Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Stać się znakiem miłosierdzia

Pracujmy, aby nie stawiać żadnej przeszkody dla miłosiernego działania Ojca, ale prośmy o dar wielkiej wiary, by stać się znakiem i narzędziem miłosierdzia – powiedział Franciszek podczas audiencji generalnej 7 września br. W swojej katechezie Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Mateusza, w którym uczniowie Jana Chrzciciela stawiają Jezusowi pytanie, czy jest oczekiwanym Mesjaszem.

Ojciec Święty zauważył, że odpowiedź Pana Jezusa na pytanie uczniów Jana jest jasna: jest On konkretnym narzędziem miłosierdzia Ojca, który wszystkim wychodzi na spotkanie, by nieść pocieszenie i zbawienie. Dokonując cudów, czyni widzialnym i namacalnym działanie samego Boga. – Bóg nie posłał swego Syna na świat, aby ukarać grzeszników czy unicestwić złych. Jest do nich natomiast skierowane zaproszenie do nawrócenia, aby zobaczywszy znaki Bożej dobroci, mogli znaleźć drogę powrotu – powiedział Franciszek i zaznaczył, że sprawiedliwość, którą Jan Chrzciciel umieszczał w centrum swojego przepowiadania, u Jezusa ukazuje się przede wszystkim jako miłosierdzie. – Jezus ostrzega przed szczególnym niebezpieczeństwem: jeśli przeszkodą do tego, by uwierzyć, są przede wszystkim Jego czyny miłosierdzia, to znaczy, że mamy fałszywy obraz Mesjasza. Błogosławieni są natomiast ci, którzy w obliczu gestów i słów Jezusa oddają chwałę Ojcu, który jest w niebie – podkreślił Ojciec Święty i zauważył, że również dziś ludzie budują sobie fałszywe obrazy Boga, sprowadzają Go do własnych pragnień i przekonań.

KAI

Zapowiedzi

Choinka z Bośni, szopka z Malty

Reklama

Bośnia i Hercegowina przekaże w tym roku choinkę na Plac św. Piotra, zaś Malta – szopkę, która stanie w Watykanie – podał portal Il Sismografo.

Decyzję o przekazaniu wielkiej jodły do Watykanu podjęły najwyższe władze Bośni i Hercegowiny (BiH). Drzewo będzie darem wszystkich grup narodowościowych wchodzących w skład federacji. Jednocześnie zapowiedziano, że w najbliższych dniach w tej sprawie zostanie skierowany list do Watykanu, by uruchomić skomplikowaną procedurę dostarczenia choinki do Rzymu. W linii prostej odległość z BiH do Watykanu wynosi 600 km, ale drogą lądową ponad dwukrotnie więcej – 1300 km.

Szopka na tegoroczne Boże Narodzenie zostanie dostarczona przez Maltę, po raz pierwszy w historii tego katolickiego kraju. Uzgodnienia w tej sprawie podpisano już w listopadzie 2015 r. Można oczekiwać, że przy tej okazji w Wiecznym Mieście będzie miało miejsce wiele wydarzeń ukazujących piękno i bogactwo kultury maltańskiej.

Reklama

Tradycję wystawiania na placu przed Bazyliką Watykańską choinki zapoczątkował św. Jan Paweł II w 1982 r. Wkrótce stało się zwyczajem, że świąteczne drzewo ofiarowywały różne regiony i państwa Europy. Podobnie zasługą Papieża Polaka jest wystawianie w okresie bożonarodzeniowym na Watykanie szopki. Oba symbole świąt Narodzenia Pańskiego stają tam obok siebie od 1985 r.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Prośmy o umocnienie w wierze

Słowo serdecznego pozdrowienia kieruję do pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, szczególnie teraz, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, otwierajmy serca na dary Bożej dobroci, miłości i przebaczenia. Prośmy o umocnienie w wierze, by stawać się dla innych znakiem i narzędziem miłosierdzia. Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 7 września 2016 r.

RV

Modlitwa „Anioł Pański”

Bóg zawsze pragnie naszego dobra!

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 11 września br. w Watykanie papież Franciszek powiedział, że „nie ma grzechu, w który popadliśmy, a z którego, dzięki Bożej łasce, nie możemy powstać; nie ma osoby straconej na zawsze, ponieważ Bóg nigdy nie przestaje pragnąć naszego dobra, nawet wtedy, gdy grzeszymy!”. Papież podkreślił, że Jezus ukazuje nam Boga o ramionach otwartych, który traktuje grzeszników z czułością i współczuciem, a Jego przebaczenie wymazuje przeszłość i odradza nas w miłości.

RV

Bierzmowanie w Watykanie

Spełnienie prośby ciężko chorego chłopca

Ojciec Święty udzielił sakramentu bierzmowania 16-letniemu ciężko choremu Giuseppe Chiolo z Sycylii. Ceremonia odbyła się 10 września br. w Arco delle Campane, w bramie przy Placu św. Piotra na granicy włosko-watykańskiej strzeżonej przez szwajcarskich gwardzistów. Wzięli w niej udział rodzice, siostra oraz ciotka Giuseppe. Chłopiec przebywa na oddziale onkologicznym szpitala we Florencji. Do Watykanu przywiózł go „Ambulans miłosierdzia”. Chłopiec napisał do papieża Franciszka list i wkrótce dostał zaproszenie do Watykanu.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Jakże wielki dar uczynił nam Pan, ucząc nas przebaczać, abyśmy mogli doświadczać miłosierdzia Ojca!

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję