Reklama

Głos z Torunia

Kochać i łączyć

Biskup Andrzej Suski został odznaczony najwyższym wyróżnieniem województwa kujawsko-pomorskiego. Tytuł honorowego obywatela został uroczyście nadany 19 grudnia ub.r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu

Niedziela toruńska 1/2017, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wyróżnienie

bp Andrzej Suski

Joanna Kruczyńska

Bp Andrzej Suski dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej

Bp Andrzej Suski dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej

Rozpoczynając uroczystość, przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober przywitał zgromadzonych i odczytał uchwałę sejmiku nadającą bp. Suskiemu tytuł honorowego obywatela. W uzasadnieniu uchwały z 28 października ub.r. podkreślono, że samorząd województwa zawsze mógł liczyć na życzliwość i współpracę Księdza Biskupa w realizacji projektów służących mieszkańcom regionu. – Obdarzony jest wielkim, powszechnym szacunkiem. Zjednała go mądrość kaznodziei i pracowitość gospodarza, umiejętność dialogu i promieniująca serdeczność – czytamy w uzasadnieniu.

Honorowy obywatel

Następnie głos zabrał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który wygłosił laudację. Przedstawił w niej sylwetkę honorowego obywatela oraz jego zasługi w budowaniu społeczności lokalnej. – Uznając, że podstawą współczesnego społeczeństwa jest wspólnota lokalna, Ksiądz Biskup położył nacisk na budowę sfery służącej integracji społecznej i katolickiej formacji intelektualnej i duchowej. Biskup Andrzej – dla wielu mentor, dla wszystkich dobry gospodarz, człowiek dialogu – jest postacią cieszącą się wielkim, niepodważalnym i powszechnym szacunkiem – podkreślał marszałek Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że bp Suski zawsze wspierał integrację mieszkańców regionu poprzez budowanie społeczeństwa tolerancyjnego, które nikogo nie wyklucza.

Po wręczeniu wyróżnienia nastąpił wpis do księgi pamiątkowej oraz odsłonięcie portretu bp. Suskiego. Biskup Andrzej podkreślił, że wyróżnienie przyjmuje ze wzruszeniem i pokorą. Zaznaczył także, że składa się na nie ciężka praca i troska wielu osób. – Gdyby nie współpraca z samorządami, to niewiele by się udało zrobić. Zwłaszcza w obszarze działań społecznych. Zawsze na sercu leżały mi trzy obszary: pomoc ludziom w potrzebie, kultura – szeroko rozumiana – a także dialog społeczny – mówił bp Suski.

Reklama

Następnie honorowy obywatel odbierał życzenia i gratulacje wygłaszane m.in. przez abp. Henryka Muszyńskiego, rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzeja Tretyna oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. – Kochać ludzi i ich łączyć to treść posługi Księdza Biskupa wobec mieszkańców diecezji oraz regionu – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Benefis

Następnego dnia w Dworze Artusa odbył się benefis Księdza Biskupa z udziałem samorządowych władz województwa i miasta oraz licznych zaproszonych gości. Benefis został zorganizowany nie tylko z okazji nadania tytułu honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z okazji przypadającej w Wigilię Bożego Narodzenia 75. rocznicy urodzin i 25-letniej posługi biskupiej w diecezji toruńskiej.

Organizatorzy benefisu zabrali uczestników spotkania w niezwykłą podróż, która rozpoczęła się wręczeniem paszportu honorowego obywatela przez marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera. Ksiądz Biskup wraz ze swoimi gośćmi przeniósł się wspomnieniami do lat dziecinnych i szkolnych. Nie brakowało wielu wzruszeń i nieukrywanej radości ze spotkania po latach z kolegami ze szkolnej ławy czy seminaryjnych studiów. Wiele ciepłych i serdecznych słów padało w stronę Jubilata od kapłanów, władz samorządowych regionu, pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz duszpasterzy bratnich Kościołów. Wszystko okraszone było dobrym humorem, anegdotami z życia Księdza Biskupa, który z rozbawieniem stwierdził, że dzięki temu spotkaniu dowiedział się o sobie wielu rzeczy.

Niezwykła podróż ubogacona była muzyką w wykonaniu Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy, śpiewem chorału gregoriańskiego w wykonaniu kapłanów i diakonów diecezji toruńskiej oraz występem Zbigniewa Wodeckiego.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Suski honorowym obywatelem województwa kujawsko-pomorskiego

[ TEMATY ]

bp Andrzej Suski

Joanna Kruczyńska

Biskup toruński Andrzej Suski został odznaczony najwyższym wyróżnieniem województwa kujawsko-pomorskiego, jakim jest tytuł honorowego obywatela. Ceremonia nadania tytułu odbyła się w poniedziałek 19 grudnia, podczas uroczystej części sesji sejmiku.

W sali obrad sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zgromadzili się radni sejmiku oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Torunia. Wśród obecnych byli m.in. abp Henryk Muszyński, prymas senior, bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski, prezydent Torunia, Robert Malinowski, prezydent Grudziądza, parlamentarzyści oraz duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Nasi KSM-owicze zwiedzają Trójmiasto

2023-02-02 13:14

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ks. Marcin Bobowicz

KSM-owicze naszej diecezji początek ferii zimowych spędzili w Trójmieście. Towarzyszyli im duszpasterze – ks. Marcin Bobowicz i ks. Mariusz Słaboń.

- Ten wyjazd to taka nasza przerwa od nauki i okazja do zregenerowanie sił, a także podziękowanie za posługę – mówi Marta Dudek. – Chcemy się razem pomodlić i zintegrować, i oczywiście pozwiedzać. Byliśmy m.in. w katedrze w Oliwie, w Europejskim Centrum Solidarności, zwiedziliśmy Sopot, byliśmy również w aquaparku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję