Reklama

Niedziela Sandomierska

Radosny śpiew najmłodszych

Niedziela sandomierska 5/2017, str. 6

[ TEMATY ]

kolędowanie

Ks. Adam Stachowicz

Już po raz czwarty dyrekcje sandomierskich placówek: Przedszkola nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 2 oraz parafia św. Józefa w Sandomierzu organizują wspólne kolędowanie najmłodszych mieszkańców miasta. 20 stycznia w kościele św. Józefa na Dziecięcym Przeglądzie Polskich Kolęd i Pastorałek zgromadziło się ok. 180 młodych artystów z siedmiu przedszkoli w mieście oraz 4 szkół podstawowych. – Impreza integruje środowisko szkół podstawowych oraz przedszkoli i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców oraz dziadków małych artystów. W przeglądzie uczestniczą dzieci od 5 do 7 lat. Przygotowanie tego wydarzenia wymaga zaangażowania nie tylko ze strony szkół, przedszkoli i parafii, ale przede wszystkim samych dzieci i ich rodzin. Aby mali kolędnicy prezentowali się na scenie odpowiednio do wykonywanych przez siebie kolęd i pastorałek, rodzice i dziadkowie przygotowują dla nich wspaniałe stroje i rekwizyty. Mali artyści w kostiumach pastuszków, aniołków z prawdziwym zaangażowaniem wykonują przygotowany repertuar. Dawne kolędy i współczesne pastorałki nabierają w ich interpretacji szczególnej mocy i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Wspólne kolędowanie kilku pokoleń jest także doskonałą formą kultywowania tradycji bożonarodzeniowych, upowszechnia znajomość polskich kolęd i pastorałek wśród najmłodszych, jednocześnie kształtuje u dzieci umiejętności sceniczne i rozwija talenty muzyczne – mówi współorganizator przeglądu Elżbieta Sobolewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Reklama

Świątynię szczelnie wypełnili rodzice wykonawców i mieszkańcy miasta. Licznie obecni byli dziadkowie i babcie maluchów, jako że przegląd organizowany jest w przeddzień ich święta. Przybyli także przedstawiciele władz miejskich i edukacyjnych. Wszystkich zebranych powitał gospodarz miejsca, ks. Jerzy Dąbek. Organizatorzy zadbali o to, aby wykonywane utwory nie powtarzały się. Uczestnicząca w śpiewaniu Amelka Tarkowska z Przedszkola nr 3 mówiła: – Bardzo lubię śpiewać kolędy. W tym roku drugi raz występowałem z moją grupą „Słoneczka”. Śpiewaliśmy kolędę „Z narodzenia Pana”. Przygotowywała nas pani Ania i włożyła w to wiele serca. Kolędy to radosne piosenki o narodzeniu Pana Jezusa, więc je chętnie śpiewam. Bardzo mi się podobał przegląd: zobaczyłam dużo dzieci, które podobnie jak ja, radośnie śpiewają – mówi z zapałem sześcioletnia uczestniczka. – Cieszymy się, że uczestniczyliśmy w przeglądzie, bo wspólne kolędowanie bardzo jednoczy wszystkich. Byliśmy zadziwieni taką ilością uczestników, którzy w pięknych strojach z wielkim zaangażowaniem prezentowali przygotowane przez siebie utwory. Dzieci z naszej szkoły z klasy I wspólnie wybrały ulubioną pastorałkę i bardzo były podekscytowane, że mogą ją zaprezentować tak szerokiej publiczności – zaznacza Elżbieta Trębacz, nauczyciel katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Dla wszystkich uczestników przewidziane były nagrody i dyplomy. Dziecięcy Przegląd Kolęd i Pastorałek objęty został honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Sandomierza oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hej, kolęda w Urszu

– Kolędowanie w liceum jest już tradycją, ale w tym roku nie tylko zaprosiliśmy rodziców, by przyszli, poprosiliśmy też, aby przynieśli instrumenty, na których lubią grać – mówi Robert Ruszczak, nauczyciel muzyki i pedagog w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek, nazywanym przez uczniów „Urszu”.

Zaczęli Mszą św. w szkolnym kościele, którą odprawił ks. Kacper Radzki, a potem popłynęły kolędy i bożonarodzeniowe szlagiery, nie tylko po polsku. Uczniowie występowali w galowych strojach szkolnych; marynarskie kołnierze dumnie prezentowały się na uczniowskich ramionach, a szkolna scena wypełniła się instrumentami, które robiły wielkie wrażenie na słuchaczach. Gdy okazało się, że harfa czy wiolonczela nie są tylko dekoracją, a wśród uczniów są prawdziwi muzycy – zabrzmiały głośne oklaski.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-27 17:32

youtube.com

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali dziś apel do mieszkańców miasta, zachęcający do udziału w organizowanych wydarzeniach - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.

"W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję