Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski

Znak sprzeciwu, miłości i nadziei

W niedzielę 11 września abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, dokonał konsekracji kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na jednym z piotrkowskich osiedli

Niedziela łódzka 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Małgorzata Magiera

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Msza św. sprawowana była w intencji kapłanów, fundatorów, budowniczych świątyni, a także zakończenia jubileuszu 40-lecia parafii.

Eucharystia zgromadziła wiernych, wśród których obecni byli m.in. kapłani z dekanatu piotrkowskiego na czele z dziekanem ks. Stanisławem Nowackim i wicedziekanem: ks. Franciszkiem Habrem oraz kapłanami wywodzącymi się z tej parafii (ks. Antonim Cygorą, ks. Zbigniewem Dawidowiczem, ks. Marcinem Wojtasikiem), jak i pełniącymi w niej posługę (ks. Grzegorzem Świtalskim, ks. Filipem Durlakiem i ks. Wojciechem Jędrzejczykiem). W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje szkół z terenu parafii.

Reklama

Proboszcz ks. Roman Czermański powitał Księdza Arcybiskupa, zebranych parafian i przybyłych gości. Przypomniał historię, erygowanej 15 sierpnia 1976 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego, parafii, jej pierwszych proboszczów: śp. ks. Bronisława Gajdę i śp. ks. Czesława Białasa, wikariuszy, kapłanów pochodzących z parafii. Mówił też o odnalezionym i odrestaurowanym, najstarszym na terenie miasta, obrazie Matki Bożej Ocalenia z XV wieku.

Metropolita Łódzki przewodniczył Liturgii i wygłosił homilię, w której nawiązał do 1. Listu św. Pawła do Tymoteusza i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że „dzisiejsze wydarzenie wspaniale wpisuje się w historię Polaków, którzy to, co najbardziej szlachetne i wzniosłe, odnosili do samego Boga”. Ksiądz Arcybiskup wyraził też radość, że ta „świątynia została oddana Bogu i teraz jest prawdziwie Bożym domem i bramą do nieba”.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował Księdzu Proboszczowi i wspólnocie parafialnej za trudy poniesione przy budowie świątyni i parafii. Wezwał zgromadzonych, aby ta świątynia łączyła wszystkich w jedną Bożą rodzinę. „Aby z jednej strony była wspaniałym wyrazem pragnień, miłości i nadziei, i tych teologalnych cnót, jakie każdy z nas otrzymuje na chrzcie, a jednocześnie niech będzie znakiem sprzeciwu wobec tego świata, który nie chce znać Boga. Niech będzie wyrazem tego, że wierzący i modlący się Boży lud jest głęboko związany z samym Stwórcą”.

Reklama

Po wyznaniu wiary i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych nastąpiła konsekracja. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą poświęcenia kościoła i ołtarza. Następnie Ksiądz Arcybiskup dokonał namaszczenia olejami mensy, czyli kamiennej powierzchni ołtarza, a współcelebransi namaścili ściany świątyni w miejscach zwanych zacheuszkami. Dokonano także obrzędu okadzenia ołtarza i kościoła. Obrzęd iluminacji kościoła, czyli zapalenia wszystkich świec i żyrandoli, zakończył konsekrację.

Uroczystość zamknęło odśpiewanie „Te Deum”.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze świątyni mamy wychodzić świętszymi

W uroczystość Patronki diecezji drohiczyńskiej - Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła bp Antoni Dydycz dokonał aktu poświęcenia nowej świątyni parafialnej pod tym samym wezwaniem w Ruchnie k. Węgrowa

W homilii Pasterz Kościoła drohiczyńskiego, nawiązując do tradycji przedłużania na ten dzień świętowania Zasłania Ducha Świętego, przypomniał jego wyjątkową rolę w misji Kościoła, której może sprostać jedynie dzięki obecności Trzeciej Osoby Boskiej. - Ruchna - mówił Ksiądz Biskup - stała się udziałem tajemnicy rozprzestrzeniania się Kościoła. Maryja zaś, będąc Matką Kościoła, jest zawsze gotowa w tym dziele pomagać. Świątynia materialna - podkreślił - ma zawsze charakter pomocniczy w stosunku do właściwej świątyni Boga, którą jest serce człowieka. Ma ona pomagać w odradzaniu się człowieka, aby nie stawał się, jak to kreują obecnie różne środowiska, podobny do zwierząt. Ze świątyni powinniśmy wychodzić świętszymi. Ma nam w tym dopomagać przykład Apostołów, którzy z Maryją trwali na modlitwie. - Świątynia jest po to, abyśmy trwali tam na modlitwie. Możemy tam odczuć też świętych obcowanie - mówił bp Dydycz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję