Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz 20-lecia KSM

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 1996 r. pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak powołał do istnienia w diecezji Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – organizację, której zadaniem jest „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie”. W tym roku mija dwudziesty rok działalności stowarzyszenia. O historii i planach na przyszłość z ks. Januszem Wilkiem, asystentem diecezjalnym KSM Diecezji Legnickiej, rozmawia Monika Łukaszów

Niedziela legnicka 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

KSM

Moniła Łukaszów

Ks. Janusz Wilk

Ks. Janusz Wilk

MONIKA ŁUKASZÓW: – Jakie były początki istnienia KSM w naszej diecezji?

KS. JANUSZ WILK: – Nie byłem świadkiem tamtych wydarzeń, ale mogę powiedzieć, że początki KSM w diecezji legnickiej były mocno związane z osobą bp. Tadeusza Rybaka. Historycznym momentem był dzień 24 listopada 1996 r., uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, kiedy to Ksiądz Biskup wydał dekret powołujący do istnienia stowarzyszenie. Jednak przygotowania do tej chwili trwały od 1992 r. i właśnie biskup Tadeusz brał w nich czynny udział, uczestnicząc w spotkaniach formacyjnych przyszłych liderów oddziałów parafialnych. Pierwszym asystentem kościelnym został ks. dr Sławomir Augustynowicz.

– Jak w przeciągu minionych 20 lat rozwijała się działalność KSM-u?

– Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to żywa i dynamiczna organizacja młodych katolików otwartych na naukę Kościoła, gotowych do szerzenia prawd wiary i zasad moralnych tak, aby doprowadzić do wychowania dobrych obywateli i uczciwych pracowników, gotowych do pełnienia różnych funkcji społecznych, tworzenia wspólnot chrześcijańskich oraz rodzin rozwijających praktyki religijne. W tym właśnie kierunku rozwijała się działalność stowarzyszenia. W zakresie parafialnym i szkolnym, w oddziałach i kołach prowadzona była formacja, przygotowująca do podjęcia dzieł apostolskich. KSM działa wedle zasady „Widzieć – oceniać – działać”, zatem formację przenika akcja, a akcja pogłębia więź z Kościołem, czyli aktualizuje formację. Dlatego tam, gdzie jest obecny KSM, w sposób naturalny rozwijają się inicjatywy apostolskie: rekolekcje, nabożeństwa młodzieżowe, dni skupienia, pielgrzymki, konferencje, przedstawienia teatralne, koncerty, obozy rekreacyjne, działalność charytatywna i wiele wiele innych. Warto zaznaczyć, że to wszystko przygotowuje dla swoich rówieśników młodzież formowana w KSM.

Reklama

– W ilu parafiach obecne są oddziały KSM-u?

– Obecnie w diecezji legnickiej KSM działa w dziewięciu parafiach. Jednak ta obecność jest bardzo różna. Każdy z oddziałów w czym innym się specjalizuje. Np. w Polkowicach angażuje się w organizowanie pielgrzymek do Grodowca, w Legnicy w Marsz dla Życia, w Lubinie w turniej piłki siatkowej.

– Jak będą wyglądały obchody jubileuszu?

– Obchody to przede wszystkim okazja, by wyróżnić najbardziej zaangażowanych KSM-owiczów i oddziały oraz podziękować wielkiemu gronu naszych dobroczyńców. Na dzień dziękczynienia Bogu i ludziom wybraliśmy 18 września. Wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, w tym roku wypada akurat w niedzielę. Spotkamy się na uroczystej gali w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Tam odbędzie się wręczenie statuetek Orła – najwyższego odznaczenia KSM. Następnie uczestniczyć będziemy w Eucharystii sprawowanej przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w katedrze legnickiej.

– Plany na przyszłość?

– Odpowiedź będzie zaskakująca. Przyszłość to powołania. Myśląc o przyszłości KSM, kierujemy się ku modlitwie o powołania. Gdyż od obecności księży wikariuszy w parafiach zależy rozwój KSM oraz innych wspólnot młodzieżowych. Mamy już księży w diecezji, którzy formację odebrali w KSM-ie, ale to ciągle za mało. Oczywiście, przez szkolenia lokalne i ogólnopolskie formujemy środowisko liderów świeckich, ale nie zastąpią oni oddanych sprawie kapłanów. Dlatego w roku Jubileuszu KSM polecam młodzieży modlitwę o świętych i ofiarnych asystentów.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KSM: bronimy życia poczętego

[ TEMATY ]

KSM

Agata Kowalska

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej wzięło udział w 9. Rajdzie dla Życia.

Młodzież wraz z księdzem Asystentem Andrzejem Witkiem, przejechała aż 120 km na rowerze (trasa Częstochowa - Chęciny) w intencji życia poczętego. Sama inicjatywa to sztafeta, polegająca na przekazywaniu pałeczki kolejnej diecezji, która wyruszy w trasę. Rajd dla Życia swój początek miał w Zabawie, skąd wywodzi się patronka Stowarzyszenia - bł. Karolina Kózkówna, a zakończy 18 sierpnia w Rostkowie, czyli miejscowości kolejnego patrona KSM-u, św. Stanisława Kostki.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję