Reklama

Głos z Torunia

Lidzbark

Mali apostołowie

Niedziela toruńska 4/2017, str. 7

[ TEMATY ]

koło misyjne

Gabriela Sikora

Kolędnicy Misyjni gotowi na trud niesienia bożonarodzeniowej radości do rodzin, ludzi samotnych i chorych

Kolędnicy Misyjni gotowi na trud niesienia bożonarodzeniowej radości do rodzin, ludzi samotnych i chorych

Członkowie Parafialnego Koła Misyjnego, którego opiekunem jest katechetka Ewa Rogozińska, oraz parafialna schola misyjna Perełki Maryi z Lidzbarka bardzo licznie uczestniczyli 6 stycznia w Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku. Przyszli na Eucharystię w strojach Kolędników Misyjnych. Jak każdego roku, dzieci przygotowały oprawę liturgiczną Mszy św., której przewodniczył proboszcz ks. kan. Marian Wiśniewski. Świątynia rozbrzmiewała śpiewem kolęd w ich wykonaniu. Na zakończenie Mszy św. nastąpiło uroczyste rozesłanie kolędników naszej parafii, podczas którego udzielone zostało specjalne błogosławieństwo na ich trud kolędowania, na gotowość niesienia bożonarodzeniowej radości do rodzin, ludzi samotnych i chorych w naszej miejscowości.

7 stycznia mali misjonarze w liczbie 29 osób, w przepięknych strojach wraz z opiekunką Ewą Rogozińską w godzinach przedpołudniowych wyruszyli na coroczną akcję Kolędników Misyjnych. Pomocą i wsparciem służyła jedna z mam, a zarazem nauczycielka Lucyna Szymańska-Rybicka. Do Koła Misyjnego oraz parafialnej scholi należą dzieci z klas II-V Szkoły Podstawowej w Lidzbarku. Najmłodszą uczestniczką jest dziewczynka z oddz. „O” z Miejskiego Przedszkola w Lidzbarku. Wśród barwnego i licznego orszaku kolędników nie zabrakło Maryi, Józefa, pastuszków, aniołów. Byli też królowie, śmierć z kosą, przekomarzające się diabełki i dzieci niosące złotą gwiazdę.

W tym roku dzieci niosły pomoc swoim rówieśnikom z Tajlandii. Przy słonecznej, ale bardzo mroźnej pogodzie myślały o swoich rówieśnikach, chorych i niedożywionych, spędzających czas na zatłoczonych ulicach miast lub w zagubionych górskich wioskach plemiennych. Projekty PDMD pozwolą mieszkańcom Półwyspu Indochińskiego i Półwyspu Malajskiego uczestniczyć w katechezie i zajęciach szkolnych. Dzieciom dopisywał humor mimo dokuczliwego mrozu. Niektóre z nich kolędowały po raz pierwszy, ale szybko otrzymały wsparcie od starszych uczestników. Docierali do mieszkańców ze śpiewem kolęd i przesłaniem misyjnym. Ludzie przyjmowali kolędników niezwykle serdecznie i z dużą życzliwością. Były także łzy wzruszenia, szczególnie wśród starszych parafian. Wszystkim, którzy otworzyli im swoje domy i serca, pozostawiali upominek: gwiazdę (wpisaną w kwiat), która jest przewodnikiem, jak być apostołem Dobrej Nowiny o narodzinach Pana Jezusa. Parafianie składali ofiary pieniężne, ale także rozmaite słodkości dla naszych wytrwałych pociech. Na zakończenie kolędowania mali misjonarze uczestniczyli w ciepłym poczęstunku przygotowanym przez jedną z rodzin, którą nawiedzili.

Składamy Bóg zapłać ofiarodawcom, rodzicom za przygotowanie pomysłowych strojów oraz dzieciom za trud kolędowania. Koło misyjne w Lidzbarku już od lat wspomaga kraje misyjne, np. sprzedając własnoręcznie wykonane karty świąteczne, w których wykonanie włączają się społeczność szkolna i rodzice.

2017-01-18 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sulechów. Charytatywne jasełka

[ TEMATY ]

koło misyjne

materiały organizatora

6 i 9 stycznia w Sulechowskim Domu Kultury Koło Misyjne działające przy parafii św. Stanisława Kostki i SP nr 3 wraz z przyjaciółmi wystawiło spektakl jasełkowy „Szczęście Józefa”.

Po przedstawieniu odbył się kiermasz, licytacje oraz loteria fantowa. Całkowity dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na leczenie chorego Bartka Najdka, mieszkańca Sulechowa. - Nasze Koło Misyjne chętnie angażuje się w pomoc potrzebującym, przede wszystkim w krajach misyjnych, głównie w Afryce, przez pewien czas też rodzinie w Aleppo. Teraz jednak okazało się, że pilna pomoc potrzebna jest tu, na miejscu. Byłam nauczycielką Bartka i znam jego sytuację – mówi Krystyna Zamolska, katechetka.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję