Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 9/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Antologia poezji "Krzyż - Drzewo kwitnące"

Dla upamiętnienia pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w sierpniu 2002 r. ukazała się antologia poezji o krzyżu, zatytułowana "Krzyż - Drzewo kwitnące" pod red. Magdaleny i Jerzego Koperskich, wydana przez Wydawnictwo "Anagram" w Warszawie. Antologię otwierają słowa Jana Pawła II: "Tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak, że dotarła już Dob-ra Nowina o zbawieniu człowieka", fragmenty homilii Ojca Świętego oraz przepiękna papieska mod-litwa do Ukrzyżowanego. Duchowym patronem antologii jest ks. prał. Zdzisław Peszkowski. Publikacja stanowi pokłosie ogólnopolskiego konkursu pt. "Krzyż - Drzewo kwitnące", na który wpłynęło ponad 3 tys. utworów poetyckich z kraju i z zagranicy. Książkę ilustrują barwne zdjęcia krzyży znajdujących się w naszych świątyniach i przydrożnych kapliczkach. W antologii znalazł się wiersz grudziądzkiego poety Zenona Zaremby, współpracującego z redakcją Głosu z Torunia. Serdecznie gratulujemy.

Dekanat Grudziądz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

44. rocznica święceń kapłańskich

18 stycznia 44. rocznicę święceń kapłańskich obchodził proboszcz parafii św. Mikołaja w Grudziądzu, ks. inf. Tadeusz Nowicki. Pełniący od prawie 26 lat funkcję proboszcza w historycznej kolegiacie Ksiądz Infułat cieszy się powszechnym uznaniem i szacunkiem. Zaskarbił sobie miano niestrudzonego inicjatora wielu poczynań gospodarczych, dążącego do przywrócenia blasku perle świątyń grudziądzkich, jaką jest wielowiekowy kościół farny. Szczególnie w ostatnich latach z inicjatywy Księdza Proboszcza wykonano ogrom znaczących prac. Niech dobry Bóg błogosławi kapłańską posługę Jubilata i każde jego dzieło, które wpisuje się w historię kolegiaty.

Zenon Zaremba

Dekanat Kurzętnik

"Kogut" - misjom

"Kogut" z Kurzętnika, czyli Uczniowski Klub Sportowy, za pośrednictwem ks. Grzegorza Tworzewskiego - proboszcza z Bobrowa przekazał kilka piłek dla dzieci z Afryki - do Kenii, Zambii i Tanzanii. Sportowcy "Koguta" chcą nieść radość zabawy dzieciom afrykańskim. Akcja dla misji w takiej formie jest już praktykowana przez uczniów od kilku lat.

Reklama

Ryszard Korzeniewski - Prezes UKS "Kogut"

Dekanaty toruńskie

Gościnne występy chóru katedralnego

19 stycznia minęła 83. rocznica wyzwolenia Gniewkowa. Władze miasta i Proboszcz parafii św. Mikołaja zaprosili na uroczystość Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses". O godz. 12.00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana z udziałem miejscowego Księdza Dziekana i duchowieństwa. Obecny był również Burmistrz i pracownicy Urzędu Miasta oraz społeczeństwo Gniewkowa. Na prośbę proboszcza ks. Tadeusza Krzymińskiego dyrygent chóru, prof. Roman Grucza, wygłosił referat pt. Polska pieśń religijna w zachowaniu tożsamości narodowej. Niektóre fragmenty tego wystąpienia były ilustrowane pieśniami w wykonaniu chóru. Mszę św. zakończyło odśpiewanie hymnu Boże, coś Polskę, po czym chór wystąpił z koncertem kolęd.
Tego samego dnia w godzinach wieczornych w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Przysieku odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe chóru. Chłopcy tradycyjnie przybyli z rodzicami. Oprócz wzajemnych życzeń i dzielenia się opłatkiem 23 chłopców, którzy śpiewają w chórze od jego założenia, tj. od 1994 r., zostało uhonorowanych Brązową Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Aktu dekoracji dokonał dyrektor artystyczny i członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, wiceprezes Oddziału Pomorskiego PZChiO, prof. Roman Grucza. W imieniu odznaczonych podziękował Łukasz Tołoczko. Uroczystość zakończyła się krótkim koncertem kolęd w wykonaniu chóru.

Józef Adamski

Opłatkowe spotkanie leśników

W gmachu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu 18 grudnia ub. r. odbyło się spotkanie wigilijne leśników regionu kujawsko-pomorskiego. Na zaproszenie dyrektora RDLP Feliksa J. Czajkowskiego uroczystości przewodniczył bp Andrzej Suski, któremu towarzyszył kapelan leśników diecezji toruńskiej - ks. Roman Cieszyński. Brać leś-ną naszego regionu reprezentowali przedstawiciele 28 nadleśnictw oraz pracownicy miejscowej dyrekcji. W słowie pasterskim bp Suski podkreślił wyjątkowy charakter świąt Bożego Narodzenia, apelując, aby atmosfera dobra, przyjaźni i wzajemnego przebaczenia zagościła w naszych sercach, w naszych rodzinach, w środowisku zawodowym, wśród wszystkich ludzi.

Reklama

TCh

Papież Jubilat

Gimnazjum nr 30 w Toruniu, pragnąc uczcić

24. rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, zorganizowało w ciągu trzech kolejnych miesięcy: październiku, listopadzie i grudniu ub. r. cykl imprez dotyczących osoby Ojca Świętego. Nauczycielki: Teresa Kępska, Lidia Rataj, Renata Sutkowska, Joanna Bylicka zorganizowały w czytelni ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Jana Pawła II, która była przeznaczona dla uczniów gimnazjum. Pod patronatem dyrekcji szkoły - Wojciecha Stopińskiego i Marii Blechacz odbyły się dwa konkursy wiedzy O osobie i działalności Papieża Jana Pawła II. Zorganizowano też wieczornicę poświęconą osobie Papieża Polaka. Imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży szkolnej, która wykazała się szeroką znajomością wiedzy dotyczącej Ojca Świętego.

Teresa Kępska

Zasłużeni w Otłoczynie

W grudniu ubiegłego roku parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie przeżywała niecodzienną uroczystość. Biskup Ordynariusz odznaczył medalem "Zasłużony dla Diecezji Toruńskiej" kilkoro wiernych z otłoczyńskiej parafii. Odznaczenia medalami w zastępstwie Księdza Biskupa dokonał ks. Adam Ceynowa - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Toruńskiej. To zaszczytne diecezjalne odznaczenie otrzymała m.in. Hanna Wódecka, która przez ponad 30 lat bezinteresownie sprawuje posługę organistowską w otłoczyńskim kościele. Angażuje się ponadto w przedsięwzięcia parafialne, takie jak organizacja i materialne wsparcie letniego wypoczynku dla ministrantów, uczestniczy także w przygotowaniu paczek żywnościowych dla rodzin najuboższych. Drugi medal otrzymał Henryk Piechowicz, sympatyk parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie, za wspieranie inicjatyw remontowych i konserwatorskich, a także za pomoc w organizacji corocznego wypoczynku dla tutejszych ministrantów. Trzeci medal przypadł zespołowi instrumentalno-wokalnemu "Claritas", działającemu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie, za ponad 10-letnią działalność nie tylko na polu parafialnym, ale przede wszystkim za bardzo aktywne zajmowanie się muzyczną oprawą uroczystości kościelnych na terenie całej diecezji toruńskiej i poza jej granicami.
Korzystając z tej niecodziennej okazji, chciałbym jako proboszcz tutejszej wspólnoty parafialnej złożyć p. Henrykowi Piechowiczowi, p. Hannie Wódeckiej i zespołowi "Claritas" - serdeczne Bóg zapłać.

Reklama

Ks. Zbigniew Walkowiak

Wkrótce

Diecezjalny Dzień Młodzieży

Rokrocznie w Niedzielę Palmową obchodzony jest Diecezjalny Dzień Młodych w naszej diecezji pod nazwą Diecezjalnego Jubileuszu Młodzieży (DJM). W tym roku przypada on 13 kwietnia. Zwracam się z serdeczną prośbą do wszystkich księży pracujących z młodzieżą i do katechetów odpowiedzialnych za grupy młodzieżowe o czynne włączenie się w organizację tego dnia - niech on będzie wielką prezentacją dobra, jakie wspólnie w sobie nosimy i tworzymy. Pod hasłem obecnego roku duszpasterskiego "Umiłować Chrystusa" można zaprezentować wiersz religijny, opowiadanie religijne, esej o dziedzictwie kulturowym, piosenkę religijną (zgłoszenie w formie kasety), przedstawienie teatralne (opis), plakat, "dobry uczynek" (opis konkretnego działania, podjętego z chrześcijańskiej miłości). Wiek twórców: młodzież gimnazjalna i starsi. Wszystkie prace i zgłoszenia proszę przesłać do 20 marca pod adresem: ks. Bogdan Kołodziejczyk, ul. Rydygiera 21, 87-100 Toruń; tel. (0-56) 659-03-48, kom. 0606-467-291 lub kolbogdan@poczta.onet.pl.

Ks. Bogdan Kołodziejczyk - Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży

Zaproszenie na koncert

W niedzielę 9 marca o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu "Muzyka dla Ciebie" - Koncert nie tylko dla Pań.
Iwona Hossa (sopran) i Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego zaprezentują utwory G. Rossiniego, G. Verdiego, G. Pucciniego, G. Bizeta, J. Straussa.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję