Reklama

Niedziela Małopolska

Kochają Pana Boga

Świąteczna atmosfera, kolorowe stroje, dźwięki instrumentów oraz radosny śpiew setek osób to obraz jubileuszowego X Nowohuckiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który miał miejsce 14 stycznia w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej w Krakowie-Nowej Hucie

Niedziela małopolska 5/2017, str. 4

[ TEMATY ]

konkurs

kolędowanie

Janusz Pasik

Zespół Mali Holni z ZS w Sierockiem k. Białego Dunajca

Zespół Mali Holni z ZS w Sierockiem k. Białego Dunajca

Zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do tegorocznej edycji zgłosiło się bowiem 134 wykonawców głównie z Małopolski, ale również z Podkarpacia i Śląska. W sumie przełożyło się to na ponad 450 osób śpiewających kolędy i pastorałki. Najwięcej spośród wszystkich dziesięciu edycji. – Cieszy fakt, iż z roku na rok wzrasta popularność i że zgłaszają się nowi uczestnicy – przyznaje Agnieszka Jucha, organizatorka z ramienia Fundacji nowohuckie.pl. I dodaje: – Dla mnie osobiście jest to czas, kiedy mogę zwrócić się do Boga i zbliżyć do Niego, świętując Jego narodzenie. Kolędy i pastorałki mają dla mnie charakter modlitewny i stąd celem konkursu, oprócz rywalizacji jest również budzenie w uczestnikach i widzach świadomości religijnego przeżywania tych pieśni.

O tym aspekcie wydarzenia mówi również ks. Wiesław Wilmański SAC, proboszcz pallotyńskiej parafii, podkreślając wkład i zaangażowanie parafian w realizację tego przedsięwzięcia. – Główną siłą przy organizacji konkursu są świeccy, którzy chcą to robić i widzą w tym formę ewangelizacji i wspólnej modlitwy. Przygotowanie i przeprowadzenie tak dużej imprezy o wymiarze religijnym uaktywnia ich do działania i buduje wspólnotę – dodaje.

Widoczny postęp

Reklama

Przesłuchania konkursowe trwały bez przerwy od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. W jury na przemian pracowało kilkanaście osób z krakowskiego środowiska muzycznego, a całość przedsięwzięcia obsługiwało ponad 30 wolontariuszy.

Jurorzy zaskoczeni byli wysokim poziomem artystycznym. – Duży postęp widoczny był wśród uczestników biorących udział w wydarzeniu po raz kolejny. Widać ich pracę i wysiłek, który włożyli, żeby lepiej się przygotować – mówi Lea Kjeldsen, wieloletnia jurorka konkursu. – Zależało nam na tym, żeby uczestnicy śpiewali kolędy i pastorałki, a nie współczesne piosenki świąteczne. W tym roku widać, że te pierwsze przeważały – zauważa z zadowoleniem.

Podczas występów można było rozpoznać wiele stylów muzycznych i usłyszeć ciekawe aranżacje wykonywanych pastorałek i kolęd. Były więc klasyczne kolędy, które znane są wszystkim z uroczystości wigilijnych i kościoła, pastorałki góralskie, zaśpiewane szczególnie pięknie przez najmłodszych, a także współczesne utwory mówiące o Nowonarodzonym. Widzom udzielało się zaangażowanie i szczerość wykonawców, co potęgowało przeżycia artystyczne.

Cenne trofea

Reklama

Podkreślając wysoki poziom konkursu, jurorzy przyznawali, że mieli wiele trudności w ocenie uczestników i wyborze laureatów. Ostatecznie jednak przyznali nagrody w kilku kategoriach grupowych i wiekowych. Główną nagrodę w kategorii zespołów zdobyła grupa „Above the Earth”. Najlepszym duetem okazały się siostry – Dominika i Gabriela Szyszka. W kategorii solistów powyżej lat 15 wygrała Gabriela Nawój, a w kategorii wiekowej 12-14 lat – Roksana Węgiel. Wśród wykonawców w kategorii 10-11 lat zwycięzcą została Maja Łaś, a wśród najmłodszych do lat 9 Klara Smoła. W sumie nagrodzonych i wyróżnionych zostało 40 wykonawców.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwe i cieszymy się z głównej nagrody. Nie spodziewałyśmy się, że wygramy, ponieważ jako duet występowałyśmy po raz pierwszy. Do tej pory każda z nas śpiewała osobno. Bycie laureatem to bardzo miłe uczucie – mówi z radością Dominika Szyszka. Natomiast jej siostra Gabriela dodaje, że kolędy są im bardzo bliskie, a śpiewanie ich jest bardzo ważne, ponieważ są one elementem polskiej i religijnej tradycji. – Chcemy w ten sposób ją kultywować i przekazywać innym. Dostaliśmy je od naszych rodziców, którzy nauczyli nas również modlić się kolędami. Są one szczególną formą modlitwy. Nie wyobrażamy sobie świąt bez kolęd i pastorałek – zapewnia laureatka.

Z kolei 12-letnia Roksana Węgiel z Jasła uwielbia śpiewanie. Specjalizuje się w wielu gatunkach muzycznych. Zdobyła liczne nagrody na przeglądach i festiwalach, ale najbardziej ceni sobie te trofea, które osiągnęła na konkursach religijnych. Bo, jak zaświadcza, kocha Pana Boga.

Więcej zdjęć na stronie www.niedziela.pl w zakładce „Niedziela Małopolska”

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świąteczne kolędowanie

Niedziela częstochowska 1/2015, str. 2

[ TEMATY ]

kolędowanie

Anna Buda

Wiktoria Kitala (nagrodzona za 1. miejsce w kategorii najpiękniejsza ozdoba choinkowa) z rodzicami

Wiktoria Kitala (nagrodzona za 1. miejsce w kategorii
najpiękniejsza ozdoba choinkowa) z rodzicami

Popołudnie, godz.16.30. Środek tygodnia. Wydawałoby się, że szkoły o tej porze są pozamykane, a dzieci już dawno są w swoich domach. Jednak to tylko złudzenie, bo jest jedna, wyjątkowa – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie – która tętni życiem i zaprasza do włączenia się w świąteczne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica ŚDM w Krakowie: Drogowskazy papieża Franciszka dla młodych

2021-07-27 11:34

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

papież Franciszek

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2, 5 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek. Układa się ono w 10 przejrzystych drogowskazów.

1. Dzięki wam świat może być lepszy!

CZYTAJ DALEJ

Proces ws. nadużyć finansowych będzie kontynuowany w październiku

2021-07-27 17:54

Monika Książek

Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się proces osób oskarżonych w aferze związanej z inwestycjami finansowymi Sekretariatu Stanu w Londynie. Pozew skierowano wobec osób duchownych i świeckich, pracowników Sekretariatu Stanu oraz wysokich rangą funkcjonariuszy ówczesnego Urzędu Informacji Finansowej, a także osób z zewnątrz, działających w świecie międzynarodowych finansów. Jest wśród także kardynał – były substytut w Sekretariacie Stanu i prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Angelo Becciu. Kolejna rozprawa odbędzie się 5 października.

Oskarżonymi przez watykańską prokuraturę są:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję