Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak być fajnym ojcem

Czy ojcostwa można się nauczyć? Ludzie związani z Fundacją Cyryla i Metodego i powołaną przez nią inicjatywą Tato.Net nie mają wątpliwości: można i trzeba się go uczyć

Niedziela warszawska 38/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ojcostwo

Archiwum

Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel Fundacją Cyryla i Metodego i pomysłodawca Tato.Net, ojciec trojga dzieci i dziadek dla wnuka

Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel
Fundacją Cyryla i Metodego
i pomysłodawca Tato.Net, ojciec
trojga dzieci i dziadek dla wnuka

Nie ma takich wątpliwości Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel fundacji i pomysłodawca Tato.Net. Jednak styka się z ludźmi, których konieczność tej nauki dziwi. Nigdy wcześniej tego nie było – twierdzą. A jednak… Trzeba się go uczyć, bo nasze dzieciństwo, problemy, stawiane pytania znacznie różniły się od dzieciństwa naszych dzieci – uważa. Relacje ojciec – dzieci osłabiają zmiany cywilizacyjne. Mężczyźni przeżywają kryzys tożsamości, stąd też często pojawiają się kryzysy ojcostwa.

– Dziś dzieci dorastają w innym świecie, a my powinniśmy poznać je, ich pytania i ich świat – zaznacza dr Dariusz Cupiał. – Świat stawia nowe wymagania, stawia wyżej poprzeczkę. W pokoleniu mojego ojca, dziadków nie oczekiwano, żeby ojcowie pojawiali się w szkołach rodzenia, na sali porodowej. Inaczej rozumiano rolę ojca. Dziś wiemy – a wynika to z badań, analiz itp., że ojciec, tak jak matka, potrzebny jest na każdym etapie życia dziecka. Potrzebuje ono mamy, ale i taty. Właśnie znaczenie ojca w życiu dziecka było u podstaw powstania inicjatywy Tato.Net, a także organizowania forów ojców.

Bezcenne doświadczenie

Reklama

Tato.Net na co dzień służy działalności edukacyjnej poprzez serwis internetowy. Ojcowie odwiedzając go, korzystają z zasobów strony. Organizuje też warsztaty dla ojców, kameralne spotkania, przygotowuje publikacje. Ale regularnie zwołuje też międzynarodowe fora. Ósme już Międzynarodowe Forum Tato.Net odbędzie się 1 października. Eksperci podzielą się swoją wiedzą, a uczestnicy – ojcowie – doświadczeniem.

Spotkania, wykłady i warsztaty dotyczyć będą sztuki kierowania się w życiu odwagą i rozwagą. Codziennie ojcowie stają w obliczu wyborów, które wymagają odwagi i rozwagi. Są potrzebne – tłumaczą organizatorzy – by założyć rodzinę. Bez nich nie da się jej utrzymać, wytrwać w miłości i wierności. Są nierozłączne i niezbędne do podejmowania dobrych decyzji.

Po raz pierwszy zostanie stworzona warsztatowa grupa dla dziadków. Wielu z nich chce wiedzieć, jak aktywnie, ale i rozważnie pełnić rolę ojca na tym etapie życia. Poza tym – tłumaczą organizatorzy – posiadają oni bezcenne doświadczenie, którym będą mogli podzielić się z młodszymi ojcami.

Pierwszy ojciec Rzeczypospolitej

Reklama

Fora zawsze mają myśl przewodnią. Poprzednio były to „słuchać i prowadzić”, „bezpieczeństwo i troska”, „miłość i odpowiedzialność”. – Próbowaliśmy zrozumieć, co się kryje w tych wartościach, które są posłannictwem życiowym mężczyzn – podkreśla dr Cupiał. – Tym razem chcemy zwrócić uwagę na odwagę i rozwagę, zmierzyć się z przeciwnikiem, jakim jest strach czy nawet tchórzostwo. Ale może być nim także brawura i kaskaderstwo. Niektórzy ojcowie zapominają, że dziecko to drugi człowiek, którego można bardzo łatwo skrzywdzić. Dobrze to ujmuje Przemysław Babiarz, gdy mówi, że odwaga bez rozwagi może być kaskaderstwem.

Jednym z prelegentów będzie prof. Jan Duda, ojciec głowy państwa. Cupiał nazywa go pierwszym ojcem Rzeczypospolitej. Bo skoro jest instytucja pierwszej damy, dlaczego nie ma być pierwszego ojca? To dla niego symbol, że w myśleniu publicznym ojcostwo wraca. Długo nie rozmawiano o ojcostwie publicznie. Jeżeli temat ojca pojawiał się, to w żartach czy w kabarecie. – Dziś powraca z całą powagą, co nie znaczy, że na forum będzie zbyt poważnie – mówi dr Cupiał. – Będzie czas na humor, bo będzie z nimi bardzo fajny tata, który potrafi rozśmieszać ludzi – Ireneusz Krosny. Ale nie będzie tylko rozśmieszać; przekaże, co jest tajemnicą jego ojcostwa.

* * *

Odwaga&Rozwaga

VIII Międzynarodowe Forum Tato.Net – Odwaga&Rozwaga – odbędzie się 1 października w Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim. Honorowy Patronat nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda. „Niedziela” jest patronem medialnym spotkania. Rejestracja na stronie www.forum.tato.net .
Tegoroczne Forum promuje akcja „SMS od Taty”, która ruszyła z nowym rokiem szkolnym. Inicjatorzy Tato.Net namawiają ojców, żeby w trakcie dnia i obowiązków zawodowych znaleźli czas i pokazali swoim dzieciom, że o nich pamiętają, wysyłając do swojej pociechy sms o stałej porze.

jk

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zadanie: OJCIEC

Niedziela małopolska 38/2013, str. 7

[ TEMATY ]

ojcostwo

Michał Gmitruk - TATO.NET

MAŁGORZATA CICHOŃ: - Dlaczego zaangażował się pan w inicjatywę Tato.Net?

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję