Reklama

Ewangelizacja w globalnej wiosce

Książka ks. Mariusza Krawca SSP pt. „Ewangelizacja w globalnej wiosce” jest pierwszą naukową publikacją, która w szerokim zakresie przedstawia poglądy ks. Jakuba Alberionego na temat roli środków przekazu w ewangelizacji. Jest to praca, która pozwala czytelnikowi usystematyzować te poglądy i odpowiedzieć na pytanie, na ile jego koncepcje są aktualne dziś i mogą być źródłem inspiracji we współczesnej działalności medialnej.

Reklama

Praca ks. Alberionego na tym polu rozpoczęła się w 1914 r. w północnowłoskim mieście Alba, gdzie ukończył seminarium duchowne. Wtedy też założył pierwsze ze zgromadzeń zakonnych, których zadaniem jest „apostolstwo wydawnicze”, czyli „całokształt działań pastoralnych, których celem jest głoszenie słowa Bożego poprzez druk, radio, film i telewizję”. Był to rok, który zapoczątkował w życiu błogosławionego okres niezwykłej aktywności – z roku na rok pojawiały się nowe inicjatywy. W sumie w latach 1914-59 bł. Jakub Alberione założył wiele zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego, których patronem jest św. Paweł z Tarsu, a które łączy nazwa – Rodzina Świętego Pawła.

Autor książki przypomina, że początki dała Rodzinie Szkoła Drukarska Małego Robotnika, założona 20 sierpnia 1914 r. W krótkim czasie ta męska szkoła zawodowa przerodziła się we wspólnotę, która z kolei przekształciła się w zgromadzenie zakonne. Jego misja koncentrowała się na apostolstwie dobrej prasy. Gdy ks. Alberione powoływał kolejne instytuty prowadzące pracę apostolską za pośrednictwem radia, telewizji, filmu, płyt, książek i prasy, sam działał na płaszczyźnie medialnej – był dziennikarzem, dyrektorem tygodnika; założył pismo „Famiglia Cristiana”. Wśród książek, które napisał, uwagę zwraca „Apostolstwo wydawnicze”, zawierające wiele praktycznych wskazówek – natury zarówno teologicznej, jak i technicznej – które mają przybliżyć sposoby uczynienia z druku jeszcze skuteczniejszego narzędzia ewangelizacji.

Ksiądz Alberione z zachwytem i podziwem mówił o zmianach zachodzących w świecie mediów dzięki rozwojowi różnych technik komunikowania. Jak czytamy w książce – „nie miał wątpliwości, że skoro środki te zostały na pewnym etapie rozwoju ludzkości wynalezione, to są darem Bożym, który należy wykorzystać”.

Ks. Mariusz Krawiec SSP, „Ewangelizacja w globalnej wiosce”. Edycja Świętego Pawła, ul. św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, tel. (34) 362-06-89, www.edycja.com.pl , e-mail: edycja@edycja.com.pl .

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję