Reklama

10-lecie „Ad Gentes”

Być może misjonarze poradziliby sobie bez zorganizowanej pomocy z Europy i Ameryki. Wieki ewangelizacji owocują dziś przecież w niemal każdym zakątku świata. Czy jednak praca pozbawiona konkretnego wsparcia byłaby równie efektywna?

Głównym celem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest wspieranie misjonarzy na całym świecie. Oprócz tego, że prowadzi misję religijną, Dzieło wspiera także wszelkie działania o charakterze charytatywnym i społecznym. Gromadzi też i upowszechnia wiedzę na tematy misyjne oraz zajmuje się animacją misyjną. Bliski jest mu rozwój edukacyjny oraz w zakresie ochrony zdrowia, która służy redukcji ubóstwa. Poświęca się społecznej i kulturowej formacji na terenach misyjnych, prowadzonej przez polskich misjonarzy. Właśnie mija 10 lat istnienia organizacji „Ad Gentes”.

Co robi?

Mimo stosunkowo krótkiej historii bilans pracy Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest imponujący. W samym tylko 2016 r. misjonarze zgłosili 116 projektów. Dzieło przeznaczyło na ich sfinansowanie 90 tys. euro. Wśród projektów przeważają inicjatywy ewangelizacyjne, dotyczące organizacji szkoleń dla katechistów, obozów i rekolekcji dla młodzieży czy też zakupu pomocy dydaktycznych do nauczania religii. Liczne są również projekty charytatywne. Przeważająca ich część wywodzi się z Afryki i Ameryki Łacińskiej. Misjonarze prosili również o dofinansowanie projektów medycznych (przeważnie zakup lekarstw i drobnego sprzętu medycznego) oraz edukacyjnych (zakup podręczników, dofinansowanie działalności placówek edukacyjnych).

Reklama

Domeną Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest świadczenie bezpośredniej pomocy finansowej, rzeczowej i organizacyjnej w realizacji budowy kościołów, kaplic i innych miejsc kultu w diecezjach misyjnych, pomoc na rzecz ewangelizacji, pomoc osobom, społecznościom oraz instytucjom charytatywno-opiekuńczym i oświatowo-wychowawczym działającym na terenach misyjnych, pomoc na rzecz kształcenia misjonarzy, partycypacja w kosztach leczenia i organizacji wypoczynku misjonarzy, organizowanie spotkań i konferencji, mających na celu upowszechnianie informacji o działalności misyjnej Kościoła, zbieranie środków finansowych i rzeczowych przeznaczonych na realizację innych celów Dzieła. To także wysiłek wkładany we współpracę z innymi osobami prawnymi i fizycznymi w kraju i za granicą, zainteresowanymi realizacją celów Dzieła.

Jak działa?

Dobrym przykładem zaangażowania „Ad Gentes” jest miasto Dar es Salaam w Tanzanii. Jest to miasto portowe położone nad Oceanem Indyjskim. Obecnie w Dar es Salaam mieszka ponad 3 mln ludności i liczba ta ciągle wzrasta. Centrum Edukacyjne „Ad Gentes” znajduje się w zachodniej części miasta, w Segerea, a swoim zasięgiem obejmuje kilka innych dzielnic.

Segerea jest stosunkowo młodą dzielnicą miasta, jej rozwój rozpoczął się przed niespełna 20 laty i ciągle jest dynamiczny. Mieszkają tu w ogromnej większości młodzi ludzie przybyli z innych ubogich części Tanzanii. Niemal każdego miesiąca w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową przybywają nowi mieszkańcy. Duża część z nich nie ma stałej pracy, zajmuje się głównie drobnym handlem i dorywczą pracą przy budowach. Wielu próbuje zakładać małe punkty usługowe (naprawa i czyszczenie obuwia, usługi krawieckie, rozwożenie towarów małymi wózkami, naprawa różnych przedmiotów, mycie i czyszczenie samochodów itp.).

Reklama

W styczniu 2008 r. rozpoczęło tam swoją działalność Centrum Edukacyjne św. Maksymiliana. Projekt centrum obejmuje prowadzenie przedszkoli (2 placówki – 460 dzieci), szkoły podstawowej (obecnie 787 uczniów) i szkoły średniej (I klasa – 65 uczniów). Wnioskowany projekt zakłada wykończenie i wyposażenie nowego budynku szkoły podstawowej, który obecnie jest w stanie surowym (zadaszona żelbetowa konstrukcja).

Powstanie nowej części budynku pozwoli na przyjmowanie większej liczby dzieci zgłaszających się do szkoły. Dzięki temu zwiększy się dostęp do edukacji dzieci z różnych środowisk społecznych i grup wyznaniowych. Poza tym rozwój szkoły wiąże się z zatrudnieniem większej liczby nauczycieli o lepszych kwalifikacjach, przez co zwiększą się dostęp do lepszej edukacji i sam poziom nauczania. Tym samym powstający projekt da nowe miejsca pracy (nauczyciele, sprzątaczki, kucharki, inny personel wspomagający funkcjonowanie szkoły).

Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, ul. Byszewska 1, 03-729 Warszawa, skr. poczt 112. Bank PeKaO S.A. I O. w Warszawie, nr konta: 66 1240 1037 1111 0010 1498 4506.

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję