Reklama

Niedziela Wrocławska

Prawdziwa Ewangelia Życia

Dzień Życia Konsekrowanego to doskonała okazja, by pokazać jak wiele dobra robią w naszej archidiecezji zgromadzenia zakonne. Dobra, o którym często nie słyszymy, a które dosłownie przemienia ludzkie życie. Doskonałym przykładem takiej działalności są Siostry Boromeuszki i prowadzona przez nie Fundacja Evangelium Vitae

Niedziela wrocławska 5/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Ewangelia

Wizualizacja szpitala i szkoły

Wizualizacja szpitala i szkoły

Fundacja Evangelium Vitae już ponad 10 lat troszczy się o życie od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Siostry Boromeuszki, które założyły Fundację, opiekują się wrocławskim Oknem Życia, w dwu z wyremontowanych budynków odzyskanego w 2002 r. zrujnowanego szpitala przy ul. Rydygiera prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla osób starszych. Dla małżeństw i rodzin przeżywających trudności siostry prowadzą Poradnię Rodzinną. Dla małżonków oczekujących narodzin dziecka bardzo dobrą Szkołę rodzenia, Poradnię laktacyjną, dla mam i maluchów specjalne warsztaty, dla rodzin borykających się z trudnościami finansowymi „Bank niemowlaka”, dzięki któremu dziecko może otrzymać wyprawkę: wózek, łóżeczko, ubranka. Fundacja wspiera także małżonków po stracie dziecka – działa dla nich grupa wsparcia „Po stracie”. Boromeuszki przyczyniły się do powstania pomnika dzieci martwo urodzonych, co kwartał organizują godny pochówek dzieci poronionych, których rodzice ze szpitali wrocławskich nie odbierają. Siostry współtworzą także hospicjum perinatalne.

Mały cud

Przez lata na Dolnym Śląsku brakowało pomocy małżeństwom dotkniętym problemem niepłodności. Dzięki Fundacji we Wrocławiu powstał Specjalistyczny Ośrodek Odpowiedzialnego Rodzicielstwa i Centrum Troski o Płodność, a w nim gabinet ginekologiczny, gdzie dzięki naprotechnologii skutecznie leczą się pary niepłodne. – Warto podkreślić, że skuteczność naprotechnologii jest dużo wyższa niż in vitro. Małżonkowie dają życie w sposób naturalny, „podreperowany” jest tylko element ludzki – wyjaśnia s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evangelium Vitae.

Reklama

– Jesteśmy bardzo wdzięczni siostrom za ten ośrodek naprotechnologii we Wrocławiu – mówią Ola i Marek, szczęśliwi rodzice ośmiomiesięcznego Ignasia. – Wiele lat bezskutecznie staraliśmy się o dziecko, na in vitro chrześcijanin w żadnym wypadku nie może się zgodzić. Dzięki Fundacji trafiliśmy na dobrych instruktorów modelu Creightona, na właściwego lekarza i po siedmiu latach doczekaliśmy się naszego „małego cudu” – podkreślają z dumą.

Szkoła pw. Miłosierdzia Bożego

Ale największym marzeniem Sióstr Boromeuszek jest utworzenie Wyższej Szkoły Medycznej pw. Miłosierdzia Bożego i powstanie Szpitala Położniczo-Ginekologicznego, funkcjonujących w duchu nauczania Jana Pawła II. – Na początku głównym celem Fundacji było utworzenie Szkoły Medycznej pw. Miłosierdzia Bożego i Szpitala Ginekologiczno-Położniczego, który byłby równocześnie miejscem narodzin, ale także miejscem praktyk dla uczących się położnictwa. Gdy po latach odzyskałyśmy zrujnowane budynki szpitala przy ul. Rydygiera, zapragnęłyśmy przywrócić w nim pierwotną działalność, by jak dawniej służyć ludziom chorym i potrzebującym – opowiada s. Ewa.

Dzieło to jednak wymaga wielkich nakładów finansowych, siostry już od 10 lat szukają sponsorów, składają projekty i aplikują o granty w różnych konkursach. – Dwa duże projekty inwestycyjne są obecnie na etapie oceny. Czy dostaniemy unijną dotację i wreszcie będziemy mogły ruszyć z budową szkoły i szpitala, dowiemy się na przełomie lutego i marca – tłumaczy s. Ewa.

Reklama

Na powstanie szansę ma Campus Evangelium Vitae, z częścią szkolną i szpitalną. – Chcemy, aby w budynku przy ulicy Pomorskiej powstała jednostka badawczo-rozwojowa z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, by oprócz oddziału położniczego można tam było także leczyć niepłodność. To wpisywałoby się w to, co już od lat robimy w naszym odzyskanym szpitalu – opowiada prezes Fundacji.

Siostry chcą kształcić charyzmatyczny personel, z duchem i sercem – przyszłe położne uczyć się będą praktyki w szpitalu, teorii w szkole. W planach jest także m.in. stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, dzięki któremu np. młodzi naukowcy i młode mamy będą miały szansę na start zawodowy.

Razem możemy więcej

Każdy z nas może pomóc Siostrom Boromeuszkom w budowie szpitala i szkoły, w budowie Żywego Pomnika Jana Pawła II. Najprościej można to zrobić przekazując na rzecz Fundacji Evangelium Vitae 1% podatku: KRS 0000259108. Wszelkie ofiary można także wpłacać na konto Fundacji: 59 2490 0005 0000 4500 2822 9323. – Te pieniądza będą służyły życiu – podkreśla s. Ewa Jędrzejak. – Często darowizny pochodzą od tych, którzy sami niewiele mają, ale i tym chcą się podzielić. I to jest prawdziwe bogactwo Kościoła. Dzięki takim ludziom powstają wielkie dzieła.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najemnik i pasterz

Ewangelia wg św. Jana ukazuje w sposób wyraźny Jezusa jako dobrego Pasterza. Ale już u synoptyków można spotkać zarys tego tematu. Od chwili narodzin Jezus jest przedstawiany jako pasterz, zgodnie z zapowiedzią proroka: Betlejem, miasto Dawida, będzie miejscem Jego narodzin: „z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela” (Mt 2, 6).

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-27 17:32

youtube.com

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali dziś apel do mieszkańców miasta, zachęcający do udziału w organizowanych wydarzeniach - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.

"W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję