Reklama

Niedziela Przemyska

Zadwórze – Polskie Termopile

17 września 1920 r. w heroicznej, nierównej walce z bolszewicką konnicą Siemiona Budionnego poległo 318 młodych ochotników „Orląt Lwowskich” pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego. Ocalało jedynie 12 osób, a wśród nich Bronisław Mirecki, który od 1934 r. był rzymskokatolickim księdzem na Kresach

Niedziela przemyska 38/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

rocznica

Stanisław Szarzyński

Delegacje z Podkarpacia na cmentarzu Obrońców Lwowa

Delegacje z Podkarpacia na cmentarzu Obrońców Lwowa

W sobotę 20 sierpnia 2016r. przy pomniku i kurhanie w Zadwórzu odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskie Orlęta Lwowskie, dzięki którym ocalony został Lwów. Tu w Zadwórzu został zatrzymany marsz bolszewików na Polskę i Europę, co przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa Polski w bitwie warszawskiej.

Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie i Konsulat RP we Lwowie.

Reklama

W uroczystości w Zadwórzu, a wcześniej na Cmentarzu Obrońców Lwowa w Apelu Poległych z udziałem „Strzelców” z Rzeszowa i Kolbuszowej uczestniczyli przemyscy pielgrzymi pod duchowym przewodnictwem ks. prał. Stanisława Czenczka, kapelana ZHP i Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, które od wielu lat jest organizatorem pielgrzymek do Zadwórza.

Uczestnikami przemyskiej pielgrzymki byli członkowie i sympatycy SPPTiK, przedstawiciele rodzin kresowych i sybirackich, harcerze ZHP – Czarna Trzynastka, gimnazjaliści ze sztandarem Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt lwowskich w Przemyślu oraz młodzież w ludowych strojach z Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl. Uroczystość w Zadwórzu rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną przez kilkunastu księży z udziałem pięciu księży grekokatolickich i ks. prał. Stanisława Czenczka. Oprawę muzyczną Mszy św. i uroczystości zapewniła lwowska reprezentacyjna orkiestra dęta „Galicyjskie Surmy”. Podczas Mszy św., a także wcześniej na Cmentarzu Obrońców Lwowa na skrzypcach grała Anna Trojanowska – profesor Szkoły Muzycznej w Przemyślu. Zespół muzyczny „Fidelis”, Jan Nowakowski i Teresa Kuczera zaśpiewali pieśń „Orlątko” i „Wierne Madonny”. Na zakończenie uroczystości przemyscy harcerze z Czarnej Trzynastki wykonali pieśń „Kwiaty Zadwórza” autorstwa druha Andrzeja Huka. Pieśń ta jest od wielu lat nieoficjalnym hymnem uroczystości w Zadwórzu.

Naszą przemyską pielgrzymkę na uroczystościach reprezentował również harcerz, emerytowany profesor I LO w Przemyślu Romuald Sabarański z gitarą. Mocnym akcentem uroczystości był udział cyklistów IV Zadwórzańskiego Rajdu Rowerowego, którzy w przeddzień uroczystości wyruszyli z błogosławieństwem ks. prał. Stanisława Czenczka spod Pomnika Orląt Przemyskich do Lwowa i dalej do Zadwórza. W Rajdzie oprócz członków SPPTIK (Janusz Sorocki, Marek Rusinowski, Jan Szczepaniec, Marian Radlak, którzy jechali po raz czwarty), uczestniczyli również cykliści przemyscy, a także troje rowerzystów z Rzeszowa, w tym jedna kobieta, jeden rowerzysta z Jarosławia i jeden z Katowic. W Mszy św. i uroczystości uczestniczyła Maria Mirecka-Loryś, członek honorowy Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów. Pani Maria mimo ukończenia 100 lat, od wieku lat uczestniczy w rocznicowych uroczystościach w Zadwórzu. W tym roku przybyło ponad 600 osób, m.in. z Rzeszowa, Kolbuszowej, Mielca, Stalowej Woli, Leżajska, a nawet Płocka.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica śmierci ks. Grzegorza Ułamka

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum "Niedzieli"

10 lat temu, 7 lipca 2005 r., zginął tragicznie we Włoszech podczas pielgrzymki dziękczynnej środowisk twórczych za pontyfikat Jana Pawła II do Rzymu ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie. Msza św. w rocznicę śmierci kapłana została odprawiona m.in. w kaplicy pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył ks. red. Mariusz Frukacz.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję