Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowe sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Archidiecezja Wrocławska będzie miała sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Decyzją abp. Józefa Kupnego godność taką uzyskał kościół św. Jakuba w Małujowicach koło Brzegu. Oficjalne erygowanie nowego sanktuarium i wprowadzenie relikwii Apostoła odbędzie się 25 września. Będzie to piąte sanktuarium św. Jakuba w Polsce

Niedziela wrocławska 38/2016, str. 5

[ TEMATY ]

sanktuarium

św. Jakub Apostoł

Archiwum parafii

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach nazywany jest „śląską Sykstyną”

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach nazywany jest „śląską Sykstyną”

Dekret o ustanowieniu Diecezjalnego Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Metropolita Wrocławski podpisał już 26 kwietnia br. Pisze w nim m.in. o znaczeniu pielgrzymowania w tradycji chrześcijańskiej oraz sensie istnienia sanktuariów w Kościele. – Zachęta Soboru Watykańskiego II odnośnie kultu świętych od lat urzeczywistnia się w sposób dynamiczny w kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Małujowicach, gdzie w prezbiterium znajduje się zabytkowy obraz Patrona parafii oraz jego relikwie. Potwierdzeniem kultu są liczni pielgrzymi zmierzający szlakiem jakubowym właśnie przez tę parafię. Wpatrzeni w przykład życia i posługiwania Apostoła Jezusa Chrystusa, w czasie pielgrzymiej wędrówki odkrywają oni obecność Boga w ich własnym życiu i sami starają się, zarówno słowem, jak i konkretnym przykładem, dawać świadectwo Zmartwychwstałego Pana we współczesnym świecie – wyjaśnia w dekrecie decyzję o powstaniu sanktuarium metropolita. Abp Kupny prosi także, by było to miejsce nauki najważniejszego przykazania, przykazania miłości: – Niech to sanktuarium staje się miejscem modlitwy dla wiernych różnych grup wiekowych i zawodowych, w którym wszyscy będą się uczyć, jak wprowadzać w życie najważniejsze przykazanie – miłości Boga i bliźniego. Niech będzie miejscem nieustannego wołania o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne dla naszej archidiecezji i całego Kościoła Powszechnego.

Śląska Sykstyna

Reklama

Jak podkreśla ks. Mieczysław Sałowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, powstanie sanktuarium to owoc szerzącego się kultu św. Jakuba i przybywających ścieżek szlaków jakubowych. Przez Małujowice przebiega Droga św. Jakuba Via Regia Camino, prowadząca do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, a gotycka świątynia znana jest z doskonale zachowanych średniowiecznych polichromii. Niezwykłe malowidła ścienne są XII-wiecznym zabytkiem, dzięki nim małujowicka świątynia nazywana jest „śląską Sykstyną”. Obecnie kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych – tworzy on cykl biblijny pomyślany jako Biblia pauperum.

Pielgrzymi, którzy odwiedzą to wyjątkowe sanktuarium, będą mogli w nim uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w triduum przed odpustem św. Jakuba Apostoła (22-24 lipca), w uroczystość patronalną (25 lipca), we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów (sobota po uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego), w rocznicę konsekracji kościoła oraz w przypadku uczestnictwa w pielgrzymce indywidualnej szlakiem jakubowym lub w pielgrzymce zorganizowanej grupowo.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V Jarmark Jakubowy w Szczecinie

Jarmark Jakubowy na trwale znalazł swoje miejsce w kalendarzu ważniejszych wydarzeń religijnych i kulturalnych Szczecina i Pomorza Zachodniego. Towarzyszy on uroczystościom odpustowym ku czci apostoła, św. Jakuba Starszego, który jest patronem bazyliki archikatedralnej. W tym roku jarmark odbywał się w dniach 25-28 lipca. Formuła nawiązuje do średniowiecznych jarmarków, łączy wydarzenia religijne, modlitwę z prezentacją kultury i tradycji, przede wszystkim naszego regionu. Jest także okazją do dobrej zabawy, bo przecież prawdziwie przeżywane chrześcijaństwo jest radosne.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję