Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Kościół trwa!

Niedziela małopolska 6/2017, str. 7

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Tadeusz Warczak

W czasie konferencji kard. Stanisław Dziwisz przekazał abp. Markowi Jędraszewskiemu bezcenny dar

W czasie konferencji kard. Stanisław Dziwisz przekazał
abp. Markowi Jędraszewskiemu bezcenny dar

W Krakowie bywałem od dziecka, a od połowy lat 90. w Tatrach spędzałem każdy urlop. Ta ziemia jest mi bliska i znajoma, i droga. Znam też oddanie ludzi tworzących diecezję, co daje mi siłę i nadzieję na przyszłość. Ufam, że będę dobrze kontynuował dzieło, które nosi tytuł archidiecezja krakowska – powiedział nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami.

Konferencja odbyła się w samo południe 25 lutego br. w sali okna papieskiego na Franciszkańskiej 3. Witając licznie przybyłych przedstawicieli mediów kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył: – Pierwszy raz występujemy razem przed państwem, aby powiedzieć, że jesteśmy jedno w Kościele. Jeden następuje po drugim. Kościół trwa. Ludzie się zmieniają. Hierarcha podkreślił bardzo dobre przygotowanie abp. Marka Jędraszewskiego do funkcji metropolity.

Kard. Stanisław Dziwisz wręczył abp. Markowi Jędraszewskiemu krzyż z relikwiami św. Stanisława. Przy okazji przypomniał historię bezcennego daru, podkreślając, że otrzymał go bp Adam Sapieha w Rzymie od Piusa X. Później krzyż należał do kard. Karola Wojtyły, który przekazał go kard. Franciszkowi Macharskiemu. Ten z kolei podarował go kard. Stanisławowi Dziwiszowi, po jego powrocie do Krakowa. – Dzisiaj przy świadkach przekazuję ten krzyż nowemu metropolicie – mówił Hierarcha.

W czasie konferencji dziennikarze zadawali pytania dotyczące planów na bliższą i dalszą przyszłość nowego metropolity. Była też chwila modlitwy w intencji śp. Heleny Kmieć – wolontariuszki zamordowanej 24 stycznia na misji w Boliwii. Odnosząc się do tej tragedii, abp Marek Jędraszewski podkreślił, że wolontariuszka wyjechała na misje, by służyć Chrystusowi i zauważył: – Kościół buduje swą ciągłość na krwi swych męczenników, zaczynając od pierwszych wieków chrześcijaństwa, a kończąc na czasach współczesnych. Mówię tu także o śp. Helenie. Tam jednak gdzie krzyż, jest i Chrystus, a więc i zwycięstwo!

2017-02-01 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: dożynki to czas wielkiego rozliczenia z danych nam ziemi i czasu

[ TEMATY ]

dożynki

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Dożynki to czas wielkiego rozliczenia z danej nam ziemi i z danego nam czasu – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Eucharystii w intencji rolników i dziękczynienia za tegoroczne zbiory w ramach XXIV Dożynek Województwa Małopolskiego, które w tym roku odbywają się w Gminie Zielonki.

– Bochen chleba to owoc ziemi i historia pracy spracowanych ludzkich rąk, to dar hojności Boga Stwórcy i Ojca, która sprawia, że ziemia rodzi plony, a człowiekowi daje zdrowie, siły i mądrość, aby przetwarzał owoce ziemi i przygotował je do spożycia – mówił ks. Tadeusz Kozak, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach dziękując rolnikom, ogrodnikom i sadownikom, a także wyrażając wdzięczność za korowody dożynkowe i stroje regionalne, które są publicznym wyznaniem przywiązania do tradycji i manifestacją uczuć patriotycznych małopolskich małych ojczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję