Reklama

Utrzymywać polskość

Jesteśmy w pięknej rodzinie słowiańskiej, a tylko politycy tworzą nam granice

Młodzi artyści z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski zostali zaproszeni do udziału w Jagiellońskich Teatraliach 2016. W ciągu 3 dni: 28-30 grudnia łodzianie mogli obejrzeć ciekawe spektakle i wysłuchać pięknych koncertów. Wystąpili m.in.: zespół Con Amore z koncertem „Z potrzeby serca...”, teatr Na Wspólnej z „Żywotem świętych osiedlowych”, teatr Dzieci Jagiełły ze sztuką pt. „Spektakl”, Grupa Taneczna JOK DANCE z występem „Taneczna podróż”, Led Show Michaliny Jaros z „Tańcem światła”, połączone zespoły z Ukrainy i Białorusi z koncertem „Wolność” oraz teatr Razem z Litwy ze spektaklem „Carpe diem”.

Duże wrażenie na widzach wywarła recytacja wiersza „Terrorysta, on patrzy” z tomu „Wielka Liczba” Wisławy Szymborskiej, laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. Utwór zaprezentowała Bożena Worono z Białorusi. Chociaż został napisany w 1976 r., jakże aktualny jest również dzisiaj.

Reklama

Teatr Razem z Litwy tworzą uczniowie Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z miejscowości Czarny Bór k. Wilna. Spektakl „Carpe diem” przygotowała nauczycielka Ewa Kupcewicz. – To przedstawienie muzyczne o współczesnej młodzieży, która chodzi ulicami miasta i zajmuje się tylko sobą, zapatrzona w telefony komórkowe. Wprowadzając 3 postacie pozytywne, których zadaniem jest nawrócić młodzież, chciałam pokazać, jak należy rozmawiać z przyjaciółmi, ale także z rodziną. Przesłaniem spektaklu jest zwrócenie uwagi na to, że życie jest krótkie i należy okazywać miłość drugiemu człowiekowi, pomagać mu w razie potrzeby – powiedziała reżyser. Przedstawienie ubogacone było polskimi piosenkami w pięknym wykonaniu uczniowskiego teatru. – Nad spektaklem pracowaliśmy prawie rok – dodała Kasia Januszkiewicz. – Chcieliśmy zaprezentować się na scenie jak najpiękniej, a choreografia wymagała dużo pracy.

Młodzi artyści spotkali się z zaproszonymi gośćmi: honorowym redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, któremu towarzyszył Mariusz Książek – dyrektor marketingu, dr. Józefem Szmichem z Delia Cosmetics, Jerzym Grzelakiem z firmy Hatrans, damami i kawalerami Zakonu św. Jerzego oraz członkami Koła „Tatarak”.

– Trzeba mieć świadomość, że Polska jest bardzo wielka, bo to nie tylko 40 mln Polaków w kraju, ale także ponad 20 mln poza granicami. Polska jest wielka, bo Polacy mieszkają na całym świecie. Polska to kraj, który nie tylko ma granice geograficzne i polityczne, Polska przede wszystkim jest budowana przez polską kulturę – powiedział ks. Skubiś. Podkreślił, że więź z Polakami zarówno na Litwie, jak i w innych krajach jest bardzo ważna. – Otrzymują oni od nas wsparcie duchowe, które Polakom za granicą jest bardzo potrzebne. A to, że przyjeżdża polska młodzież z Litwy, Ukrainy i Białorusi, świadczy o utrzymywaniu polskości.

Reklama

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” w imieniu Lidii Dudkiewicz – redaktor naczelnej tygodnika przekazał polskiemu Gimnazjum z Czarnego Boru książeczki do Pierwszej Komunii św., egzemplarze „Niedzieli” z filmem „My wszyscy z Niego” oraz kalendarze na rok 2017.

Pomysłodawcą Jagiellońskich Teatraliów na scenie Teatru Młodego Widza jest Wiesław Cyzowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły w Łodzi. Bardzo się cieszył, że spotkanie udało się zorganizować już po raz siódmy, a sala teatralna była wypełniona po brzegi.

– Główną ideą Jagiellońskich Teatraliów jest zaprezentowanie młodych artystów ze ściany wschodniej. Wszyscy jesteśmy w pięknej rodzinie słowiańskiej, a tylko politycy tworzą nam granice – powiedział dyrektor artystyczny Krzysztof Kaczmarek.

Goście, którzy przybyli na przegląd, mogli nie tylko wysłuchać wspaniałych koncertów i obejrzeć ciekawe spektakle, ale także w przerwach degustować potrawy regionalne z różnych krajów.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję