Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Katecheci na start

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2016, str. 1

[ TEMATY ]

katecheci

Ks. Krystian Bordzań

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Adoracją Najświętszego Sakramentu rozpoczął się Diecezjalny Dzień Katechetyczny, zorganizowany przez Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Tegoroczne spotkanie katechetów – świeckich i duchownych odbyło się w katedrze zamojskiej 3 września 2016 r.

Głównym punktem dnia rozpoczynającego kolejny rok pracy była uroczysta Msza św. celebrowana w zamojskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego. Na jej początku Ksiądz Biskup powitał zebranych i zachęcił, by modlić się o pomoc Ducha Świętego w swojej pracy. – Każdy z nas przybył na tę Mszę św. z jakąś szczególną intencją, ale my wszyscy będziemy się modlić o Ducha Świętego dla każdego z was, bo formować młodego człowieka nie jest łatwą rzeczą i dlatego tej mocy Ducha bardzo wam potrzeba i o tę moc będziemy się dzisiaj modlić. W wygłoszonej homilii bp Mariusz podkreślił wagę katechezy, która powinna przyjmować formę towarzyszenia na drodze wiary.

Reklama

– Powinniśmy być blisko ludu Bożego. Bez bliskości mamy tylko słowo bez ciała. Mamy być blisko naszych młodych wychowanków, uczniów, blisko ich codziennych problemów, trosk, pytań, wątpliwości, poszukiwań i cierpień – wskazywał bp Leszczyński.

Nowy rok szkolny i przyszłe lata w szkolnictwie polskim oznaczają zmiany, które mają jednak następować stopniowo – zapewnił o tym Eugeniusz Pelak, wicekurator oświaty w Lublinie. – Pani minister mówi, że ma to być ewolucja a nie rewolucja. Bardzo spokojnie podchodzimy do zmian. Pani minister zapowiadała akty prawne. We wrześniu i październiku będą one konsultowane ze środowiskiem pedagogicznym. Myślę, że większych obaw nie ma – uspokaja Eugeniusz Pelak, zaznaczając, że dużo pracy będzie dla organów prowadzących, które będą zmieniać strukturę sieci szkół.

Podczas spotkania katechetów z wykładem pt. „Komunikacja na katechezie” wystąpił zaproszony gość – ks. dr Michał Klementowicz z Instytutu Liturgiki i Homiletyki KUL, który wskazał, jak ważna w nauczaniu katechezy jest komunikacja niewerbalna, odbywająca się „poza słowami”. – To, że mówimy, nie oznacza, że komunikujemy. Komunikacja następuje wtedy, kiedy jest aktywny odbiór przekazywanych treści – zauważa ks. Klementowicz.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Warszawa

konferencja

katecheci

Artur Dąbrowski

W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach, w dniach 22-24 listopada, odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych. W programie zaplanowano prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L'Arche. Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Jak podkreśla Anna Mielecka, organizatorka wydarzenia, jednym z punktów jest giełda pomysłów. - Katecheci przywożą swoje pomysły na prowadzenie zajęć i pomoce naukowe, które kserują, drukują i dzielą się nimi z uczestnikami – powiedziała. Konferencja jest również “odpowiedzią na ogólnopolski brak merytorycznego wsparcia dla katechezy specjalnej”. – Myślę, że pomysł chwycił, ponieważ przyjeżdżają ludzie z całej Polski – podkreśliła Anna Mielecka.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję