Reklama

Order od Papieża

Prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski został Komandorem Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, a jednocześnie zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz Kościoła – powiedział „Niedzieli” prof. Wojtczak-Szyszkowski.

Uroczystość wręczenia komandorii odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wyróżnienie wybitnemu naukowcowi wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a laudację na cześć laureata wygłosił bp Piotr Libera, ordynariusz diecezji płockiej.

Reklama

Order Świętego Grzegorza Wielkiego został ustanowiony przez Grzegorza XVI w 1831 r. Wyróżnienie to jest jednym z najważniejszych odznaczeń nadawanych osobom świeckim za zasługi dla Kościoła katolickiego. Do tej pory tytuł Komandora Orderu otrzymało jedynie 14 Polaków.

Jerzy Wojtczak-Szyszkowski jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 3 kadencje był kierownikiem Zakładu Literatur i Języków Klasycznych Instytutu Filologii Klasycznej UW. Napisał ponad 120 prac naukowych i popularnonaukowych. W swojej działalności pedagogicznej i naukowej koncentrował się – i czyni tak nadal – na promocji kultury i doktryny chrześcijańskiej. I tak np. studium filologii klasycznej poszerzył o badania nad pismami Ojców Kościoła i hagiografią polskiego średniowiecza. Owocem tego są m.in. przekłady i studia filologiczne nad życiorysami św. Kingi oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Jego teksty – tłumaczone i oryginalne – w języku łacińskim obejmują blisko 4 tys. stron. Są wśród nich prace związane z procesami beatyfikacyjnymi polskich kandydatów na ołtarze. Naukowiec był m.in. w ścisłym gronie tłumaczy procesu beatyfikacyjnego abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz błogosławionych: o. Honorata Koźmińskiego, m. Marii Karłowskiej, Sancji Szymkowiak i m. Marii Darowskiej.

Reklama

Dokonał również wielu ważnych przekładów na język polski. Przetłumaczył np. dokument związany z ustanowieniem Orderu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przez papieża Urbana VIII.

Warto przypomnieć, że 77-letni obecnie prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski przez 13 lat pełnił funkcję polskiego zwierzchnika Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Od 20 lat działa także w zatwierdzonym przez św. Jana Pawła II elitarnym Rycerstwie Jasnogórskiej Bogarodzicy.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

To nie jest szkoła przetrwania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 13

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

Camino

Franciszek Mróz

Buty. Stare, schodzone, ze śladami otarć. Obok: plecaki, mapy, sterty rzeczy poskładanych w piramidki. Typowy przedwyjazdowy chaos. – Które to nasze camino? – zastanawia się Marta.

Czwarte – rzuca z kuchni Jacek. – Pierwsze, Camino del Norte, było w 2016 r. Rok później – 3 tygodnie na trasie francuskiej. W 2020 r., ze względu na pandemię COVID-19 – po raz pierwszy Polska, bajeczne Beskidy...

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję