Reklama

Z Polski

Dzień Papieski

Idźmy naprzód z nadzieją

Hasłem XVII Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku 8 października, będą słowa „Idźmy naprzód z nadzieją”. Mają one stanowić zaproszenie i znak tego, by przez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża Polaka. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” planuje również konkurs akademicki im. bp. Jana Chrapka na najlepszą pracę magisterską i najlepszą rozprawę doktorską, inspirowaną nauczaniem Jana Pawła II.

Od 2001 r. Dzień Papieski przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest to dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w czasie którego wierni są zachęcani do zgłębiania nauczania Jana Pawła II.

Reklama

Każdego roku Dzień Papieski jest wydarzeniem nie tylko duchowym, ale również intelektualnym i kulturalnym. Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Fundacja wspiera obecnie prawie 2,3 tys. młodych ludzi.

KAI

Śp. Wiktor Węgrzyn

Zmarł komandor Międzynarodowych Rajdów Katyńskich

W wieku 77 lat zmarł w Chicago komandor Motocyklowych Rajdów Katyńskich Wiktor Węgrzyn. Był on również inicjatorem motocyklowych zlotów im. ks. ułana Zdzisława Jastrzębiec-Peszkowskiego na Jasnej Górze.

Wiktor Węgrzyn urodził się 21 lipca 1939 r. w Warszawie. Studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, był księgarzem i mechanikiem samochodowym. Pod koniec lat 60. XX wieku z powodu działalności w opozycji został zwolniony z pracy w Centrali Produktów Naftowych. W latach 70. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Prowadził tam księgarnię, zasiadał też w jury Towarzystwa Krzewienia Nadziei, które przyznawało nagrody polskim emigrantom. Na przełomie lat 2000/01 powrócił do Polski. W 2001 r. założył Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku polskich patriotów. Stowarzyszenie udziela też pomocy Polakom na Wschodzie. W 2010 r. Wiktor Węgrzyn został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej.

Red.

Przemyśl

Święto Jordanu

Reklama

Kościół greckokatolicki obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem. Związana jest ona z obrzędem poświęcenia wody, który może być sprawowany wieczorem w wigilię święta w cerkwiach.

Uroczyste nabożeństwo odbyło się 19 stycznia br. m.in. w Przemyślu, gdzie metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz przewodniczył Boskiej Liturgii w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela. Stąd wyruszyła procesja nad San, gdzie nastąpiło poświęcenie wody. W uroczystościach wzięli udział także duchowni i wierni obrządku łacińskiego.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem.

Krótko

• Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Doniesienie w tej sprawie złożyły m.in. Platforma Obywatelska i .Nowoczesna.

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej. Jedną z najważniejszych byłoby wprowadzenie zasady 2 kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

• Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

• Premier Beata Szydło w rozmowie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May zwróciła uwagę m.in. na kwestie zagwarantowania Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii praw, które już nabyli, oraz swobodnego przepływu osób po Brexicie.

• Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma już gotowy projekt ustawy likwidującej Narodowy Fundusz Zdrowia. Poinformowała o tym premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.

• „Nieznani sprawcy” zdewastowali drzwi i elewację siedziby PiS w Szczecinie. Polano je czerwoną farbą.

• Zdaniem analityków, pożegnaliśmy się z deflacją, a wróciła inflacja. Wieszczą oni, że w pierwszym półroczu 2017 r. inflacja wyniesie 2 proc. W samym styczniu ceny wzrosły o 1,8 proc.

• Emeryci w Polsce coraz bardziej się zadłużają. Według danych Krajowego Rejestru Długów, 4 lata temu długi emerytów wynosiły 730 mln zł, a w 2016 r. – już 2,8 mld zł. Zdaniem ekspertów, seniorzy zadłużają się, bo nie potrafią odmówić pomocy członkom rodziny.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

To nie jest szkoła przetrwania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 13

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

Camino

Franciszek Mróz

Buty. Stare, schodzone, ze śladami otarć. Obok: plecaki, mapy, sterty rzeczy poskładanych w piramidki. Typowy przedwyjazdowy chaos. – Które to nasze camino? – zastanawia się Marta.

Czwarte – rzuca z kuchni Jacek. – Pierwsze, Camino del Norte, było w 2016 r. Rok później – 3 tygodnie na trasie francuskiej. W 2020 r., ze względu na pandemię COVID-19 – po raz pierwszy Polska, bajeczne Beskidy...

CZYTAJ DALEJ

Proces ws. nadużyć finansowych będzie kontynuowany w październiku

2021-07-27 17:54

Monika Książek

Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się proces osób oskarżonych w aferze związanej z inwestycjami finansowymi Sekretariatu Stanu w Londynie. Pozew skierowano wobec osób duchownych i świeckich, pracowników Sekretariatu Stanu oraz wysokich rangą funkcjonariuszy ówczesnego Urzędu Informacji Finansowej, a także osób z zewnątrz, działających w świecie międzynarodowych finansów. Jest wśród także kardynał – były substytut w Sekretariacie Stanu i prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Angelo Becciu. Kolejna rozprawa odbędzie się 5 października.

Oskarżonymi przez watykańską prokuraturę są:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję