zawarł umowę z liniami Wizzair, tzw. tanim przewoźnikiem z Węgier, który – z uwagi na ceny biletów – ma coraz większy udział w rynku lotniczym. Dzięki temu przyszli adepci obsługi lotów będą mogli odbywać praktyki w Budapeszcie, w centrum symulacji lotów.

– Jak krótko podsumowałby Pan dziesiątki lat istnienia tej placówki?

– Te kilkadziesiąt lat zaowocowało tysiącami absolwentów dobrze przygotowanych zarówno do kontynuowania nauki, jak i do pracy, a także wieloma osiągnięciami uczniów i nauczycieli w różnych konkursach. Są to m.in.: Międzynarodowa Olimpiada Przedsiębiorczości, konkurs „Z Biznesem na Ty”, konkurs z zasad rachunkowości, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach, „Matematyka w praktyce”, Olimpiada Przedsiębiorczości, Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach, Olimpiada Tematyczna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej.
Nie udałoby się to wszystko, gdyby nie współpraca z otwartymi i życzliwymi, kreatywnymi, pełnymi pasji ludźmi – uczniami, nauczycielami, ale i tymi, którzy od lat wspierają szkołę.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Ewangelią nad Dniestrem

Niedziela Ogólnopolska 49/2016, str. 22

[ TEMATY ]

wywiad

Ewangelia

rozmowa

Archiwum autora

Ks. Krzysztof Płonka jest proboszczem w Mołdawii

Ks. Krzysztof Płonka
jest proboszczem w Mołdawii

O specyfice pracy duszpasterskiej w Mołdawii z ks. Krzysztofem Płonką rozmawia ks. Marek Łuczak

KS. MAREK ŁUCZAK: – Czy możemy powiedzieć, że Mołdawia jest egzotycznym krajem z punktu widzenia Polski? Dlaczego wybór Księdza padł na Mołdawię?

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Mszy św. przewodniczył ks. Jan Kabziński, kanonik kapituły katedralnej, który razem z innymi kapłanami swojego rocznika świętował 45. rocznicę święceń kapłańskich przyjętych 29 kwietnia 1979 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Od 1955 roku 1 maja Kościół katolicki wspomina św. Józefa, rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję