Reklama

Niedziela Przemyska

Chrystus Król odwiedzający rodziny

Niedziela przemyska 50/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Figura Chrystusa Króla w centrum świątyni

Figura Chrystusa Króla w centrum świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek zakończył Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Dla parafian z Przeworska, którym patronuje Chrystus Król, była to szczególna okazja do bardzo osobistego zawierzenia Zbawicielowi siebie wraz z rodziną, mieszkaniem, domem, parafią. Przez cały rok trwały modlitwy o dobre i owocne przeżycie Roku Miłosierdzia, jedną z form była półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu przed Eucharystią wieczorną oraz Wieczory Uwielbienia.

Reklama

Bezpośrednie przygotowanie do rekolekcji rozpoczęło się Nowenną do Ducha Świętego w pierwszy piątek miesiąca listopada, w której modlono się słowami litanii do Trzeciej Osoby Trójcy Świętej. Dokonano także zawierzenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Intencją tych modlitw było owocne przeżycie rekolekcji, które rozpoczęły się 13 listopada. Siewcą słowa Bożego był ks. prał. Zbigniew Suchy zachęcający słuchaczy do wydania plonu trzydziestokrotnego, a przestrzegający przed rzuceniem ziaren na „asfalt” dzisiejszej laicyzacji życia. Poniedziałek był dniem spotkania z przebaczającym Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania. Perykopa o namaszczeniu Pana Jezusa przez grzesznicę rozważana tego dnia przypominała o uznaniu swojej grzeszności. Ten, który doświadczył nieskończonego miłosierdzia Boga, wiedział już jak ma żyć. We wtorek „Uczniowie z Emaus” zachęcali do codziennego udziału w Eucharystii. Odczytany i omówiony w środę fragment Ewangelii o uzdrowieniu chorego przez Pana Jezusa przy sadzawce Siloe przygotował parafian do przyjęcia Zbawiciela w mieszkaniach i domach. Przez 3 dni po Mszy św. kapłani z ministrantami światła oraz rejonowymi wędrowali wraz z Panem Jezusem wystawionym w monstrancji, nawiedzając rodziny parafii. Prowadzona przez kapłana modlitwa rozpoczynała się od uwielbienia Boga, następnie przeproszenia za grzechy domowników. Apogeum tej modlitwy było zawierzenie rodzin Chrystusowi Królowi i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem domu – mieszkania i jego mieszkańców, które przypieczętowało królowanie Pana Jezusa w sercach parafian. W kolejnym dniu rekolekcji wierni usłyszeli wezwanie do zerwania z grzechem. Starotestamentalni wojownicy Gedeon i Judyta zachęcali do zabicia grzechu, wzywali do walki o królestwo Boże. Piątek był dniem zaślubin z Jezusem. To także prezent dla Pana – symboliczne „drewienko” – grzech (nałóg), z którym z Bożą pomocą należy zerwać, by zacząć nowe życie z Jezusem Królem. Po homilii proboszcz ks. Jan Miazga modlił się o wylanie Ducha Świętego, aby parafianie mogli stanąć w prawdzie i miłości bez lęku przed kochającym Ojcem. Aby mogli Mu oddać to wszystko, co utrudnia relację z Nim. Sobotnie wesele w Kanie Galilejskiej to wezwanie do wytrwania w wierze. Obecna na nim Matka Boża dała nam przykład zaufania Chrystusowi Królowi. To dzięki Jej wierze Boży Syn zamienił wodę w wino. W sobotni wieczór „Goście weselni” – parafianie uczestniczyli w koncercie Agaty Rymarowicz prezentującej m.in. śpiewaną poezję religijną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość Chrystusa Króla, patrona parafii, była wielkim wydarzeniem w życiu lokalnego Kościoła. Sumę odpustową koncelebrowali kapłani pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka, który po obrzędach wstępnych poświęcił ołtarz Matki Bożej wykonany przez artystów Dorotę i Józefa Powroźników. Przy figurze Matki Bożej znajdują się postacie dwóch ewangelistów, takich jak św. Jan, który jako jedyny z apostołów towarzyszył Maryi pod krzyżem Jezusa, oraz św. Łukasz – poświęcający dużo miejsca w swojej Ewangelii Maryi. W homilii Ksiądz Biskup powiedział m.in.: – Dzisiejsza uroczystość jest przyjściem Jezusa do każdego z nas, bo to On pierwszy przyszedł i ciągle przychodzi, aby spotkać się z tymi, których tak bardzo umiłował, bo oddał za nich swoje życie. I jeśli my Go przyjmiemy, to On nas będzie prowadził przez życie i nas też do pełni życia wprowadzi. Dodał również, że kiedy spotykają nas trudne doświadczenia jest Jezus, który oświeca nas, prowadzi, umacnia i dlatego jeśli poddamy się Jego panowaniu, jeśli Go obierzemy jako naszego Króla, to wtedy będziemy mieli świadomość, że idziemy właściwą drogą.

Reklama

Po Mszy św. nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu. Ksiądz Biskup, odczytując akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, zawierzył Mu Ojczyznę, parafię oraz ogłosił Jego panowanie nad naszym narodem. Uroczyste „Te Deum” przed błogosławieństwem podkreśliło doniosłość słów zawierzenia, a hymn „Nie rzucim Chryste świątyń Twych” był wyrazem królowania Chrystusa w sercach parafian i deklaracją dalszej troski o nową przepiękną świątynię. Modlitwę ubogacili parafialny chór Gloria oraz diakonia muzyczna.

* * *

Podziękowanie

Bardzo serdecznie dziękuję kapłanom posługującym w czasie rekolekcji. To dzięki nim parafianie mogli przyjąć Jezusa w swoim mieszkaniu, domu. Służyli: o. Ezechiel Lasota, o. Leon Wierzbicki, o. Ludwik Żołnierczyk, ks. Piotr Czarniecki, ks. Jan Gołąb, ks. Roman Kocaj, ks. Jakub Kruczek, ks. Zbigniew Mackiewicz, ks. Mariusz Mul, ks. Tomasz Maziarz, ks. Stanisław Mazur, ks. Paweł Pomykała, ks. Grzegorz Rogoz, ks. Mateusz Rutkowski, ks. Paweł Starostka, ks. Tomasz Walczak, ks. Rafał Wojdyła, ks. Paweł Zając. Bóg zapłać!

Ks. Jan Miazga, proboszcz

* * *

Przeworsk
Kościół pw. Chrystusa Króla, ul. Misiągiewicza 42, 37-200 Przeworsk, tel. (16) 648-40-02, www: chrystus-krol.przeworsk.pl

Proboszcz
Ks. Jan Miazga

Godziny Mszy św.
w niedziele: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 16.00, 18.00
w dni powszednie: 6.30, 18.00

2016-12-07 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz parafii

Niedziela podlaska 20/2019, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Marcin Gołębiewski

Dziesiątą rocznicę swojego istnienia obchodziła parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Ruchnie. Z tej okazji 3 maja br. bp Tadeusza Pikus celebrował Mszę św. w parafialnym kościele

Witając księdza biskupa dzieci, młodzież oraz przedstawiciele parafii dziękowali Bogu oraz miejscowemu proboszczowi ks. kan. Andrzejowi Chludzińskiemu za dzieło budowy kościoła. Ksiądz proboszcz przypomniał historię utworzenia parafii oraz budowy świątyni.
CZYTAJ DALEJ

Bp Nykiel: kapłan musi stać się nie tylko szafarzem sakramentu, ale także świadkiem Bożego miłosierdzia

2025-03-25 10:00

[ TEMATY ]

bp. Krzysztof Nykiel

Vatican News

Bp Krzysztof Nykiel

Bp Krzysztof Nykiel

Co ważne, kapłan musi stać się nie tylko szafarzem sakramentu, ale także świadkiem Bożego miłosierdzia. Jest to szczególnie ważne w kontekście takim jak Rok Święty, który zaprasza wiernych do życia nadzieją poprzez przebaczenie grzechów - mówi bp Krzysztof Nykiel w kontekście organizowanego przez Penitencjarię Apostolską XXXV Kursu dla Spowiedników. Wydarzenie odbywa się w Rzymie w dn. 24–28 marca.

Teologowie, znawcy prawa kanonicznego, bibliści, spowiednicy, którzy osobiście pełnią posługę w konfesjonale; specjaliści zajmujący się aspektami liturgicznymi oraz duszpasterskimi, to wszystko przełoży się na różnorodność podejmowanych tematów podczas kolejnych dni kursu. Jak zaznacza bp Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej wydarzenie ma pomóc „kapłanom lepiej zrozumieć serce Bożego miłosierdzia, które jest sednem sakramentu pokuty. W Roku Świętym, w którym Kościół chce podkreślić przesłanie miłosierdzia i przebaczenia, kapłani muszą być w pełni świadomi tego, jak Bóg obejmuje pokutnika, przyjmując z miłością każdą osobę, która szczerze żałuje”.
CZYTAJ DALEJ

Radio Jasna Góra ma już 30 lat

2025-03-25 11:52

[ TEMATY ]

rocznica

Radio Jasna Góra

30 lat

radiojasnagora.pl

Radio Jasna Góra ma już 30 lat

Radio Jasna Góra ma już 30 lat

Radio to fale, które nadawane przez jednych odbierają drudzy. Radio to dźwięk. Radio to ludzie. Radio odbiera się uchem, ale nadaje sercem. Dziś przypada 30. rocznica powstania Radia Jasna Góra. Na przestrzeni trzech dekad rozgłośnia szerzy kult Matki Bożej wśród tęskniących za Nią słuchaczy.

Na co dzień pracownicy Radia Jasna Góra dbają o to, by w sposób rzetelny przekazywać bieżące informacje. By ich praca przyczyniała się do szerzenia kultu Matki Bożej, nie gorszyła, wręcz przeciwnie - przyciągała ludzi do wiary. Dbają o to, by prezentowane przez nich treści nie były „kościółkowe”, ale ludzkie, bliskie człowiekowi, jednocześnie pomagające jednak słuchaczowi wzrastać duchowo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję