Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2016, str. 6-7

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żołnierze Armii Krajowej

Niosą sztandary i tradycję

Dnia 11 września br. odbyła się 45. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej. Starszym wiekiem, a przez to przybywającym w coraz mniejszej liczbie żołnierzom AK towarzyszyły rodziny, a także przyjaciele oraz harcerze, uczestnicy 34. Pielgrzymki Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – w sumie kilkaset osób. Mszy św. na Szczycie przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk. Zebranych witał o. Jan Zinówko, paulin. Słowo do kombatantów w specjalnym liście skierował biskup polowy WP Józef Guzdek. Napisał m.in.: „Dochowaliście wierności złożonej przysiędze. Dziękuję wam za służbę i wierność Ojczyźnie. Ale wasza służba trwa nadal. Jesteście Polsce potrzebni, wasze doświadczenie i wiedza niech służą młodemu pokoleniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.

W homilii ks. kmdr Janusz Bąk, wskazując na żołnierzy Armii Krajowej, mówił: – Kto czuł się Polakiem, szedł do tej armii. Służyli w niej żołnierze września, służyli rezerwiści, harcerze, służyła młodzież, nawet dzieci. Armia Krajowa zachowała najcenniejsze wartości, które widniały na jej sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ci młodzi ludzie byli wychowywani w poszanowaniu tradycji niepodległościowej, przysięgali na święty krzyż. Bez Chrystusa, bez krzyża nie da się zrozumieć tego narodu” – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część sztandarów kombatanckich wystawionych było przez harcerzy. – Kombatanci są już słabi fizycznie i obsadę pocztów sztandarowych stanowią często harcerze – wyjaśniał Piotr Kurek, przewodniczący Komisji ds. Młodzieży Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Ludzie Pracy na Jasnej Górze

„Solidarność” znów w obronie niedzieli

W dniach 17-18 września br. pod hasłem: „Miłosierdzie przychodzi przez Maryję” odbywała się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. W pierwszym dniu Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Henryk Tomasik. Głównym punktem pielgrzymki była w niedzielę 18 września uroczysta Suma na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego – metropolity wrocławskiego i krajowego duszpasterza ludzi pracy. W Eucharystii uczestniczyło ok. 25 tys. osób z zakładów pracy z całej Polski. Na ołtarzu spoczywały relikwie serca bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Przed Mszą św. do zebranych przemówił Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Podkreślił, że niedziela powinna być dla Boga i dla rodziny. Głos zabrała także Agnieszka Lenartowicz-Łysik – społeczny doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, która odczytała jego list skierowany do pielgrzymów

Słowa powitania do zebranych w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy z Radomia Piotr Turzyński. – Chcemy dzisiaj podziękować Panu Bogu, że to słowo „solidarność” zabrzmiało bardzo mocno na naszej polskiej ziemi i zostało usłyszane na całym świecie na nowo, że jakby odkryliśmy w słowniku chrześcijańskim słowo „solidarność” – bycie z człowiekiem, nie przeciw niemu. Do tego, by to słowo zaistniało w języku współczesnego świata, przyczynił się radomski Czerwiec 1976. Ówczesne władze nie wiedziały, co to solidarność, nie było ani wczucia się w sytuację robotników, ani wysłuchania ich jasnego głosu sprzeciwu, ale nazwano to buntem albo słuchaniem imperialistycznych podszeptów. Nie wysłuchano robotników, znaleźli się w wizji władzy jako warchoły i jako przestępcy, jako ktoś, dla kogo nie ma miejsca w społeczności, kogo trzeba karać, ale w tym bólu, cierpieniu, trudzie narodziła się „Solidarność”, bo oto z robotnikami, którzy przechodzili przez tzw. ścieżki zdrowia, byli bici, zaczęli się solidaryzować inni i powstał Komitet Obrony Robotników, intelektualiści wzięli pod opiekę robotników. Bardzo piękną i niezwykłą postacią radomskiego Czerwca jest ks. Roman Kotlarz, który był solidarny z robotnikami; pamiętnego 25 czerwca przyjechał na obiad do jednej z radomskich parafii i tu w geście solidarności szedł przez pewien czas z robotnikami, a potem z wysokości kościoła błogosławił im. W swoich kazaniach był głosem robotników, którym nie pozwalano mówić. Zapłacił za to najwyższą cenę, wiele razy bity i zastraszany; zmarł z wycieńczenia i tym samym stał się męczennikiem Czerwca 1976. Na plakacie, który zapraszał nas na to dzisiejsze spotkanie, znajdujemy słowa ks. Romana: „Starałem się w swoich słowach mówić o was i mówić za was” – przecież to nic innego jak solidarność, solidarność z człowiekiem, który czuje się oszukany, prześladowany, niszczony, zepchnięty na margines.

Reklama

Na pielgrzymce obecni byli m.in.: Zdzisław Maszkiewicz – przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Radomskiej NSZZ „Solidarność”, Jacek Strączyński – przewodniczący częstochowskiej „Solidarności”, Stanisław Szwed – sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Mariusz Trepka – wicewojewoda śląski, Roman Giedrojć – główny inspektor pracy, a także rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki: siostra Teresa i bracia: Józef i Stanisław z rodzinami.

Harcerstwo

Wychowuje i rozwija

W dniach 9-11 września br. odbywała się 34. Pielgrzymka Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W spotkaniu udział wzięli harcerze i harcerki, wędrowniczki i wędrownicy, instruktorzy i instruktorki – w sumie ok. 400 osób. – Pielgrzymka była o tyle szczególna, że było to nasze dziękczynienie za udane Światowe Dni Młodzieży, za nasze zaangażowanie – powiedział ks. hm. Robert Mogiełka, kapelan naczelny ZHR. Harcerstwo daje możliwość wszechstronnego rozwoju – podkreślał ksiądz harcmistrz. Dzisiejsze pokolenie raczej nie lubi stawiać sobie wymagań, harcerstwo w tej chwili może nie jest w modzie, a szkoda, bo rzeczywiście jest to miejsce, gdzie można się rozwijać – wyjaśnił.

Reklama

Głusi i głuchoniemi

Modlitwa w języku migowym

W sobotę 10 września br. pielgrzymowała na Jasną Górę 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych. – Jest to jedna z najważniejszych pielgrzymek niesłyszących – powiedział ks. Grzegorz Sokalski, duszpasterz. – Oprócz spotkania z Bogiem, z Matką Najświętszą bardzo ważne jest również spotkanie ludzi ze sobą. W języku migowym jest jeden taki znak – spotkanie, ale można go różnie zamigać, jako spotkanie z Panem Bogiem lub spotkanie ludzi, ale w obu przypadkach w tym znaku dłonie muszą się zetknąć.

Krótko

10 września br. Mszy św. dla uczestników 22. Pielgrzymki Legionu Maryi przewodniczył bp Roman Marcinkowski, opiekun Legionu Maryi z ramienia Episkopatu. Na ołtarzu obecne były relikwie św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, założyciela Legionu. Członkowie stowarzyszenia tradycyjnie przywieźli na pielgrzymkę kilkadziesiąt sztandarów i proporców z wyhaftowaną łacińską dewizą „Legio Mariae”.

10 września br. przybyła na Jasną Górę 20. Jubileuszowa Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych RP. Zrzeszyła przedstawicieli z kilkudziesięciu Izb i Urzędów Skarbowych, Izb i Urzędów Celnych, Urzędów Kontroli Skarbowej oraz finansowych instytucji Skarbu Państwa. Obecni byli: Marian Banaś – podsekretarz Stanu, szef Służby Celnej i ks. Marcin Iżycki – krajowy duszpasterz Służb Skarbowych i Celnych.

• W dniach 9-11 września br. na Jasnej Górze trwały Jubileuszowe 60. Dni Modlitw Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Tradycyjnie przedstawicielom Ruchu towarzyszył o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, krajowy asystent „Odrodzenia”. Rekolekcje dla uczestników głosili: o. Leon Knabit, o. Wiesław Łyko i o. Marek Grzelczak.

10 września br. została poświęcona kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju, w diecezji świdnickiej. Na uroczystość przybył ks. Grzegorz Kwiatkowski – wikariusz wraz z 55-osobową grupą parafian.

Reklama

11 września br. odbyła się 7. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przybyli dyrektorzy, kierownicy, pracownicy wraz z rodzinami na czele z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka, duszpasterz tej grupy zawodowej.

Pielgrzymka Leśników

Z udziałem 7 tys. osób 17 września br. odbyła się na Jasnej Górze 20. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. – Przyszedłem tu razem z leśnikami, by podziękować im za rok tej ciężkiej pracy dla dobra polskiej przyrody, dla dobra ludzi w Polsce, bo zasoby przyrodnicze mają służyć człowiekowi i rzeczywiście służą. Z kolei dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podkreślił, że jego jednostka zarządza prawie 30 proc. terytorium Polski, czyli zarządza Polską Leśną. – Batalia o narodowy charakter Lasów Państwowych pewnie nigdy się nie skończy, ale na dzień dzisiejszy Polska jest w dobrych rękach – powiedział. Przed rozpoczęciem Mszy św. Konrad Tomaszewski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył i homilię wygłosił biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński – krajowy duszpasterz leśników.

W homilii bp Lityński podkreślił, że pielgrzymka wpisała się w bolesną historię naszej ojczyzny, 17 września przypadła bowiem 77. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Zwrócił uwagę, że wielu Polaków odbywało katorgę i dramatycznie kończyło swoje życie w syberyjskich lasach.

Na zakończenie Eucharystii został odczytany list bp. Edwarda Janiaka – byłego krajowego duszpasterza leśników. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniły Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego oraz Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Prószków.

BPJG

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-09-21 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję