Reklama

U Matki Miłosierdzia

Panna Święta, co Jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie w swoim sanktuarium w Wilnie w dniach 5-12 września br. gościła pątników z archidiecezji częstochowskiej

W Wilnie pielgrzymi wypraszali łaski dla Ojczyzny, Kościoła częstochowskiego, a w sposób szczególny dla metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, który 9 września 2016 r. obchodził 10. rocznicę święceń biskupich. W tym świętym miejscu zostawili też intencje swoje i swoich bliskich.

Tam, gdzie Matka Miłosierdzia świeci cudownym blaskiem i łączy drogi Boże z ludzkimi, doświadczyli bliskości Maryi i 10 września uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył oraz wygłosił homilię o. Jan Poteralski OSPPE, podprzeor Jasnej Góry. Podkreślił on, że pielgrzymujemy do Wilna, by umocnić wiarę, doświadczyć Bożego Miłosierdzia i stawać się Jego świadkami w świecie przez czyny pełne dobroci i miłości; by szukać śladów miłosierdzia, zwłaszcza tych polskich, związanych ze św. Siostrą Faustyną i bł. ks. Michałem Sopoćką. I to jest wielka łaska i szczęście. Tę, która daje nadzieję, prosił: – Matko Boża z Ostrej Bramy, Matko Boża z Jasnej Góry, broń nas, pomagaj nam, pocieszaj i prowadź do Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata. O duchowej jedności z pielgrzymującymi zapewnił abp Wacław Depo. W kontakcie z pątnikami była Lidia Dudkiewicz, naczelna „Niedzieli”, która posłała redaktorów, aby razem pielgrzymowali i przekazywali relacje ze wszystkich etapów.

Reklama

Wędrujących drogami miłosierdzia pątników opromieniło spojrzenie Chrystusa z obrazu Jezusa Miłosiernego w sanktuarium pod tym samym wezwaniem w Wilnie. Potem nieśli miłość braciom m.in. poprzez wsparcie dla pacjentów pierwszego i jedynego hospicjum na Litwie oraz uczniów i nauczycieli polskiej Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie. Ta wzruszająca wizyta przypomniała, jakimi skarbami są wiara, polskość i język ojczysty.

Na pątniczym szlaku wiernych z archidiecezji częstochowskiej znalazły się również: Kowno, Szydłów, nazywany Żmudzką Częstochową, z cudownym wizerunkiem Matki Bożej, Troki ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej czczonej jako Patronka Litwy i zamkiem Wielkiego Księcia Litewskiego, Góra Krzyży w Szawlach oraz Wilno (m.in. katedra pw. św. Stanisława z relikwiami św. Kazimierza, cmentarz Na Rossie, cmentarz Na Antokolu, Góra Trzech Krzyży, cerkiew Świętego Ducha, gdzie mieści się grób męczenników: Jana, Eustachego i Antoniego), a także Sokółka i Suchowola, gdzie spotkaliśmy się z panią Teresą, siostrą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pielgrzymkę zakończył rejs szlakiem papieskim do Studzienicznej, gdzie w kaplicy na wyspie pątnicy wpatrywali się w obraz Matki Bożej Częstochowskiej i dziękowali Bogu za wszystko, co przeżyli w tych dniach, gdy odkrywali Bożą miłość i piękno Litwy. Pamiętali o prośbie ks. Michała Jaskuły z Duszpasterstwa Pielgrzymkowego Archidiecezji Częstochowskiej, które zorganizowało pielgrzymkę, by dziękować też w codzienności. Pielgrzymom towarzyszyli z duchową posługą również ks. Kazimierz Krzeszowski oraz ks. Ryszard Umański.

Wcześniej w Roku Miłosierdzia odbyła się pielgrzymka archidiecezji częstochowskiej do Krakowa-Łagiewnik. W ramach pielgrzymki narodowej jest planowana pielgrzymka archidiecezji częstochowskiej do Włoch w dniach 19-25 października br.

Więcej: www.niedziela.pl

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję