Reklama

Niedziela Częstochowska

Praszka: rozpoczęła się Nowenna Miesięcy przed koronacją obrazu

[ TEMATY ]

koronacja

Ks. Mariusz Frukacz

„Maryja jest najlepszą wychowawczynią dróg ku Chrystusowi” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 6 grudnia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce na rozpoczęcie Nowenny Miesięcy przed koronacją obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali członkowie Komitetu ds. przygotowania uroczystości koronacji koronami papieskimi wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, na czele z jego przewodniczącym ks. prał. Teofilem Siudym i kustoszem sanktuarium ks. prał. Stanisławem Gasińskim.

W Mszy św. i Nowennie uczestniczyli m. in. kanonicy Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Krakowa, Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej w Praszce, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz m. in. z parafii dekanatu praszkowskiego. Liturgię ubogaciły orkiestra z Dzietrzkowic i chór z Wielunia.

W homilii abp Depo podkreślił jak „przedziwna jest mądrość wychowawcza Kościoła”.

- Trzeba się zdumieć, że w czasie Adwentu, kiedy przygotowujemy się poprzez modlitwę, refleksję do tajemnicy narodzin Zbawiciela, Kościół na tym miejscu podprowadza nas już pod krzyż - mówił abp Depo, i dodał, że „jednak w tym wyraża się mądrość. Jak mawiał św. Jan Paweł II, że kto się wybiera w drogę, musi znać cel, który chce osiągnąć, musi mieć świadomość celu, ku któremu dąży”.

„I my wiemy, jak podpowiada nam św. Grzegorz z Nyssy, że narodzenie Jezusa Chrystusa nie było dla samego faktu narodzenia, ale prowadziło ku śmierci, która nam daje życie przezwyciężając śmierć” - kontynuował metropolita częstochowski.

Odnosząc się do Kalwarii w Praszce, abp Depo podkreślił, że „stajemy na tym miejscu, aby razem z Maryją wyruszyć w drogę ku tej tajemnicy, która nas tutaj jednoczy, a mianowicie ku koronacji obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Maryja jest najlepszą wychowawczynią dróg ku Chrystusowi”.

- Czego dzisiaj chcemy nauczyć się od Maryi wpatrującej się w Syna i wpatrującej się w nas? - pytał abp Depo i odpowiedział, że „chcemy nauczyć się owego niepokoju pytań, który prowadzi ku akceptacji woli Boga”.

„Z Jej życiem i zawierzeniem był związany ów niepokój pytań poczynając od Nazaretu” - przypomniał arcybiskup i dodał że „w każdym niepokoju naszego serca musi być obecna modlitwa, bo ona jest spotkaniem dwóch pragnień serca Bożego i serca ludzkiego. Serce Boże pragnie dla nas najlepiej, bo pragnie z miłości bezinteresownej, a serce człowieka musi uzgadniać swoje pragnienia z wolą Boga”.

Reklama

Arcybiskup przypomniał, że „w tajemnicy modlitwy Bóg wie, czego nam potrzeba, ale potrzebuje potwierdzenia naszych pragnień, które trzeba uzgodnić z Jego miłością i z Jego planem”.

„Kroczymy drogami Adwentu, więc miejmy świadomość, że to jest kolejne nasze przygotowanie na różne sytuacje naszego życia, że wiara będzie dla nas rozjaśniającą drogą, że wiara będzie zawsze trudnym zmaganiem poprzez tajemnice uwierzenia w Syna Bożego, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia" - podsumował abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. Metropolita częstochowski poświęcił 80 kopii wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, które peregrynować będą po parafiach regionu wieluńskiego oraz wybranych parafiach archidiecezji częstochowskiej.

Przed Mszą św. abp Wacław Depo poprowadził I Nowennę Miesięcy. Na początku nabożeństwa ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium w Praszce, przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Redemptoris Mater”, że „dla ówczesnego Kościoła i dla Kościoła wszystkich czasów Maryja była i pozostaje nade wszystko Tą „błogosławioną, która uwierzyła”: uwierzyła pierwsza. Od chwili zwiastowania i poczęcia, od chwili narodzenia w stajni betlejemskiej, szła krok w krok z Jezusem w swojej macierzyńskiej pielgrzymce wiary. Szła poprzez lata Jego życia ukrytego w Nazarecie, szła w okresie zewnętrznego oddalenia, gdy rozpoczął „czynić i nauczać” pośród Izraela - szła nade wszystko poprzez straszliwe doświadczenie Golgoty”.

Arcybiskup dokonał również poświęcenia symbolicznej kotwicy przy krzyżu. Ważąca 8 ton kotwica usytuowana jest obok krzyża papieskiego - „giewonckiego”. Kotwica ta pochodzi ze statku „Wigry”, wybudowanego w Wielkiej Brytanii, w stoczni Govan Shipbuilders w Glasgow, w 1979 r. Statek ten zaczął pełnić służbę u armatora: „Polska Żegluga Morska” w Szczecinie, w czerwcu 1979 r. Data ta zbiegła się z pierwszą, historyczną pielgrzymką św. Jana Pawła II do naszej Ojczyzny. Statek ten pływał po wszystkich morzach i oceanach świata, zawijając do portów na wszystkich kontynentach, sławiąc dobre imię Brytyjskiego Stoczniowca i Polskiego Marynarza. Zakończył swoją służbę w 2011 r.

Reklama

Na cokole, na którym umieszczona jest kotwica na Kalwarii w Praszce, na jego frontowej ścianie widnieją słowa: „WITAJ KRZYŻU, JEDYNA NADZIEJO. „Trzymajmy się jej jako bezpiecznej i silnej kotwicy duszy” Hbr 6, 19. Na prawym boku znajdujemy obszerniejszy tekst, opisujący połączenie kotwicy z nadzieją płynącą z Chrystusowego Krzyża: „W ROKU PAŃSKIM 2014 PRZYGOTOWANIA DO KORONACJI KALWARYJSKIEJ MATKI ZAWIERZENIA, TRWAJĄC W WIERZE I OCZEKUJĄC ZBAWIENIA, ZAKOTWICZAJMY ŁÓDZ ŻYCIA W PORCIE WIECZNOŚCI”. Na lewym natomiast boku możemy odczytać słowa mówiące o fakcie jej poświęcenia: „Dnia 6 XII 2014 r. J. E. Ks. Abp dr Wacław Depo Metropolita Częstochowski poświęcił kotwicę ze statku „Wigry”, dar kpt. Bogusława Marciniaka - rodaka z Praszki, ks. prał. dr Stanisława Gasińskiego oraz Międzyzakładowej Komisji „Solidarności” przy Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie”.

Również 6 grudnia w Praszce spotkali się członkowie Komitetu ds. przygotowania uroczystości koronacji koronami papieskimi wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.

Podczas spotkania kustosz sanktuarium zapoznał z poszczególnymi etapami przygotowania do koronacji. Jednym z etapów na drodze ku koronacji Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia będzie sympozjum naukowe nt. „Sanktuarium Kalwaryjskie w służbie pielgrzymującego Kościoła”, które odbędzie się w sanktuarium 25 marca 2015 r. Organizatorami sympozjum są: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne na Kalwarii w Praszce, Polskie Towarzystwo Teologiczne-Oddział w Częstochowie oraz Katedra Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Patronat honorowy nad tym sympozjum objęli: abp Wacław Depo metropolita częstochowski oraz Starosta w Oleśnie i Wieluniu, a także Burmistrz Praszki i Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Praszka.

Podczas spotkania abp Wacław Depo poinformował, że do przewodniczenia uroczystościom koronacji koronami papieskimi obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, która odbędzie się 12 września 2015 r., został zaproszony abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

2014-12-07 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uśmiech Maryi z Leśniowa

Niedziela Ogólnopolska 27/2017, str. 24-25

[ TEMATY ]

koronacja

Bożena Sztajner/Niedziela

Figura Matki Bożej Leśniowskiej

Figura Matki Bożej Leśniowskiej

Sanktuarium maryjne w Leśniowie jest położone na szlaku pielgrzymek zdążających na Jasną Górę. Jego historia sięga końca XIV wieku. Właśnie mija pół wieku od koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Leśniowskiej zwanej Uśmiechniętą

U początków historii Leśniowa jest obecny, tak jak w przypadku Jasnej Góry, opolski książę Władysław, który wracając z wyprawy na Ruś, wiózł nie tylko obraz Czarnej Madonny, ale także figurę Uśmiechniętej Matki Bożej z Dzieciątkiem. W okolicach dzisiejszego Leśniowa książę i jego rycerze bezskutecznie szukali wody. Utrudzeni drogą zatrzymali się w miejscu, gdzie obecnie są klasztorne błonia, i zwrócili się do Matki Bożej z modlitwą i prośbą o pomoc. Kiedy tuż obok wytrysnęło źródełko, w zbudowanej naprędce kapliczce pozostawili na znak wdzięczności figurę. Następnego dnia ruszyli w kierunku Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję