Reklama

Módlmy się za siebie nawzajem

Nabożeństwo biblijne z udziałem żydów i chrześcijan różnych wyznań, debata teologów i naukowców w Wyższym Seminarium Duchownym, refleksja i modlitwa w naznaczonych historią punktach miasta, blask menory, wieczór psalmów i wystawa o żydowsko-polskim sąsiedztwie – tak w Kielcach wyglądały ogólnopolskie obchody XX Dnia Judaizmu, który przypadał 17 stycznia 2017 r.

Niedziela Ogólnopolska 5/2017, str. 22-23

TD

Bp Rafał Markowski zapala menorę podczas nabożeństwa biblijnego w Dniu Judaizmu

Bp Rafał Markowski zapala menorę podczas nabożeństwa biblijnego w Dniu Judaizmu

Obchody trwały cały dzień – od konferencji prasowej w Urzędzie Miasta po wypełniony muzyką i słowem wieczór psalmów w Kieleckim Centrum Kultury. Na temat idei Dnia Judaizmu podczas konferencji mówili: biskup kielecki Jan Piotrowski, bp Rafał Markowski – przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego, Ruth Cohen-Dar – wiceambasador Izraela w Polsce oraz Wojciech Lubawski – prezydent Kielc.

Bp Piotrowski zwrócił uwagę, że Kielce to szczególne miasto w historii Polski, chrześcijaństwa, ale również przyjazne miejsce dla potomków Abrahama, nawet jeśli dokonywały się tu rzeczy bolesne i trudne. Bp Markowski z kolei zauważył, że przeżywanie Dnia Judaizmu zawdzięczamy przede wszystkim papieżowi św. Janowi XXIII, który po dramacie II wojny światowej postawił pytanie, jakie mają być relacje między Kościołem katolickim a wyznawcami judaizmu. – Dzień Judaizmu – pragnę podkreślić bardzo mocno – to dzień, który przeżywamy wewnątrz Kościoła, a który stanowi refleksję na temat naszych wspólnych korzeni i źródeł naszej historii – powiedział bp Markowski.

Reklama

Pod pomnikiem Menory przy al. IX Wieków Kielc spotkali się m.in.: rabin Abraham Skórka z Argentyny, bp Jan Piotrowski, bp Rafał Markowski, Ruth Cohen-Dar oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Uczczona została tam pamięć ofiar pogromu kieleckiego. Modlitwę prowadzili bp Piotrowski i rabin Yehoshua Ellis – przedstawiciel naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Po krótkim wspomnieniu zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej i po modlitwach, którym przewodniczył bp Piotrowski, uczestnicy uroczystości postawili znicze pod Murem Pamięci „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”, przed budynkiem dawnej synagogi.

Prowadzący tę część uroczystości Bogdan Białek – współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów nawiązał do treści zamieszczonej na tablicy poświęconej „Pamięci 27 tys. Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1944 w Kielcach, Treblince i innych obozach zagłady”, opowiedział też krótką historię likwidacji kieleckiego getta.

Reklama

Szczególnym gościem tego dnia był rabin Abraham Skórka – rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva i przyjaciel papieża Franciszka. Jego wykład pt. „Żydzi i chrześcijanie w nowym świecie” był głównym punktem obrad w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Zastosowane przez rabina Skórkę pojęcie „nowy świat” zostało użyte do opisania kontynentu amerykańskiego zaraz po odkryciu go przez Europejczyków pod koniec XV wieku. Echo tych przemian przyczyniło się do europejskiej rewolucji kulturowej, która doprowadziła świat do II wojny światowej, a potem do Zagłady. Ten czas rabin nazwał „zaprzeczeniem 2 tys. lat zakorzenienia wartości biblijnych w Europie”. Wskazał również na Sobór Watykański II, który zapoczątkował kształtowanie się dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. – Biskupi odłożyli na bok względy polityczne i stworzyli dokumenty najwyższej wagi – powiedział gość z Buenos Aires. Przypomniał, że mimo pojawiających się w historii przejawów wzajemnej niechęci i uprzedzeń żydzi i chrześcijanie wyznawali zawsze podobne wartości. „Kwintesencją judaizmu i chrześcijaństwa” nazwał bardzo ważne dla obu religii wezwanie do świętości życia. Wskazał na zagrożenia współczesnego świata. – Mimo wszystko trwa nadzieja, że możliwe są oczyszczenie ludzkich postaw i budowa nowego świata – podsumował rabin Skórka. Jego wykład wzbogacił panel, moderowany przez ks. dr. hab. Przemysława Kantykę, profesora KUL. Uczestniczyli w nim: bp Mieczysław Cisło, bp Rafał Markowski, Małgorzata Kordowicz – pierwsza Polka używająca tytułu rabina, rabin Yehoshua Ellis, prof. dr hab. Sławomir Żurek (KUL), Stanisław Krajewski – współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Głos zabrał także specjalny gość – prymas senior abp Henryk Muszyński. – Mamy wspólne dziedzictwo, wspólną hebrajską Biblię, z której wynikają wspólne zobowiązania – stwierdził. Wskazał na obronę życia jako największą konieczność obu religii.

Wyjątkowym punktem XX Dnia Judaizmu w Kielcach było nabożeństwo biblijne w bazylice odprawione w duchu dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu, przy zapalonej wspólnie menorze. Przewodniczył mu bp Piotrowski w asyście biskupów: bp. Markowskiego oraz bp. Cisły. Przy ołtarzu towarzyszyli im: ks. mitrat Władysław Tyszuk – proboszcz kieleckiej parafii prawosławnej i pastor Wojciech Rutkowski – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kielcach i Radomiu. W nabożeństwie uczestniczyli także ww. reprezentanci judaizmu i państwa Izrael. Obecni byli również: Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski i Wojciech Lubawski – prezydent Kielc.

– Kościół to miejsce modlitwy i dialogu, miejsce spotkania człowieka z Bogiem, gdzie dzisiaj modlimy się wspólnie – powiedział bp Piotrowski. Ks. dr Tomasz Siemieniec, biblista z kieleckiego Wyższego Seminarium Duchowego, nawiązał do słów św. Pawła z Listu do Rzymian: „Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami” (11, 2), i określił okoliczności powstania listu umownym tytułem „Czas łaski dla wspólnoty w Koryncie”. – Nasza obecność tutaj to prośba o to, abyśmy umieli otwierać się na łaskę i aby wydawała ona obfite owoce – powiedział ks. Siemieniec.

W homilii bp Cisło przypomniał, że dla chrześcijan prorok Jeremiasz ma swoje figuralne odniesienie – do Jezusa. Podkreślił także, że każde pokolenie potrzebuje „liderów – proroków apostołów”, tym bardziej że religia w dzisiejszych czasach jest „coraz mniej statyczna”. Przywołał ponadto wkład kolejnych papieży w dialog z judaizmem i stosowne dokumenty Stolicy Apostolskiej. – Jesteśmy posłani, by budować nowy świat (...) ku radości naszego wspólnego Ojca w niebie – podsumował bp Cisło.

Tegorocznym obchodom Dnia Judaizmu towarzyszył cytat z proroka Izajasza: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20, 7). Jak zapowiedział w Kielcach bp Markowski – w 2018 r. Dzień Judaizmu odbędzie się w Warszawie.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję