Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 5/2017, str. 5

Sebastian Scheiner/AP Photo/East News

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin, Jerozolima, 17 stycznia 2017 r.

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin,
Jerozolima, 17 stycznia 2017 r.

Izrael Autonomia Palestyńska

Prezydent Andrzej Duda w Ziemi Świętej

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką przebywał w dniach 17-19 stycznia br. w Ziemi Świętej. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem. Pierwszy dzień wizyty zbiegł się z XX Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce i obfitował w spotkania z różnymi środowiskami żydowskimi Izraela, począwszy od wizyty pary prezydenckiej w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Szczególnym wydarzeniem była ceremonia wręczenia odznaczenia Orderu Orła Białego byłemu przewodniczącemu Knesetu, a także ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi.

Prezydent wraz z małżonką i korpusem dyplomatycznym odwiedził także Bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie i modlił się pod Ścianą Płaczu.

Reklama

Na trasie oficjalnej wizyty prezydenta Dudy w Ziemi Świętej znalazło się Betlejem, położone na terenie Autonomii Palestyńskiej. Para prezydencka rozpoczęła wizytę od prywatnego nawiedzenia Groty Narodzenia w Bazylice Narodzenia Pańskiego i pieszo przeszła do Kaplicy Groty Mlecznej. Następnie Andrzej Duda został przyjęty przez prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa. Głównym tematem spotkania w Pałacu Prezydenckim była pomoc na rzecz budowania pokoju na Bliskim Wschodzie.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów było spotkanie w betlejemskim Home of Peace (Domu Pokoju) – sierocińcu dla palestyńskich dzieci utworzonym przez polskie siostry elżbietanki – podczas którego prezydent odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP przełożoną domu s. Szczepanę Hrehorowicz.

W ostatnim dniu wizyty prezydent Duda wziął udział w spotkaniu na temat relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego, a także spotkał się w kurii franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej z polskim duchowieństwem pracującym na tych terenach.

KAI

Włochy

Relikwie polskich franciszkanów w Rzymie

Reklama

Relikwie polskich męczenników z Pariacoto – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego zostały przywiezione 19 stycznia 2017 r. do znajdującego się na Wyspie na Tybrze kościoła św. Bartłomieja, będącego sanktuarium męczenników XX i XXI wieku. Przechowuje się tam relikwie chrześcijan z całego świata, którzy w czasach współczesnych oddali życie za Chrystusa. W sanktuarium na Wyspie znajdują się relikwie m.in. o. Maksymiliana Marii Kolbego, a także ks. Jerzego Popiełuszki.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali zabici przez komunistycznych terrorystów ze „Świetlistego Szlaku” w 1991 r. w Peru. Papież Franciszek wyniósł ich do chwały ołtarzy w 2015 r. Stali się pierwszymi błogosławionymi orędownikami w obronie przed terroryzmem.

RV

* * *

Warto przypomnieć, że Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest prawie równoległa do czasów naszej Konstytucji. Dlatego nie powinno dziwić, że kolejni prezydenci kładą rękę na Biblię i wypowiadają słowa: „Niech Bóg błogosławi Amerykę”.
Abp Wacław Depo, 20 stycznia 2016 r.

Krótko

• Papież Franciszek mianował swego najbliższego współpracownika – sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina legatem na obchody XXV Światowego Dnia Chorego. Centralne uroczystości odbędą się w Lourdes 11 lutego br. Tematem Dnia są słowa: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1, 49)”.

• Kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, został odznaczony medalem „Pro Patria”. Wyróżnienie, nadawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zostało wręczone podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

• Pakistan zagroził, że jeśli Indie go zaatakują, to jako pierwszy użyje broni jądrowej. Ostrzeżenie padło po tym, jak nowy dowódca indyjskiej armii przyznał, że istnieją tajne plany ataku na sąsiada w przypadku kryzysu.

• W Wielkiej Brytanii rozpocznie się w marcu br. procedura wyjścia z UE. Kierująca brytyjskim rządem Theresa May chce, żeby był to tzw. twardy Brexit. Wielka Brytania chce wyjść ze wspólnego rynku i unii celnej. Przeciwni temu są Szkoci.

• Brytyjczycy jeszcze przed wyjściem z UE chcą wydrenować Polskę, Litwę i Grecję z lekarzy –donosi prasa na wyspach. Zamierzają wykształconym w tych krajach medykom zaoferować bardzo atrakcyjne wynagrodzenie i pomoc w zmianie miejsca zamieszkania.

• Generał dominikanów o. Bruno Cadoré zadeklarował, że członkowie tego zakonu oddadzą swe puste klasztory do dyspozycji uchodźców. Jednym z takich miejsc jest pusty klasztor we włoskiej Pizie.

• Oxfam – międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmująca się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się, ogłosiła, że 8 najbogatszych mieszkańców Ziemi dysponuje takim majątkiem, jak połowa ludzkości.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Literacki w Kielcach.Patronuje G. Herling-Grudziński

2021-07-27 18:48

arch. UMWŚ

Festiwal Literacki w Kielcach. Patronuje Gustaw Herling-Grudziński

Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, zapowiada się jako ważne wydarzenie dla miłośników literatury w Kielcach i nie tylko. Potrwa od 2 do 5 września br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję