Reklama

Polska

Kolędowe Betlejem w Szczecinie

Okres Bożego Narodzenia nacechowany jest uwielbieniem za Wcielenie Syna Bożego. W naszej polskiej tradycji czynimy to w szczególny sposób poprzez śpiew lirycznych, pełnych głębokiej teologicznej treści kolęd, wiekowych pastorałek czy także licznych pieśni świątecznych nawiązujących do betlejemskiego cudu „cichej, świętej nocy”, kiedy to Słowo stało się Ciałem. Niemal we wszystkich parafiach organizowane są jasełka bożonarodzeniowe oraz koncerty kolędowe czy przeglądy pieśni bożonarodzeniowych. Niezwykłego jednak znaczenia nabrał koncert „Betlejem w Szczecinie”, który odbył się w piątek 13 stycznia w Hali Widowiskowo-Sportowej Azoty Arena w Szczecinie.

Szczeciński koncert był jednym z dwunastu przystanków, które miały miejsce w dużych polskich miastach i w największych halach koncertowych. Hala Azoty wypełniła się w całości delegacjami ze wszystkich zakątków archidiecezji. Przybyli zarówno młodzi, jak i starsi, księża i siostry zakonne, członkowie licznych grup ewangelizujących śpiewem i parafianie, dla których muzyka i perfekcyjny wokal jest częścią modlitwy. Podczas całej trasy koncertowej Betlejem w Polsce 2016/2017 stworzona została wielka wspólnota wiary i klimatu międzyludzkiej bliskości. Zbudowała go muzyka na najwyższym światowym poziomie i wspólne śpiewanie.

Reklama

Podczas blisko 2-godzinnego koncertu zaśpiewano ponad 30 kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmiały w nowych i oryginalnych aranżacjach. Wykonawcami byli znani polscy wokaliści chrześcijańscy: TGD, Natalia Niemen, Marika, Kuba Badach, Piotr Cugowski oraz Mate.O. Dzięki telebimom ponad 4-tysięczna rzesza uczestników koncertu bardzo spontanicznie włączała się w śpiew także kolejnych mało znanych powszechnie zwrotek kolęd. Po pierwszej części koncertu wszystkim zgromadzonym słowo pozdrowienia i refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia przekazał bp prof. Henryk Wejman. Medytacja ta została przyjęta w wielkim skupieniu i pobudziła do przemyśleń nad wymową przyjścia na świat Syna Bożego. Wzruszającym dopełnieniem tej chwili była modlitwa poświęcenia opłatków i moment wzajemnego podzielenia się nim z tymi, którzy przybyli na koncert.

Ks. Darek Siek SDB, który przybył z dużą grupą swych wiernych z Bań, mówi: „Wytworzyła się niepowtarzalna atmosfera jedności i bliskości serc poparta wzajemną otwartością i chęcią dzielenia się nawzajem życzliwością i dobrocią”.

Dalsza część koncertu to już nade wszystko wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, które jeszcze bardziej scaliło uczestników w jedną rodzinę. Ukoronowaniem tych podniosłych duchowych przeżyć była modlitwa uwielbienia, którą animował prowadzący koncert Marek Zając. Warto również dodać, że cały dochód z koncertu został przekazany na dożywianie osób potrzebujących pomocy w ramach akcji „Głodnych nakarmić”.

Kolędowe widowisko choć przepiękne w wizualnej formie było nade wszystko jedną wielką modlitwą dziękczynienia. Ukazało bogactwo kolęd z różnych stron świata oraz siłę ducha tych, którzy w betlejemskiej tajemnicy odczytali prawdziwy sens wiary.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiewajmy i grajmy Dzieciątku Małemu

[ TEMATY ]

koncert

Janina Chyra

W niedzielę 28 stycznia br. w kościele pw. Świętej Rodziny w Pankach odbył się V Rodzinny Koncert Kolęd. Rodzinne śpiewanie kolęd stało się już wspaniałą tradycją w naszym kościele. Kolędy to nasz wielki skarb, znamy i śpiewamy ich dużo.

W zimowy wieczór, gdy za oknami biało, w kościele błyszczą światła choinek, rozbrzmiewają kolędy i rozgrzewają serca zgromadzonych parafian. Scenariusz koncertu opracowała p. Beata Krawczyk, oprawę muzyczną i oświetlenie przygotował p. Mariusz Matyja. Koncert prowadziły Oliwia Bujak, Julia Pisarek, Kinga Gruca, Patrycja Gruca- każdy z utworów został zapowiedziany, każdy z wykonawców przedstawiony słuchaczom. Słuchaliśmy kolęd i pastorałek, tych znanych i popularnych oraz nowych - rzadziej śpiewanych, pięknie wykonanych przez dzieci, młodzież oraz zespoły rodzinne.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Literacki w Kielcach.Patronuje G. Herling-Grudziński

2021-07-27 18:48

arch. UMWŚ

Festiwal Literacki w Kielcach. Patronuje Gustaw Herling-Grudziński

Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, zapowiada się jako ważne wydarzenie dla miłośników literatury w Kielcach i nie tylko. Potrwa od 2 do 5 września br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję