Reklama

Niedziela Wrocławska

25 lat Fundacji Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej im. św. Jadwigi Śląskiej

Pomagają ubogim, utrwalają więzi między narodami niemieckim, polskim i ukraińskim, organizują praktyki zawodowe dla zdolnej młodzieży – Fundacja Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska im. św. Jadwigi Śląskiej świętuje w tym roku 25 lat istnienia

Niedziela wrocławska 38/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

fundacja

Janusz Gajdamowicz

Już w czerwcu Fundacja spotkała się we Lwowie świętując 15-lecie polsko- -ukraińskich praktyk zawodowych

Już w czerwcu Fundacja spotkała się
we Lwowie świętując 15-lecie polsko-
-ukraińskich praktyk zawodowych

Fundacja powstała jako odpowiedź na list biskupów polskich do biskupów niemieckich „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. Do pierwszego spotkania członków Bensberger Kreis i Klubu Inteligencji Katolickiej z Wrocławia doszło w 1971 r. Miało ono na celu zainicjowanie pojednania polsko-niemieckiego, wzajemnego poznania się i przełamywania barier. Lata siedemdziesiąte upłynęły pod znakiem regularnie organizowanych seminariów, w czasie których poruszano istotne problemy i prowadzono dyskusje dotyczące stosunków polsko-niemieckich. Pomoc materialna z Niemiec zaczęła się po wybuchu stanu wojennego i załamaniu się polskiej gospodarki – rodziny niemieckie brały pod swoją opiekę konkretne osoby z partnerskich parafii, wysyłając im paczki, najczęściej żywnościowe z najbardziej podstawowymi i potrzebnymi produktami, których brakowało w polskich sklepach. Jednocześnie przeprowadzano w parafiach zbiórki pieniężne oraz darów i przesyłano je w transportach swoim partnerom. We wrocławskich wspólnotach parafialnych powołano, do dziś zresztą istniejące, Komitety Charytatywne, które miały za zadanie rozdzielanie najbardziej potrzebującym przesłanych zagranicznych darów.

Reklama

Na sformalizowanie istniejącego od lat partnerstwa parafii Wrocławia i Dortmundu trzeba było czekać aż do przemian ustrojowych w Polsce, dzięki którym pojawiły się prawne możliwości zalegalizowania Fundacji. Oficjalnie została ona powołana do życia w dniu 14 czerwca 1991 r. Za patronkę obrano św. Jadwigę Śląską – postać spinającą w swoim działaniu historię narodu niemieckiego i polskiego, a nade wszystko odznaczającą się świętością życia i troską o ubogich.

Partnerstwo także z Ukrainą

Po latach działalność Fundacji rozszerzyła się także na wschód, obejmując swoim zasięgiem tereny Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa. Dziś jedną z głównych działalności Fundacji są praktyki organizowane od dawna przez Niemców dla Polaków, a od 15 lat przez wrocławian dla młodych Ukraińców. Dzięki nim praktykanci zdobywają na wrocławskich uczelniach, w instytucjach i firmach, potrzebne doświadczenie i wiedzę. Wielu z nich jest liderami w swoich środowiskach, byli praktykanci utworzyli też Fundację „Dajmy Nadzieję”, która prowadzi jedyne we Lwowie hospicjum dla dzieci. We wrześniu do Wrocławia na jubileuszowe praktyki przyjechała kolejna grupa 15 osób z Lwowa i okolic. – Przez te wszystkie lata, mimo bolesnej historii naszych narodów i niełatwej teraźniejszości, udaje nam się pomagać i pomnażać dobro – podsumowuje Kazimierz Pabisiak, który koordynuje całość przedsięwzięcia i organizuje praktyki zawodowe we Wrocławiu. – Św. Jadwiga nieustannie nam w tym pomaga.

Zaproszenie

Zapraszamy na Spotkanie Trzech Narodów organizowane przez Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundację im. św. Jadwigi. Spotkanie odbędzie się 1 i 2 października 2016 r. we Wrocławiu. Pierwszy dzień świętowania będzie okazją do poznania kultury narodów. Spotkanie odbędzie się w Auli Papieskiego Fakultetu Teologicznego na Ostrowie Tumskim. Drugi dzień rozpocznie Msza św. we wrocławskiej katedrze, będzie także czas na zaprezentowanie wieloletniej działalności Fundacji.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedna wielka Rodzina

[ TEMATY ]

fundacja

Marek Kamiński

„Na święta kolęda dwóch serc…” śpiewał zespół Pectus dla pięciu tysięcy dzieci, które przybyły z rodzicami, dziadkami, opiekunami do łódzkiej Atlas – Areny.

- Chociaż na widowni widzimy publiczność w różnym wieku, to dla nas jest nieważne. Ważne są uśmiechy i serce otwarte na drugiego człowieka. Tak jesteśmy wychowani, tak jesteśmy nauczeni przez naszych rodziców. Te wartości wynieśliśmy z rodzinnego domu, więc my na co dzień staramy się zarażać ludzi optymizmem i być naturalnymi, takimi pozytywnymi. Nie wstydzimy się swoich wartości, swojego dzieciństwa, że pochodzimy z małej miejscowości, że spełniamy swoje marzenia i togo, że tworzymy rodzinę. Rodzina jest dla nas najważniejsza. Mam nadzieję, że dzisiaj w Łodzi jesteśmy jedną wielką rodziną – powiedział Tomasz Szczepanik, solista zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję