Reklama

Kultura

Papież o edukacji medialnej

Tytuł książki ks. Roberta Nęcka „Edukacja medialna w nauczaniu społecznym papieża Franciszka” już na starcie precyzyjnie informuje czytelnika, o czym będzie mowa. Co prawda sam Papież nie posługuje się fachowym terminem „edukacja medialna”, ale od początku pontyfikatu, a nawet wcześniej, można w jego wypowiedziach zauważyć, że zdaje sobie sprawę z tego, iż współczesna kultura jest ściśle powiązana ze światem mediów. Jak podkreśla recenzent książki ks. dr hab. Adam Maj, prof. KUL: „Media są codzienną i stałą przestrzenią egzystencji współczesnego człowieka”. Papież Franciszek świetnie wyczuwa nową epokę i jej kulturalno-medialne uwarunkowania, korzysta z nowych technologii, ale ma także umiejętność krytycznej oceny mediów.

Reklama

Książka ks. Nęcka ukazuje medialny fenomen Papieża na tle jego nauczania społecznego, w którym zawsze podkreśla, że media mają służyć autentycznemu dialogowi i komunikacji społecznej. W swoim nauczaniu Ojciec Święty często powołuje się na dokument Episkopatów Ameryki Łacińskiej, potocznie nazywanym dokumentem z Aparecidy. Kard. Bergoglio pełnił tam funkcję przewodniczącego komitetu redakcyjnego. Dokument w wielu miejscach ukazuje konieczność wychowania od najmłodszych lat do rozsądnego korzystania ze środków społecznego przekazu, wskazuje potrzebę obecności Kościoła w „prasie, radiu i telewizji, w kinie, na stronach internetowych, forach i wielu innych, aby uobecniać w nich tajemnicę Chrystusa”, kształcenia kościelnych profesjonalistów w zakresie posługiwania się środkami społecznego przekazu, wypowiadania treści religijnych językiem współczesności. Ks. Robert Nęcek analizuje, w jaki sposób wskazania z dokumentu z Aparecidy są promowane i rozwijane w nauczaniu społecznym Papieża, orędziach na kolejne Dni Środków Społecznego Przekazu, adhortacjach apostolskich, zwłaszcza „Evangelii gaudium”, papieskich homiliach, przemówieniach i wypowiedziach na spotkaniach z różnymi środowiskami. Autor doskonale znający teksty papieża Franciszka przekazuje czytelnikowi szeroki zakres treści, które pozwalają poznać koncepcję edukacji medialnej papieża Franciszka.

Ks. Robert Nęcek jest doktorem habilitowanym nauk społecznych, kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wykładowcą nauki społecznej Kościoła, dziennikarstwa i rzecznictwa prasowego. Od 2005 r. jest rzecznikiem prasowym archidiecezji krakowskiej, a od roku 2010 konsultorem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

* * *

Ks. Robert Nęcek
„Edukacja medialna w nauczaniu społecznym papieża Franciszka”
Wydawnictwo Salwator ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. (12) 260-60-80; e-mail: wydawnictwo@salwator.com, www.salwator.com

2016-07-27 09:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuka miłością do Boga

Niedziela łódzka 50/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

muzyka

kultura

Henryk Tomczyk

Koncert kwartetu „Cellissime” cechowała doskonała współpraca instrumentalistów

Koncert kwartetu „Cellissime” cechowała doskonała współpraca instrumentalistów

Ponad trzydzieści wydarzeń znalazło się w programie XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który w listopadzie odbył się w Łodzi. Wystąpili artyści z szesnastu krajów, a festiwalowe ramy objęły niedzielną liturgię, koncerty, przedstawienia, wystawy oraz wykład. Motywem przewodnim Festiwalu były słowa z „Notatek o melodii rzeczy” Rainera Marii Rilkego - „Sztuka jest rozleglejszą, śmielszą odmianą miłości. Jest miłością do Boga”. Tegoroczne łódzkie święto sztuki zbiegło się z jubileuszem

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję