Reklama

Z Polski

Kard. Dziwisz krytykuje kampanię LGBT

Pod nazwą „Przekażmy sobie znak pokoju” ruszyła pierwsza w Polsce kampania społeczna środowisk LGBT, w którą włączyli się przedstawiciele środowisk katolickich, spod znaku tzw. katolicyzmu otwartego. Organizatorzy zapewniają, że celem kampanii nie jest zgłaszanie postulatów politycznych czy doktrynalnych, ale nawiązanie dialogu. W istocie jednak kampania ma na celu wyraźną promocję postaw homoseksualnych. Dwie dłonie przekazujące sobie znak pokoju, w jednej różaniec, na drugiej – tęczowa opaska symbolizująca przynależność do środowiska LGBT – to treść banerów towarzyszących kampanii. (Więcej na temat kampanii na str. 49).

Poniżej publikujemy stanowisko kard. Stanisława Dziwisza w sprawie kampanii.

Reklama

W związku z rozpoczętą kampanią społeczną „Przekażmy sobie znak pokoju” czuję się w obowiązku przypomnieć naukę Kościoła Katolickiego na temat homoseksualizmu, ponieważ jest ona ukazywana w sposób rozmyty lub wręcz zmanipulowany.

Kościół w sprawie homoseksualizmu jest cierpliwy i miłosierny dla grzeszników oraz jednoznaczny i nieprzejednany wobec grzechu. Wychowując swoich wiernych do szacunku dla każdego człowieka, jasno naucza, że nie może to nigdy prowadzić do aprobowania aktów homoseksualnych lub legalizowania związków jednopłciowych. Ta prawda moralna, zawarta w Katechizmie Kościoła Katolickiego (por. nr 2357-2359) i w nauczaniu papieży, obowiązuje w sumieniu każdego katolika.

Niestety, jasno widać, że kampania, która odwołuje się do nauki chrześcijańskiej, ma na celu nie tylko promowanie szacunku dla osób homoseksualnych, ale również uznanie aktów homoseksualnych oraz związków jednopłciowych za moralnie dobre. Z ubolewaniem stwierdzam, że w fałszowanie niezmiennej nauki Kościoła włączyły się również niektóre środowiska katolickie, których wypowiedzi i publikacje odeszły od Magisterium. Powołując się wybiórczo na wypowiedzi papieża Franciszka, przemilcza się te, w których Ojciec Święty tłumaczy, że w sprawie homoseksualizmu „powtarza tylko naukę zawartą w Katechizmie” (wywiad z o. Antonio Spadaro).

Reklama

Obawiam się, że to celowe działanie służy zamazaniu pamięci o wielkim dobru Światowych Dni Młodzieży, które dokonało się w Krakowie i w całej Polsce. Związane jest ono z wartościami płynącymi z Ewangelii, które są konkretną i wymagającą propozycją moralną dla młodego pokolenia.

Kraków, 9 września 2016 r.

Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski

Ślady

Tablice pamięci

Z inicjatywy proboszcza parafii pw. św. Anny w Tuczępach – ks. Ryszarda Franciszka Ostasza 6 sierpnia 2016 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających byłych proboszczów i sześciu błogosławionych męczenników z ziemi lubelskiej, z listy 108 wyniesionych na ołtarze przez papieża Jana Pawła II. Są to: bp Władysław Goral (1898 – 1945) – zginął w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen; ks. Zygmunt Pisarski (1902-43) – zamordowany przez hitlerowców w Gdeszynie 30 stycznia 1943 r. ; ks. Kazimierz Gostyński (1884 – 1942) – zamordowany w Dachau; ks. Stanisław Mysakowski (1896 – 1942) – zamordowany w Dachau; ks. Antoni Zawistowski (1882 – 1942) – zamordowany w Dachau; oraz Stanisław Kostka Starowieyski (1895 – 1941) – ziemianin, prezes Akcji Katolickiej, zamordowany w Dachau.

Poświęcenia tablic dokonali: ks. prof. Tomasz Kaczmarek z Włocławka, który był głównym postulatorem procesu beatyfikacyjnego 108 polskich męczenników, ks. dr Piotr Odziemczyk – wicekanclerz Kurii Warszawskiej oraz ks. Zbigniew Kulik z Siennicy Nadolnej k. Krasnegostawu – autor książki o życiu i męczeństwie bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego.

Wymownym wydarzeniem było poświęcenie obelisku i tablic upamiętniających księży prawosławnych, greckokatolickich i rzymskokatolickich, którzy pracowali na przestrzeni lat w parafii w Tuczępach. Poświęcenia dokonali: prawosławny dziekan dekanatu chełmskiego ks. Adam Wiereniewicz oraz ks. Ostasz.

Liturgii przewodził ks. Odziemczyk, a koncelebrowali ks. Kaczmarek, który wygłosił homilię, oraz ks. Tadeusz Nowosad i ks. Kulik. We Mszy św. uczestniczyli dziekan dekanatu Grabowiec ks. Zygmunt Żółkiewski oraz ks. Zbigniew Kasprzyk – proboszcz parafii w Wojsławicach.

Danuta Żukowska

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Pokój Chrystusowy, oparty na sprawiedliwości i miłości w stosunkach międzynarodowych i w poszczególnych narodach, zaczyna się w naszym codziennym, sąsiedzkim i społecznym współżyciu – w czterech ścianach domu rodzinnego.

Krótko

• Sejm odrzucił wniosek PO o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. Za odwołaniem głosowali posłowie PO, .Nowoczesniej i PSL. Przeciw był cały PiS. Parlamentarzyści Kukiz’15 w większości wstrzymali się od głosu.

• Akt oskarżenia przeciw 4 Czeczenom, obywatelom Rosji, którzy mieli wspierać tzw. Państwo Islamskie, wpłynął do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Grupa miała działać w Białymstoku, Łomży i Warszawie i przekazywać pieniądze dżihadystom.

• Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała dwóch zastępców w związku z aferą reprywatyzacyjną. Odwołani nie czują się winni całej sytuacji, a według komentatorów, jest to próba wyjścia z kryzysowej sytuacji. Sama prezydent nie zamierza rezygnować z urzędu.

• Rząd przyjął projekt ustawy, która doprowadzi do ujawnienia majątków sędziów. Oświadczenia majątkowe funkcjonariuszy władzy sądowniczej będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

• Victor Orbán otrzymał tytuł Człowieka Roku podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

• Rozpoczęła prace komisja śledcza ds. afery Amber Gold. Pierwsi świadkowie mogą stanąć przed komisją jeszcze we wrześniu.

• Polscy kardiolodzy przedstawili alarmujące dane na temat zdrowia dzieci w naszym kraju. Według nich, Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością, dyslipidemią, cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

• Lek Atram został przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofany z rynku, ponieważ odkryto, że zawarta w nim substancja czynna jest pomieszana z lekiem o zupełnie innym działaniu. Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do chorych przyjmujących ten specyfik, aby skontaktowali się ze swoimi lekarzami.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję