Reklama

Prymas Polski August Hlond

Na straży sumienia Narodu

Niedziela Ogólnopolska 5/2017, str. 41

Archiwum Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Czesława Sobierajskiego

Słowo wstępne do zgromadzonych na konferencji skierował abp Wiktor Skworc

Słowo wstępne do zgromadzonych na konferencji skierował abp Wiktor Skworc

W dniu 14 stycznia br. w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku miała miejsce konferencja pt. „Prymas Polski August Hlond – na straży sumienia Narodu”. Konferencja odbyła się z inicjatywy posła na Sejm RP Czesława Sobierajskiego, który uroczyście ją otworzył. Podczas powitania gości poseł Sobierajski podkreślił, że konferencja ta ma przyczynić się do przywracania pamięci o wielkim prymasie kard. Auguście Hlondzie i do poznania jego dziedzictwa i nauczania. Jednocześnie konferencja zainaugurowała rządowy program „Śląscy Bohaterowie Polski”, który ma na celu przywrócenie pamięci narodowi polskiemu o bohaterskich przywódcach ludu śląskiego i ich wielkim wkładzie w powrót Śląska do Polski. Do jednych z największych Ślązaków i Polaków należy właśnie prymas Hlond.

Reklama

Słowo wstępne skierował do zgromadzonych abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, który objął konferencję honorowym patronatem. Ksiądz Arcybiskup wyakcentował profetyzm kard. Augusta Hlonda, pierwszego biskupa katowickiego, i podkreślił jego wielkie zamiłowanie do prawdy, stawianie etyki przed polityką oraz wskazywanie na rolę sumienia.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz na temat „Aktualność myśli społecznej prymasa Augusta Hlonda dla współczesnej Polski”. Drugi referat – pt. „Kardynał August Hlond – prymas Polski, założyciel zgromadzenia dla emigracji polskiej” wygłosił ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej. Następnie prof. dr hab. Iwona Nowakowska-Kempna zaprezentowała osobowość prymasa Augusta Hlonda w referacie pt. „Duchowość – ethos pracy: przeciwieństwo czy zgodność”. Senator RP Czesław Ryszka podjął temat: „Maryjne proroctwa, czyli przeszłość i przyszłość Polski oraz świata w nauczaniu prymasa Augusta Hlonda”.

Poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski podsumował konferencję i podziękował Poczcie Polskiej za przygotowanie na tę okoliczność kart pocztowych przedstawiających sylwetki Śląskich Bohaterów Polski. Na zakończenie zwrócił się do zebranych i zachęcił ich do zostania ambasadorami wielkiej spuścizny duchowej prymasa Augusta Hlonda, która charakteryzuje się wielką miłością Boga i Ojczyzny, oraz do modlitwy o beatyfikację sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Aktywnie i po łódzku

2021-07-27 16:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Helena Lopes

W dniu dzisiejszym swoje wakacje w Stolicy Węgier rozpoczęła młodzież także z naszej Archidiecezji ze wspólnota Chemin Neuf. Do 1.08.2021 młodzi będą przebywać w Budapeszcie, gdzie przygotowany został dla nich bardzo wyjątkowy plan pobytu. W programie zarówno spotkania całej grupy jak i formacja i działanie w małych podgrupach. Młodzież mają do wyboru 5 ścieżek:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję