Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymka chorych

Wyjątkowy charakter miała tegoroczna pielgrzymka chorych do Matki Bożej Pocieszenia, której kult od wieków rozpowszechniony jest w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi

Niedziela sosnowiecka 38/2016, str. 5

[ TEMATY ]

chorzy

Piotr Lorenc

Jednym z punktów pielgrzymki było udzielenie sakramentu namaszczenia chorych

Jednym z punktów pielgrzymki było udzielenie sakramentu namaszczenia
chorych

Pielgrzymka miała wyjątkowy charakter, gdyż oprócz modlitwy za przyczyną Pani Przenajświętszej, błogosławieństwa na sposób lourdzki i uzyskania sakramentu namaszczenia chorych pielgrzymi mieli okazję uzyskać odpust zupełny za siebie lub bliskich zmarłych. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest bowiem jedną z sześciu świątyń stacyjnych w diecezji sosnowieckiej, w których taki przywilej można uzyskać. Dlatego też uroczystego wprowadzenia pielgrzymów przez Bramę Miłosierdzia – Drzwi Święte (co jest jednym z warunków odpustowych) dokonał proboszcz czeladzkiej parafii, ks. kan. Jarosław Wolski. Kapłan wyjaśnił chorym, czym jest miłosierdzie Boże i jak z niego korzystać, oraz poprowadził dedykowane wydarzeniu modlitwy. Nie zapomniał także przybliżyć pielgrzymom historii kultu Matki Bożej Pocieszenia oraz opowiedzieć o łaskach, jakie za Jej przyczyną uzyskują wierni po dziś dzień.

Reklama

Kolejnym punktem pielgrzymki chorych była konferencja ascetyczna, którą wygłosił ks. dr Mirosław Wilk. Przedstawił on temat cierpienia w kontekście Bożego Miłosierdzia. – Cierpienie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wszyscy, bez wyjątku, doświadczamy na tym świecie cierpienia fizycznego i duchowego. Pełne ludzkiego cierpienia są kliniki, hospicja, schroniska dla bezdomnych, domy opieki społecznej, szpitale. Wielu chorych cierpi we własnych domach. Gdy jest się zdrowym warto pomyśleć o tym, że dosłownie obok nas są ludzie cierpiący i umierający, może tuż za naszą ścianą – powiedział prezbiter. Zaznaczył jednocześnie, że obok cierpienia fizycznego istnieje cierpienie moralne, którego przyczyną jest brak miłości, prawdy, sprawiedliwości, uczciwości czy też wolności. – Ludzie religijni cierpią na równi z ateistami. Jeżeli więc cierpienie jest częścią składową życia ludzkiego, to trzeba nam się zastanowić nad jego sensem. Religia chrześcijańska opierając się na tekstach Pisma Świętego wyjaśnia sens cierpienia wskazując, że jest to efekt grzechu pierworodnego. Sens cierpieniu nadaje w pełni Jezus Chrystus – odkupiciel człowieka, który przez Swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie nadał mu nowego znaczenia i teraz może ono upodabniać nas do Niego i jednoczyć nas z Jego zbawczą męką. Warto więc pamiętać, że każde cierpienie jest wezwaniem do udziału w zbawczym krzyżu Chrystusa – podkreślił ks. Mirosław Wilk. Zdaniem prelegenta cierpienie może być też czynnikiem wychowawczym. Może przyczyniać się do pogłębienia naszej wrażliwości na dobro, nauczyć nas postawy współczucia.

Centralnym punktem pielgrzymki chorych w Czeladzi była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. W homilii Ksiądz Biskup pochylił się nad zagadnieniem ludzkiego cierpienia, przypominając, że nie jest ono celem i trzeba z nim walczyć, jak Chrystus, który dokonywał uzdrowień. – Przychodzą na nas jednak takie momenty, że jesteśmy bezsilni. W takich chwilach widać, że Jezus ma w stosunku do nas jakieś plany, a nasze cierpienie powinno przynieść dobro nam i całemu światu. Dobrze, że przybyliście do Matki Bożej, do Pani, która może i potrafi nas pocieszyć i wyprosić potrzebne łaski – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

I jeszcze jeden ważki efekt pielgrzymki chorych – ofiara złożona na tacę została przeznaczona na remontowany Dom dla bezdomnych Caritas w Dąbrowie Górniczej. W sumie na ten cel zebrano 2 tys. 661 zł.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pątniczka miłości

Maryja po Zwiastowaniu wybrała się z pośpiechem w góry, by służyć Elżbiecie. Bogurodzica stała się Pątniczką Miłości. Takich myśli wysłuchaliśmy w słowie Bożym, które wygłosił bp Mariusz Leszczyński podczas Diecezjalnego Dnia Chorych w Krasnobrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję