Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileuszowo, koncertowo, z nagrodami

12 stycznia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Będzinie odbył się Koncert Noworoczny, który zainaugurował obchody 115-lecia najstarszej będzińskiej szkoły średniej

Niedziela sosnowiecka 5/2017, str. 5

[ TEMATY ]

koncert

Leszek Szymczyk

Podczas koncertu królowały tradycyjne kolędy i znane utwory muzyki rozrywkowej. Wszyscy wysłuchali niepowtarzalnych, subtelnych oraz pełnych ekspresji utworów muzycznych, które zachwyciły odbiorców. Konwencja koncertu odnosiła się do tradycji kolędowania i karnawału.

Reklama

Wśród występujących byli uczniowie, absolwenci i przyjaciele I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie. Koncert rozpoczął występ chóru z parafii Świętej Trójcy w Będzinie pod kierunkiem ks. Pawła Rozpiątkowskiego. Swą obecnością zaszczycili widzów goście. W imieniu senatora RP Arkadiusza Grabowskiego na uroczystość przybyła Ewa Fendrych. Byli także obecni członkowie Zarządu Powiatu, Radosław Baran i Włodzimierz Trzcionka, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Roman Goczoł oraz dyrektorzy szkół powiatu. Podczas uroczystości prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO im. M. Kopernika w Będzinie Grzegorz Paszta wręczył statuetkę i nadał tytuł „Przyjaciela Szkoły” radnej powiatowej Katarzynie Maciejewskiej – za zaangażowanie, otwartość i wrażliwość na potrzeby I LO.

„Przyjaciel Szkoły” dla pani Katarzyny

Pani Katarzyna jest absolwentką tej szkoły. Od wielu lat wspiera Liceum, m.in. promując w mediach zdolnych uczniów szkoły. W 2012 r. była jedną z fundatorek tablicy „Pokonanym, ale nie zwyciężonym” – nauczycielom i absolwentom, którzy zostali zamordowani w Katyniu i Charkowie w 1940 r. Jej pierwsza interpelacja, jaką złożyła jako radna powiatu będzińskiego 9 stycznia 2015 r. dotyczyła generalnego remontu sali gimnastycznej w I LO w Będzinie. W tym samym dniu złożyła pierwsze zapytanie w sprawie budowy boisk sportowych przy I LO im. Kopernika. – To bardzo miły gest ze strony Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, że przyznali mi tytuł „Przyjaciel Szkoły”. Jako absolwentka tego liceum czuję się zobligowana, by wspierać go. Cieszę się, że liceum, w którym przez cztery lata uczyłam się, jest nadal bardzo dobrą szkołą, ma mnóstwo uczniów, a ich wspaniałe wyniki sprawiają, że szkoła zajmuje wysokie miejsce w rankingu najlepszych szkół średnich w powiecie i Polsce. Dziękuję Zarządowi Powiatu Będzińskiego, że pozytywnie odpowiedział na moje interpelacje i prośby dotyczące przekazania środków finansowych na remont sali gimnastycznej, która w poprzedniej kadencji została zniszczona na skutek awarii. Jest to piękny prezent urodzinowy, gdyż w tym roku szkoła obchodzi jubileusz 115-lecia istnienia – mówi nagrodzona tytułem „Przyjaciel Szkoły” radna Katarzyna Maciejewska.

W Koperniku artystycznie

Program artystyczny przygotowała Beata Będkowska-Czapla, polonistka Liceum, która w wolnym czasie śpiewa w Chórze Vox Cordis istniejącym przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. Na scenie zaprezentowali się niezwykle uzdolnieni uczniowie „Kopernika”: Karolina Borowska – pianino, Zbigniew Wójcik – akordeon, Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika, Paulina Biernacka – śpiew, Daria Olesińska – śpiew, Wiktoria Rozmus – śpiew, Nikola Krakowiecka – śpiew, Paulina Słowińska – śpiew, Karolina Jaszczykowska – śpiew, Wiktoria Merta, Klaudia Kubik – taniec współczesny, Adam i Marta Gryczka – para taneczna (walc wiedeński).

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia Polska - literatura, muzyka, obraz

Wydarzenie to skorelowane jest na kultywowanie tradycji i najwybitniejszych osiągnięć dziedzictwa polskiej wolności celebrujące stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Tak zapowiadane jest widowisko Biblia Polska, którego premiera już 9 października.

Koncert Biblia Polska odbędzie się w Nowym Targu 9 października o godz. 12.00 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury. Godzina nie jest przypadkowa. Widowisko ma wymiar edukacyjny i dlatego organizatorzy zadbali, aby na widowni dominowali uczniowie nowotarskich szkół.Nazwa projektu pochodzi od tytułu wiersza Kazimierza Wierzyńskiego. Jest to projekt koncertu, mającego być prezentacją dorobku literackiego naszych wieszczów, sięgnięciem do głębokich źródeł literackich polskiego patriotyzmu, będących inspiracją dla pokoleń Polaków walczących o Niepodległą – dość wspomnieć Józefa Piłsudskiego, którego fascynacja twórczością Juliusza Słowackiego jest powszechnie znana; inny wielki Polak, Jan Paweł II również niezwykle cenił tego poetę, obok Cypriana Kamila Norwida, którego „Promethidiona” nosił w kieszeni w krakowskim okresie swojego życia.

CZYTAJ DALEJ

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję