Opus Dei
Ks. Fernando Ocáriz Braña nowym prałatem
Kongres wyborczy Opus Dei wybrał na swojego nowego prałata ks. Fernando Ocáriza Brañę, dotychczasowego wikariusza pomocniczego. Papież Franciszek zatwierdził ten wybór. Ks. Fernando Ocáriz Braña został trzecim następcą św. Josemaríi Escrivy de Balaguera na czele prałatury personalnej. Kongres wyborczy Opus Dei został zwołany w związku z nagłą śmiercią bp. Javiera Echevarríi Rodrígueza (12 grudnia 2016 r.). Nowy prałat potwierdził na stanowisku wikariusza generalnego Opus Dei ks. Mariano Fazio, Argentyńczyka, który będzie jego głównym współpracownikiem w zarządzaniu prałaturą.
Ks. Fernando Ocáriz Braña przez ostatnie 22 lata towarzyszył poprzedniemu prałatowi bp. Javierowi Echevarríi w jego wizytach duszpasterskich w ponad 70 krajach. W latach 60. ubiegłego wieku, jako student teologii, mieszkał w Rzymie ze św. Josemaríą Escrivą de Balaguerem, założycielem Opus Dei. Od młodości lubi tenis, w który grywa do tej pory.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
KAI
USA
Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zatrzymuje falę aborcji
Reklama
Podpisanie rozporządzenia zakazującego finansowania działalności proaborcyjnych organizacji pozarządowych działających poza granicami USA było jedną z pierwszych decyzji prezydenta Donalda Trumpa. Przywraca to wprowadzony przez Ronalda Reagana w 1984 r. zakaz finansowania z amerykańskiego budżetu działalności organizacji pozarządowych związanych z wykonywaniem lub propagowaniem aborcji w innych krajach. Z budżetu Stanów Zjednoczonych przez lata miliardy dolarów płynęły na konta aborcyjnych koncernów, takich jak Planned Parenthood czy Marie Stopes. Średnio organizacje propagujące aborcję otrzymywały od USA od 400 do 600 mln dol. rocznie.
Red.
Hiszpania
Za 50 mln euro Real Madryt usuwa krzyż z herbu
Słynny Real Madryt ma zarobić 50 mln euro na usunięciu krzyża wieńczącego herb klubu na jego produktach sprzedawanych w 6 arabskich krajach. Decyzja oficjalnie motywowana jest szacunkiem dla „wrażliwości kulturowej” mieszkańców państw położonych nad Zatoką Perską. Stanie się tak na mocy porozumienia zawartego na 5 lat przez Real Madryt z Marką – firmą dystrybucyjną ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sprzedaż produktów klubowych rozpocznie się w marcu br. w: ZEA, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Kuwejcie, Bahrajnie i Omanie. Real Madryt już w 2012 r. usunął krzyż ze swego herbu, gdy budowano Real Madrid Resort Island w ZEA, oraz w 2014 r., w ramach porozumienia z partnerem handlowym – Bankiem Narodowym w Abu Zabi. Wywołało to wówczas protesty zarówno członków, jak i kibiców hiszpańskiego klubu.
KAI
* * *
Kościół, idąc za Chrystusem, naucza prawdy, która nie zawsze jest zgodna z opinią większości. Słucha on głosu sumienia, a nie siły, i w ten sposób broni ubogich i pogardzanych.
Jan Paweł II
Krótko
• Prezydent Donald Trump podtrzymuje wolę budowy muru między USA i Meksykiem. Chce, aby koszty pokrył Meksyk – z nadwyżki, którą ma w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. W związku z tym prezydent Meksyku odwołał planowaną wizytę w USA.
Reklama
• Nie udało się doprowadzić do podpisania porozumienia między stronami syryjskiego konfliktu: prezydentem Baszarem al-Asadem i umiarkowaną opozycją. Spotkaniu, które odbyło się w kazaskiej Astanie, patronowały Rosja, Turcja i Iran.
• Ulicami Waszyngtonu przeszedł 27 stycznia br. kolejny krajowy Marsz dla Życia. Jak co roku znaczną część uczestników marszu stanowili katolicy. Począwszy od 1974 r., marsz odbywa się zawsze 22 stycznia, w rocznicę zalegalizowania przez amerykański Sąd Najwyższy aborcji. W tym roku ze względu na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa datę przesunięto. Hasłem tegorocznego marszu były słowa: „Potęga jednego”.
• Izrael będzie budował kolejne domy na okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu. Zapowiedź ma związek z objęciem prezydentury przez Donalda Trumpa. Budowa osiedli zagraża powstaniu państwa palestyńskiego.
• Papież Franciszek przesłał list do więźniów z włoskiego zakładu karnego „Due Palazzi” w Padwie. „Przede wszystkim jesteście ludźmi, a dopiero potem więźniami. Nie pozwólcie obić waszych serc pancerzem braku nadziei na lepszą przyszłość” – napisał.
• Ugrupowania hiszpańskiego Senatu, reprezentujące lewicę i nurt liberalny, zgłosiły wniosek o usunięcie symboli religijnych z izby parlamentu i zaapelowały o wprowadzenie zakazu wzywania imienia Boga w czasie przysięgi.
• Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że do ostatecznej decyzji o Brexicie potrzebna jest jeszcze zgoda brytyjskiego parlamentu. Może to nieco opóźnić wyjście Wielkiej Brytanii z UE.