Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Święci w Bierach

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Korowód Wszystkich Świętych

Monika Jaworska

Najmłodsi uczestnicy Korowodu Świętych w Bierach

Najmłodsi uczestnicy Korowodu Świętych w Bierach

Tego w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bierach jeszcze nie było. Grupa dzieci przebranych za świętych najpierw modliła się na różańcu, by potem w Korowodzie Świętych przejść wokół kościoła, a na zakończenie bawić się na Balu Wszystkich Świętych.

– W ostatnią niedzielę października zaprosiliśmy dzieci do kościoła na Różaniec o godz. 15 zachęcając, by się przebrały za świętych lub aniołów. Po Różańcu wyruszyliśmy procesją Korowodu Świętych wokół naszego kościoła ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Pobłogosławiłem wszystkim, zaśpiewaliśmy pieśń i przeszliśmy do domu parafialnego na Bal Wszystkich Świętych z poczęstunkiem i różnymi atrakcjami. Dzieci np. zgadywały, kto za kogo się przebrał – mówi proboszcz parafii w Bierach ks. kan. Jan Froelich.

– Kocham Maryję i dlatego się za Nią przebrałam. W październiku przychodziłam do kościoła na Różaniec. Chciałabym naśladować Maryję – mówi jedna z uczestniczek Wiktoria Mieszczak. Za Maryję przebrała się również Ola. – Maryja była matką Jezusa, pokorną, dobrą – to mi się w Niej podoba – podkreśla Ola Kosińska. Dzieci wybrały różnych patronów, a w wyborze pomagali im rodzice. – Przebrałam się za św. Ritę. Mama podsunęła mi taki pomysł, a mnie też się podoba ta patronka – mówi Ania Mieszczak. Kuzynka Ani wcieliła się w rolę św. Weroniki. – Przebrałam się za św. Weronikę, ponieważ pomogła Panu Jezusowi, ocierając jego twarz. Chciałabym być jak św. Weronika i umieć pocieszać ludzi i pomagać im, by im było lżej – podkreśla Klaudia Mieszczak. Jej koleżanka również chciałaby pomagać: – Przebrałam się za Matkę Teresę z Kalkuty, która kochała Pana Jezusa, wierzyła w Niego i pomagała biednym ludziom. Też chcę pomagać ludziom tak jak Matka Teresa – zapewnia Klaudia Wrzoł.

W akcję zaangażowała się cała parafia z Proboszczem, katechetką, gospodynią, opiekunami służby liturgicznej, aż po rodziców i dzieci. – To była wspólna inicjatywa parafialna. Wzorem parafii z innych diecezji chcieliśmy zorganizować taki Korowód Świętych dla dzieci z naszej parafii w Bierach, i w ten sposób uczcić uroczystość Wszystkich Świętych. Chcieliśmy poprzez to też pokazać, że dzieci mogą wspaniale się bawić, przebierając się za świętych, za dobre postaci, a nie za straszydła jak w Halloween – mówi gospodyni parafialna Małgorzata Brożek. – Powiedziałam o tym pomyśle dzieciom w szkole i spotkało się to z pozytywnym odzewem: dzieci się poprzebierały, rodzice się zaangażowali. Chwała Panu Bogu za to wszystko – mówi Bożena Mieszczak – katechetka w Szkole Podstawowej im. Rudolfa Gila w Świętoszówce, do której uczęszczają dzieci z Bier. Pani Bożena również się przebrała. – Na bal przyszło 7 moich wnucząt, dlatego postanowiłam się przebrać za św. Annę – babcię Pana Jezusa – uśmiecha się Bożena Mieszczak. Dzieci cieszą się, że w taki sposób zakończyły miesiąc różańcowy, tym bardziej że podczas spotkań różańcowych zapoznawały się ze świętymi, a oprócz tego ręcznie wykonywały różańce, które wyeksponowano w kościele obok figury Matki Bożej.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poronin na Podhalu: największy Korowód Świętych przeszedł pod Giewontem

Święci, ci znani jeszcze z bardzo dawnych czasów, ale i ci "najmłodsi" przeszli w Korowodzie Świętych, których miał miejsce w niedzielę 27 października w parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie na Podhalu. Trasa korowodu wiodła na tle niezwykle pięknie widocznych Tatr.

Jak zauważył proboszcz parafii, ks. Stanisław Parzygnat, Korowód Świętych w parafii już po raz szósty wygrał z Halloween. Około 200 dzieci i młodzieży, z pomocą rodziców i sióstr zakonnych przebrało się za swojego ulubionego świętego. Listę obecności otwierał św. Józef, a kończył św. Jan Paweł II. Nie zabrakło "najnowszych Świętych", a wśród nich bł. Hanny Chrzanowskiej. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku nie zbrakło także dorosłych - przebranych za świętych, którzy nieśli relikwiarze, które posiada parafia.

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję