Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Z Bogiem im po drodze

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ewangelizacja

KSM

Leszek Wątróbski

Sanktuarium w Maria Bistrica

Sanktuarium
w Maria Bistrica

Niecodzienna akcja odbyła się w Pyrzycach. Po raz pierwszy młodzi katolicy wyszli na ulicę i zapraszali do wspólnej modlitwy. Razem z przechodniami przez dwie godziny grali, śpiewali i modlili się w intencji pyrzyckich dzieci i młodzieży przed nowym rokiem szkolnym. Organizatorem akcji „Z Bogiem nam po drodze” był oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii Księży Chrystusowców w Pyrzycach.

– Pomysł zorganizowania ulicznej ewangelizacji zrodził się w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pomyśleliśmy wtedy, że warto wyjść z murów kościoła do ludzi i dać świadectwo naszej wiary – mówi Wiktor Stankiewicz, prezes oddziału KSM. – Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Pyrzyc młody, a przede wszystkim żywy Kościół, który nie boi się wyjść na ulicę, nawet w regionie, w którym na niedzielne Msze św. uczęszcza około 20% wiernych – dodaje Remigiusz Pajor-Kubicki, koordynujący organizacją akcji. – Śpiewaliśmy różne utwory. Od radosnych, po prostu wychwalających Jezusa, przez śpiewanie o łaskach, które daje Bóg, aż po utwory maryjne – mówi.

Reklama

Przez dwie godziny ci członkowie KSM, którzy nie byli na wakacyjnych wyjazdach, grali i śpiewali radosne religijne utwory, a także modlili się Różańcem i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Towarzyszyły im w niej obraz Jezusa Miłosiernego oraz portret patronki młodzieży – bł. Karoliny Kózkówny. – Trwamy w Roku Miłosierdzia, więc nie wyobrażaliśmy sobie, żeby wyjść bez Jezusa Miłosiernego, natomiast bł. Karolina jest patronką naszego stowarzyszenia – tłumaczy W. Stankiewicz. – Poza tym chcieliśmy się też wyróżnić. Z ewangelizacji ulicznej znane są głównie kościoły protestanckie. U katolików nieczęsto spotyka się takie akcje, więc przyszliśmy z symbolami, które najbardziej pokazują katolicką duchowość – kultem Miłosierdzia Bożego i prośbą o wstawiennictwo świętych – stwierdza R. Pajor-Kubicki.

Do akcji spontanicznie dołączało się wielu przechodniów, inni wyrażali swoją aprobatę symbolicznym uśmiechem lub gestem podniesionego kciuka. Wszyscy zainteresowani byli zapraszani na najbliższą środę do kościoła parafialnego na wspólną modlitwę przed rozpoczęciem roku szkolnego w intencji dzieci, młodzieży oraz pracowników oświaty.

– Pokazaliśmy dzisiaj, że z Bogiem jest nam po drodze i chcemy wszystkim ludziom głosić Jego Ewangelię – mówi ks. Witalij Melnyk TChr, duszpasterz młodzieży parafii pw. św. Ottona. – Pokazujemy obraz młodego Kościoła, który nie tylko nie umiera, ale ma się świetnie i cały czas się rozwija. Początkowo mieliśmy stać przez godzinę przy Rossmannie, a później przez drugą przy Urzędzie Miejskim, ale reakcje ludzi skłoniły nas do przejścia się przez centrum Pyrzyc i spontanicznego śpiewania – dodaje R. Pajor-Kubicki.

Organizatorzy byli zaskoczeni wyjątkowo pozytywnym odbiorem akcji. – To było bardzo ciekawe doświadczenie i dla nas, jako młodzieży, i dla przechodniów, po których było widać, że młodzież niewstydząca się swojej wiary i wychodząca na ulice skłania ich do refleksji – twierdzi Iwona Małas, która w czasie akcji grała na gitarze. I chociaż początkowo miało to być jednorazowe wydarzenie zapraszające na czuwanie modlitewne, to już wiadomo, że rozśpiewani młodzi ludzie na tym nie poprzestaną. – Będziemy chcieli robić więcej takich akcji. Dzisiejsza była niebywałym sukcesem, choćby dlatego, że na twarzach wielu ludzi dostrzegliśmy uśmiech, a to dla nas naprawdę wiele znaczy – zgodnie twierdzą młodzi ludzie. – Podsumowując akcję, powiem po prostu: Jezu, ufam Tobie! – mówi duszpasterz młodzieży.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacyjno-wypoczynkowy wyjazd do Żywca

[ TEMATY ]

KSM

Żywiec

Archiwum ks. Marcina Bobowicza

Młodzież z KSM naszej diecezji wróciła wczoraj z wycieczki do Żywca.

Ze względów epidemiologicznych i związanych z nimi ograniczeń sanitarnych udział w wycieczce wzięło 16 KSM-owiczów. Jak mówi ks. Marcin Bobowicz, asystent kościelny KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, wyjazd do Żywca był formacyjno-wypoczynkowy. - Zwiedzaliśmy Żywiec, Beskid Żywiecki, Bielsko-Białą, Rychwałd i tamtejsze sanktuarium. Byliśmy na Czantorii i na Szyndzielni. Przy okazji młodzi poznawali KSM, formowali się i aktywnie wypoczywali - mówi ks. Bobowicz. 

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję