Reklama

Srebrne „Źródło”

Minęło 25 lat działalności wydawniczej Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”. Pierwszy numer pisma, o którym Jan Paweł II mówił: „«Źródło» umacnia wiarę, uczy historii Ojczyzny, buduje rodziny, wspomaga wychowanie młodego pokolenia”, ukazał się 5 stycznia 1992 r. „Źródło” początkowo było dostępne na terenie archidiecezji krakowskiej oraz diecezji: bielsko-żywieckiej, rzeszowskiej i sosnowieckiej, obecnie natomiast, dzięki prenumeracie, dociera do czytelników w całej Polsce. Przez 20 lat było kolportowane do polskich parafii na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Rosji i Kazachstanie, obecnie, ze względu na rosnące koszty wysyłki, darmowe rozprowadzanie tygodnika za granicą nie jest możliwe.

Misją pisma jest przekazywanie i przypominanie nauczania papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. „Źródło” jest znane przede wszystkim z publikacji dotyczących życia religijnego, katolickiej nauki społecznej, spraw małżeństwa i rodziny, a także świętości i nienaruszalności życia każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Mając świadomość, że przez wiele lat zatajano i zakłamywano najnowszą historię Polski, redakcja przeznacza miejsce na łamach tygodnika na publikacje „wypełniające” białe plamy świadomości historycznej Polaków. Ważnym działem pisma jest ten dotyczący wychowania młodego pokolenia. „Źródło” wielokrotnie upominało się o równe prawa dla katolików, podejmowało tematykę prawną i medyczną, pisało o ochronie środowiska i o gospodarce. Stałe miejsce na jego łamach mają polska kultura i sztuka.

Reklama

O srebrnym jubileuszu tygodnika i jego historii pisze na łamach numeru z datą 8 stycznia br. jego redaktor naczelny Adam Kisiel. Podkreśla, że pismo zawsze cieszyło się życzliwością krakowskich metropolitów: kard. Franciszka Macharskiego i kard. Stanisława Dziwisza. Przypomina również autorów, którzy publikowali w „Źródle”. Są to m.in: ks. Józef Guzdek (obecnie biskup polowy WP), ks. Paweł Ptasznik z Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, bp Jan Szkodoń i ks. prof. Edward Staniek oraz śp. prof. Antoni Franaszek. W „Źródle” publikują także znani obrońcy życia: dr inż. Antoni Zięba i prof. Janusz Kawecki, historyk dr Jarosław Szarek. Do autorów i publicystów pisma należą również: dr Wanda Półtawska, dr hab. Jadwiga Wronicz, Teresa Król, Bożena Weber.

Jubileuszowy numer tygodnika „Źródło” przynosi m.in. artykuł ks. inf. Ireneusza Skubisia pt. „Prawo Boże podstawą szczęśliwego życia”, w którym autor zauważa: „Oparcie w dobrej rodzinie daje człowiekowi poczucie pewności siebie, bezpieczeństwa i – mówiąc najprościej – szczęścia”. Podkreśla, że niebagatelną rolę w wychowaniu człowieka odgrywa świętowanie, i kończy artykuł apelem o odważny głos w obronie świętości dnia Pańskiego.

Małgorzata Pabis prezentuje nową, wartościową inicjatywę: Apostolat Miłosierdzia Bożego, który powstaje w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Reklama

W tekście Wojciecha Kalinowskiego czytamy o obrońcach życia, którzy wraz z rozpoczęciem prezydentury Donalda Trumpa znajdą się wśród jego bliskich współpracowników. Redakcja prezentuje również postaci św. Jana Bosko oraz św. Wojciecha, a także zamieszcza wiele aktualności z Polski i ze świata.

„Niedziela” gratuluje Zespołowi Redakcyjnemu „Źródła” jubileuszu 25-lecia. Na dalsze lata życzymy Bożego błogosławieństwa w pracy. Niech Maryja wyprasza łaski i natchnienia potrzebne do realizacji misji.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Prapremiera kantaty „Psalmy Dawidowe”

2021-07-27 18:56

mat. pras

W 2021 roku przypada jubileusz 25-lecia działalności artystycznej jedynego chóru synagogalnego w Polsce, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Od ćwierć wieku Stanisław Rybarczyk, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru wraz ze znakomitymi Śpiewakami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog, muzykę, która zamilkła. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu dyrektor Stanisław Rybarczyk zaprosił do współpracy znakomitego poznańskiego kompozytora, źródłoznawcę i muzykologa – Macieja Prochaskę, który podjął się napisania unikalnej pod wieloma względami kantaty: "12 Psalmów Dawida na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny".

Na scenie wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem wystąpią soliści: Magdalena Dynowska oraz Piotr Bunzler, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Zespół Instrumentalny w niespotykanym składzie pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Podczas koncertu usłyszymy takie instrumenty, jak: pomort, szałamaja, flet prosty, kotły, perkusja etniczna, obój historyczny, harfa, puzon oraz pozytyw. Siedmiu instrumentalistów będzie symbolicznie reprezentować świętą dla Judaizmu liczbę siedem, będąca symbolem stworzenia, kreacji i powstawania życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję