Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Granice, które łączą wiernych

– Panna Maryja jest nauczycielką wiary. Uczy nas, jak otworzyć się na Boga i jak uczyć się wiary – mówił delegat bp. Františka Lobkovica z Czech, wikariusz generalny ks. prał. Adam Rucki 20 sierpnia na Trójstyku w Jaworzynce-Trzycatku. Tam po raz 8. odbyło się doroczne Spotkanie Trzech Narodów – Polaków, Czechów i Słowaków

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

procesja

naród

Monika Jaworska

Tegoroczna procesja na Trójstyk

Tegoroczna procesja na Trójstyk

W tym roku dziękowano za niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży. Na Trójstyk przybyły procesje z Čiernego na Słowacji, z Hrčavy w Czechach i z kościoła Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku na czele z bp. Romanem Pindlem.

Mszy św., rozpoczętej dźwiękiem trombity i sprawowanej w miejscu, gdzie zbiegają się granice trzech państw, przewodniczył bp Tomas Galis z Żyliny, w koncelebrze z bp. Romanem Pindlem, ks. prał. Adam Ruckim i kapłanami z Czech, Słowacji i Polski. – Co robić, aby człowiek był szczęśliwy? Najlepiej wejść do szkoły Maryi – mówił w homilii ks. Adam Rucki, rozważając różne postawy Maryi i przy tej okazji dziękując Polakom za dobrą organizację Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

– Granice, które jeszcze niedawno rozdzielały ludzi i narody, teraz nas wszystkich łączą – zauważył w okolicznościowym słowie starosta gminy Čierne Pavol Gomola. – To miejsce łączy narody sercem i wiarą – dodał starosta gminy Hrćava Petr Stano, a sołtys Koniakowa Jan Gazur przeczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Państwa obecność tutaj jest wymownym świadectwem dobrych relacji i owocnej współpracy naszych sąsiadujących ze sobą narodów” – napisał Prezydent RP. Przeczytano również list z Kancelarii premier Beaty Szydło i list wójta gminy Istebna. Proboszcz z Trzycatka ks. Marian Fres podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości i zaangażowanym w jej przygotowanie.

O muzyczną oprawę Eucharystii zadbał zespół Makabi ze Słowacji pod kierunkiem Gabrieli Birovej. Wśród setek uczestników uroczystości byli m.in.: przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i różnych instytucji z Polski, Czech i Słowacji, delegacje z przygranicznych parafii, liczne poczty sztandarowe, orkiestra oraz kapele góralskie.

Poczta z Trójstyku

Także i w tym roku na Trójstyku stanęło stoisko pocztowe, kierowane przez Jacka Pysznego, a zorganizowane przez: Urząd Pocztowy w Istebnej, Polski Związek Filatelistów oddział w Rudzie Śląskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej.

Reklama

– Nasze stoisko pocztowe w tym roku stanęło z okazji Mszy św. Trzech Narodów, ale także z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia. Z tej okazji wydaliśmy okolicznościową kopertę i specjalny znaczek pocztowy. Na kopercie umieściliśmy zdjęcie z Mszy św., a na znaczku jest wizerunek św. Wojciecha – patrona trzech narodów, i wizerunek św. Jana Pawła II – mówi J. Pyszny. – Warto podkreślić, że my obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski, a Czesi – 1185. rocznicę chrztu Czech i Słowacji. Mamy też dodatkowy stempel na Rok Miłosierdzia. Na naszym stoisku można zaopatrzyć się w znaczki i kartki z papieżem Franciszkiem – dodaje J. Pyszny.

Krzyż na 150-lecie kaplicy w Trzycatku

Procesja przybywająca na Trójstyk z kościoła Matki Bożej Frydeckiej mijała krzyż umieszczony na łące nieopodal ołtarza polowego na Trójstyku. – Belka z tego krzyża pochodzi z pierwszej kaplicy, która stała w miejscu obecnego kościoła pw. Matki Bożej Frydeckiej. Murowaną kaplicę zbudowano w 1866 r. i poświęcono 8 grudnia tego samego roku. Z czasem okazała się zbyt mała i ją rozebrano, a w jej miejsce w 1948 r. postawiono drewnianą kaplicę, jako wotum dziękczynne mieszkańców za przetrwanie wojny. Jednakże kaplica z Trzycatka w 1997 r. została przeniesiona do Istebnej na Mlaskawkę, gdzie istnieje do dziś – jako kościół filialny pw. św. Józefa, należący do parafii w Stecówce. W jej miejscu powstał nowy kościół – wyjaśnia Jacek Pyszny, którego stoisko pocztowe stało tuż obok krzyża. – W tym roku mija 150. rocznica powstania kaplicy na Trzycatku. Z niej zachowała się belka. A że mamy okrągłą rocznicę, zrodziła się inicjatywa, aby postawić tu krzyż, w którym umieszczono belkę – mówi J. Pyszny. Poświęcenie krzyża wstępnie zaplanowano na wrzesień br., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszcz z Trzycatka ks. Marian Fres podkreśla, że jest to inicjatywa parafian. – Krzyż stanął na działce parafialnej. Parafianie go wybudowali i obkuli, jest podświetlony. To po prostu wyraz wiary parafian i wyraz potrzeby ich serca – mówi ks. proboszcz Marian Fres.

Parafia przy Trójstyku

Murowany kościół pw. Matki Bożej Frydeckiej konsekrowano 17 października 1999 r. A parafię erygował bp Tadeusz Rakoczy, również 17 października tego samego roku. Obecnie parafia liczy blisko 700 osób. Od 8 lat centralnym punktem wakacji i ważnym wydarzeniem także w skali diecezjalnej są doroczne Spotkania Trzech Narodów na Trójstyku. Jak podkreśla ks. proboszcz Marian Fres: – W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy uroczystości na działce parafialnej przy nowym ołtarzu, na budowę którego drewno ofiarował Piotr Bury, właściciel tartaku z Istebnej. Nieoceniona była inicjatywa i pomoc Mariana Stańko, zaś dekoracje ołtarza wykonał rzeźbiarz Paweł Jałowiczor. Wszystkim pracującym przy postawieniu zadaszenia nad ołtarzem na Trójstyku należą się słowa uznania i wdzięczności. Takie inicjatywy, prace, a potem uroczystości pogłębiają wzajemną więź mieszkańców, a także poczucie wspólnoty wiary, która przekracza wszelkie granice, także granice państw, jak właśnie tu, na Trójstyku.

2016-09-01 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczęły się uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Polski

[ TEMATY ]

św. Stanisław

procesja

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Uroczystym biciem dzwonu Zygmunta rozpoczęła się w niedzielę w Krakowie procesja św. Stanisława, która wyruszyła z katedry na Wawelu do klasztoru Ojców Paulinów na Skałce.

Uroczystości rozpoczęły się przy konfesji św. Stanisława w katedrze na Wawelu. Kiedy procesja dojdzie na Skałkę, przy ołtarzu Trzech Tysiącleci zostanie odprawiona Msza św. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele Episkopatu Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki po śmierci Polaka w Plymouth: trzeba powiedzieć „Nie” cywilizacji śmierci

2021-01-26 20:26

[ TEMATY ]

śmierć

abp Stanisław Gądecki

Polak z Plymouth

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

„Wyrażam głęboki smutek z powodu śmierci Polaka w Plymouth. Modlę się o niebo dla niego i pociechę dla rodziny. Mówmy odważnie «NIE» barbarzyńskiej cywilizacji śmierci” – napisał na komunikatorze Twitter, abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski już 19 stycznia zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Życia Konsekrowanego

2021-01-27 21:22

TD

Wkrótce Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego – w Święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce nazywane Świętem Matki Bożej Gromnicznej, przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W 1997 roku ustanowił ten dzień Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję