Reklama

Niedziela Lubelska

Krasienin

Przy grobie rodziców

Niedziela lubelska 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

cmentarz

Cezary Taracha

Nagrobek rodziców bł. bp. Władysława Gorala

Nagrobek rodziców bł. bp. Władysława Gorala

Nad Twoją białą mogiłą/ cisza jasna promienieje/ jakby w górę coś wznosiło/ jakby krzepiło nadzieję”. W tych wzruszających słowach, ujętych w poetycką formę, młody Karol Wojtyła żegnał się ze swoją przedwcześnie zmarłą matką Emilią. Nasze cmentarze pełne są tego rodzaju wspaniałych dowodów miłości dzieci do rodziców. Przybierają one postać okazałych nagrobków, wolnostojących rzeźb czy inskrypcji. Świadectwo umiłowania ojca i matki pozostawił również bł. bp Władysław Goral.

Tuż obok pięknego, późnorenesansowego kościoła w Krasieninie, znajduje się cmentarz parafialny. W pobliżu symbolicznego grobu Męczennika z Sachsenhausen usytuowany jest tam piękny nagrobek rodziców Biskupa. Fundatorem nagrobka był ks. Władysław Goral, który kazał wyryć na cokole pomnika następującą inskrypcję: „Tym, którzy dali mi życie, wychowali, za którego modlili się, stawia ten pomnik z miłości, wdzięczności i prośbą za nimi do Boga – syn ksiądz”. Śmierć rodziców była dla młodego kapłana trudnym doświadczeniem. Z rodziną, z rodzicami i rodzeństwem łączyły go bowiem bardzo silne więzi. Na chwile obecną nie wiemy, kiedy dokładnie powstał nagrobek. Nie ulega wątpliwości, że został on wykonany pomiędzy czasem śmierci matki Julianny z Zielińskich (1922 r.) oraz ojca Kajetana Gorala (1934 r.). Wiadomo natomiast, kto był wykonawcą pomnika, jego nazwisko widnieje bowiem na nagrobku. Z prośbą o wykonanie ks. Władysław Goral zwrócił się do Leona Migalskiego (1881-1941), jednego z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy specjalizujących się w nagrobkach. Wspaniałe realizacje sepulkralne artysty, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, znajdują się w wielu miejscach Polski, m.in. w katedrze płockiej oraz na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Nagrobek rodziców późniejszego biskupa sufragana lubelskiego wykonany został z piaskowca. Szczególna i wręcz profetyczna, w kontekście późniejszych tragicznych losów ks. Gorala, jest koncepcja nagrobka. Płaskorzeźba przedstawia bowiem Jezusa pogrążonego na modlitwie w Ogrodzie Oliwnym. Ponad klęczącym Chrystusem widnieje anioł wskazujący ręką krzyż i koronę cierniową.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: dewastacja chrześcijańskich cmentarzy

[ TEMATY ]

cmentarz

pixabay.com

Te akty wandalizmu są zaplanowane przez osoby zainteresowane tym, by siać niezgodę między wspólnotami religijnymi i podsycać nienawiść religijną – powiedział metropolita Goa i Damão w Indiach na wieść o kolejnych wypadkach niszczenia cmentarzy chrześcijańskich w tym kraju.

Abp Filipe Neri Ferrão zaapelował jednocześnie do wyznawców wszystkich religii, aby powstrzymali się od akcji odwetowych i nie rozniecali nienawiści religijnej. Przypominając, że stan Goa ma długą tradycję zgody międzyreligijnej i pokoju, wezwał, by za wszelką cenę żyć tymi wartościami.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję