Reklama

Niedziela Przemyska

Gościliśmy młodych z całego świata

Niedziela przemyska 32/2016, str. 3

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Młodzi odnowili przyrzeczenia chrzcielne przy zabytkowej XV-wiecznej chrzcielnicy

Młodzi odnowili przyrzeczenia chrzcielne przy zabytkowej
XV-wiecznej chrzcielnicy

Do Przeworska przybyli młodzi uczestnicy ŚDM z Gwatemali, Rosji, Algierii i Nigerii, Jamajki (19 osób miało noclegi w Kańczudze) i Boliwii. Uczestników powitano chlebem i solą na dziedzińcu przed przeworską bazyliką 20 lipca. Proboszcz ks. Tadeusz Gramatyka wyraził radość z obecności młodzieży różnych krajów. Powiedział m.in. „To jest dla nas wydarzenie dzielenia się wiarą. My dzielimy się naszą wiarą z nimi, a oni obdarzają nas swoimi charyzmatami. Jest to wielkie doświadczenie powszechności Kościoła”. Następnie w uroczystej procesji wspólnota Kościoła powszechnego przeszła przez Bramę Miłosierdzia do wnętrza bazyliki, gdzie uczestniczyła w Liturgii Słowa. Zgromadzeni odnowili przyrzeczenia chrzcielne, wyznali wiarę, czyniąc znak krzyża wodą święconą zaczerpniętą z zabytkowej XV-wiecznej chrzcielnicy.

Reklama

Po błogosławieństwie i modlitwie w Bożym Grobie pielgrzymi przemaszerowali ulicami miasta do skansenu, gdzie czekała na nich kolacja i występ zespołu ludowego „Gacoki” z Gaci. W kolejnym dniu młodzież modliła się w najmłodszej parafii przeworskiej pw. Chrystusa Króla, przeżywając tajemnicę dnia wesela w Kanie Galilejskiej. Po nabożeństwie „goście weselni” wyruszyli kolejką wąskotorową na wycieczkę krajoznawczą do Dynowa. Trzeciego dnia Sanktuarium Grobu Pańskiego zapełniło się młodymi, którzy uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym oraz spotkaniach w grupach dzielenia. Był też czas na modlitwę – Koronkę do Bożego Miłosierdzia i adorację Najświętszego Sakramentu oraz pojednanie z Panem. Młodzi pielgrzymi poznali historię Przeworska i zwiedzili jego zabytki. Wieczorem odbyła się procesja światła z bazyliki do kościoła św. Barbary (Ojcowie Bernardyni). W sobotę po nabożeństwie uczestnicy ŚDM zwiedzili Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej, po czym udali się do Przemyśla, aby uczestniczyć w diecezjalnych uroczystościach. Niedziela to poranna Eucharystia i wypoczynek z rodzinami goszczącymi uczestników, a także duchowa rozrywka: występ scholi dziecięcej, Pokaz Tańców Regionalnych w wykonaniu Zespołu Resovia Saltans (Uniwersytet Rzeszowski)oraz koncert w wykonaniu Tomasza Kamińskiego z przyjaciółmi. W poniedziałek nadszedł czas pożegnania. Po Mszy św. posłania w bazylice odprowadzono młodych gości na dworzec kolejowy, z którego odjechali do Krakowa. Miejscowa młodzież z dekanatów przeworskich, kańczuckiego oraz sieniawskiego – uczestnicy i wolontariusze Diecezjalnych Dni pięknie się zintegrowali ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. Poprzez swoją serdeczność, gościnność i pomoc okazali miłosierdzie bliźniemu, a także zyskali nowych przyjaciół.

W obchody ŚDM włączyły się władze samorządowe powiatu, miasta i sąsiednich gmin poprzez uczestnictwo i wsparcie finansowe, a także wielu anonimowych ofiarodawców.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarli serca na młodzież z Afryki

Była Msza św. w trzech językach. Były tańce i muzyka afrykańska. Uczestnicy Mszy św. sprawowanej 18 lipca w parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Skoczowie mieli okazję poczuć klimat afrykańskiej kultury. A to za sprawą młodzieżowej grupy muzyczno-ewangelizacyjnej z Rwandy, która wraz z kapłanami zatrzymała się w tej parafii, w drodze na ŚDM do Krakowa. Jak sami podkreślili – ich wizyta stanowiła podziękowanie dla tutejszej wspólnoty parafialnej za pomoc misjom w Rwandzie

Z Rwandy przyjechało 35 osób na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Uczestniczyliśmy w tygodniu misyjnym w parafii w Choroniu blisko Częstochowy, ale udając się do Polski, wyjechaliśmy nieco wcześniej: ja, ks. Jean i grupa 7 młodych ludzi, aby po drodze przybyć do parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Skoczowie i podziękować za współpracę i pomoc, jaką ta parafia świadczy misjom w Afryce. Pragnieniem wielu młodych Afrykańczyków było przyjechać na ŚDM do Polski, a my sami nie dysponowaliśmy dostatecznymi środkami, aby umożliwić młodzieży ten przyjazd. Jesteśmy bardzo wdzięczni skoczowskiej parafii na czele z ks. proboszczem Krzysztofem, że uczestniczyła w pomocy umożliwiającej naszej młodzieży zakupienie biletów, a 18 lipca przyjęła nas życzliwie, ugościła i zapewniła nocleg u rodzin. To jest piękna pomoc otwartego serca dla młodego Kościoła Afryki – podkreśla ks. Zdzisław Prusaczyk – pallotyn, który od 1998 r. posługuje na misjach w Rwandzie. Działa w Centrum Formacyjno-Pielgrzymkowym św. Wincentego Pallottiego. Do Skoczowa przyjechał z animatorem nowej ewangelizacji w Rwandzie, a jednocześnie muzykiem i kompozytorem ks. Jeanem Francois Uwimana posługującym w diecezji Nyundo. A z nimi dotarła grupa 7 młodych ludzi z Rwandy: Marie Claude, Odete, Josepha, Justyn, Patryck, Dieudonné i Adeline. Do modlitwy dołączył się pallotyn br. Zdzisław Olejko, przebywający w Polsce na urlopie, a na co dzień posługujący w Kigali w Rwandzie. W tym roku obchodzi 30-lecie posługi. – Myślę, że Kościół rwandyjski łączy się z Kościołem w Polsce choćby przez te spotkanie młodzieżowe i przyjazd młodych Rwandyjczyków do Polski – dodaje br. Zdzisław Olejko.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Dziś w tym samym kościele św. Szczepana miejscowy arcybiskup odprawił Eucharystię. Po liturgii odbyła się też uroczystość republikańska na rzecz pokoju i sprawiedliwości, w której uczestniczył minister spraw wewnętrznych Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję