Reklama

Niedziela Częstochowska

Zobaczyć więcej – jak Zacheusz

Zechciejmy dzisiaj, w Dzień Środków Społecznego Przekazu, pochylić się nad naszym sumieniem oraz nad tym, co ma ogromny wpływ na jego kształtowanie, czyli mediami: prasą, radiem, telewizją i Internetem. Otóż działalność tych mediów, a jednocześnie wielkie nauczenie Papieża Polaka i praca duszpasterska Kościoła, sprawiają, że naród przeżywa dziś swoisty czas próby, dylemat: bardziej być czy bardziej mieć, być bardziej Polakiem czy bardziej jakimś nieokreślonym obywatelem świata, który bardzo się przed nami otworzył.

Myślę, że człowiek powinien sobie przede wszystkim uświadamiać fundament, na którym buduje życie. Dla członka naszego narodu będą to zawsze krzyż, a więc chrześcijaństwo, i ziemia, z której wyrastamy. Nie możemy zapomnieć, kim jesteśmy i co się z tym wiąże – że jesteśmy za przyszłość tego wszystkiego odpowiedzialni.

Reklama

Aby pielęgnować w sobie tę myśl o naszych fundamentach, nie możemy się obejść bez kontaktu z Kościołem, z kapłanem, bez modlitwy i bez karmienia się słowem mediów katolickich. Symbolem tych mediów jest niejako ewangeliczny przykład Zacheusza, który aby spełnić swój cel – lepiej widzieć Chrystusa, wchodzi na sykomorę. Nagrodą dla poszukującego Zacheusza jest przyjście Chrystusa do jego domu (por. Łk 19, 1-10). Tym Zacheuszem są dziś środki społecznego przekazu, których treści unaoczniają możliwość życia wiarą na co dzień. Dziś ogromną rolę odgrywają katolickie portale internetowe, dostępne praktycznie dla każdego. Nie można z nich nie korzystać.

Niejako następnym etapem jest uczestniczenie w ewangelizowaniu świata. Prawdziwym mistrzem był w tym Ojciec Święty Jan Paweł II, a obecnie jest nim papież Franciszek, który uczy, jak skutecznie pocieszać człowieka w biedzie, jak nieść mu miłość i serce, a w tym wszystkim – jak głosić Jezusa. Nie możemy bowiem utracić dobra, które niesie ze sobą Ewangelia. To pomoc dana człowiekowi przez samego Boga, okupiona męką i śmiercią Jego Syna, aby człowiek mógł być spełniony życiowo i szczęśliwy.

Dostępne katolickie środki przekazu są po to, by pomóc budować nie tylko nową Polskę, ale też nowego człowieka, niepoddającego się ateizmowi i bezsensowi, żyjącego na wysokim poziomie kulturalnym i oddychającego w sposób wolny – pełną piersią.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa popełnia samobójstwo

Niedziela Ogólnopolska 4/2015, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

W związku z obchodzoną w styczniu br. 70. rocznicą oswobodzenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wracają upiorne obrazy niemieckich „fabryk śmierci”, zbudowanych w XX wieku w środku Europy. Ludzkość nie umiała wtedy przeciwdziałać zaplanowanej przez politycznego szaleńca zbrodni ludobójstwa. Mieliśmy nadzieję, że wraz z XX wiekiem, który został nazwany złym wiekiem, skończyło się stulecie zagłady. Niestety, ostatnio coraz częściej mówi się o holokauście XXI wieku – chodzi o masowe zabijanie nienarodzonych dzieci. Rocznie w wyniku aborcji ginie na świecie ok. 50 mln istnień ludzkich. Wszystko wskazuje na to, że krwawe statystyki zdecydowanie się pogorszą, szczególnie w Europie. Szaleje bowiem lobby aborcyjne, zmierzające do umasowienia w całej Unii Europejskiej różnych form ekspresowej aborcji. Temu ma służyć m.in. możliwość nabywania bez recepty pigułki „dzień po” we wszystkich krajach członkowskich UE. Dziennikarze „Niedzieli” zauważają, że w uwolnieniu tego preparatu z kontrolowanej sprzedaży chodzi przede wszystkim o wielkie pieniądze. Medialne nagłośnienie pigułki „dzień po” to nic innego, jak wielka kampania reklamowa francuskiej firmy farmaceutycznej, oczekującej na gigantyczne zyski.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję